• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Підмандатні території. Навіщо Путін оголосив набір бойовиків до Держдуми

Російська партія влади має намір провести в парламент бойовиків, що воювали на Донбасі

"Єдина Росія" і "Союз добровольців Донбасу" йдуть на вибори під одним прапором/Фото: svoi.city
"Єдина Росія" і "Союз добровольців Донбасу" йдуть на вибори під одним прапором/Фото: svoi.city
Реклама на dsnews.ua

Наступного дня після парадів "побэдобэсія" в Росії, 10 травня, центральна політична сила, яка підтримує президента РФ Володимира Путіна, "Єдина Росія" уклала з "Союзом добровольців Донбасу", що імітує суспільно-політичний рух, угоду, що має далекосяжні наслідки для України.

Документом, який завіряє підпис секретаря генради ЄР, заступника голови Ради Федерації Андрія Турчака і глави "союзу" — генерал-майора ФСБ і свого часу "премʼєра ДНР" Олександра Бородая, структури інтенсифікують співпрацю в рамках виборчої кампанії до російської Держдуми.

Як заявив Турчак, вони домовилися про те, що, по-перше, "Єдина Росія" дає можливість широкому колу громадських організацій та обʼєднань в цьому виборчому циклі взяти участь в попередньому голосуванні [партії].

По-друге, "Єдина Росія" фактично стає платформою для включення терористів з ОРДЛО в законодавчі органи Росії — селищні, районні, міські, регіональні ради і, звичайно ж, в Держдуму.

Кандидатів на праймеріз повинні висунути до 14 травня. І в ЄР стверджують, що таких вже налічується майже 5,3 тис. осіб. До них, як бачимо, приєднаються і члени СДД.

І "Єдина Росія", і "Союз добровольців Донбасу" йдуть на вибори під одним прапором.

"Єдина Росія" — це, перш за все, — і для нас це принципово важливо — партія президента Володимира Путіна", — сказав учора Бородай.

Реклама на dsnews.ua

Традиційно рейтинг ЄР був нижче президентського, в звʼязку з чим Путін в основному цурався своєї політсили в публічній площині, вважаючи за краще стояти над партійними інтересами в якості "доброго царя".

Але в нинішньому виборчому циклі ситуація змінилася. Торік Путін домігся для себе обнулення термінів, і перед ним стоїть завдання повернути назад падіння вже власного рейтингу з виходом на безхмарне президентство до 2036 р.

Нині Кремль задіяв весь доступний інструментарій: наплодив кілька дрібніших партійних проектів для створення видимості плюралізму думок і наявності демократичних процесів в країні, одночасно "поховав" потенціал ФБК Олексія Навального, але електоральним потягом стане саме "Єдина Росія".

Просто за допомогою угоди з СДД до нього прикручують нові деталі, покликані акумулювати агресивні ура-патріотичні лінії.

Однак це ще не все. ОРДЛО послужить інтересам Путіна і його оточення на парламентських виборах і в суто електоральному сенсі — забезпечуючи голоси виборців.

Цей механізм в Росії заробив ще в квітні 2019 р., через три дні після другого туру президентських виборів в Україні, які виграв Володимир Зеленський. Тоді Путін візував указ про спрощену процедуру надання російського громадянства.

Уже в липні Росія почала незаконно видавати паспорти жителям окупованих територій Донбасу.

На сьогоднішній день власників російських паспортів на Донбасі налічується кілька сот тисяч.

Правда, ватажки "ЛДНР" і російські чиновники озвучують суперечливі дані. Тобто, і цифри підбирають для красного слівця, і облік ведеться на око, і паспорти видають швидше, ніж оновлюють статистику.

У кінці січня Андрій Козенко, незаконно обраний до Держдуми від окупованого Криму, заявляв, що російське громадянство за спрощеною процедурою на Донбасі отримали близько 400 тис. чоловік.

А вже менш ніж через місяць Олег Агарков, начальник ГУ МВС РФ по Ростовській області, де жителів ОРДЛО і забезпечують паспортами, називав цифру 639 тис. чоловік.

У кінці квітня кількість чомусь знизилася до 500 тис., відповідно до твердження "глави МВС ЛНР" Ігоря Корнета.

Приблизно ту ж цифру озвучив 24 квітня і депутат Держдуми Віктор Водолацький — 538 тис. чоловік, які зможуть проголосувати на майбутніх виборах.

На цьому Кремль зупинятися не збирається. За словами того ж Водолацького, в Росії ставлять планку в 1 млн жителів ОРДЛО з російським громадянством до кінця 2021 р.

Ясна річ, що російська влада буде намагатися вийти на цей показник раніше — до серпня-вересня, тобто безпосередньо до виборів.

Не виключено, що власників паспортів РФ, особливо на папері і в публічних заявах балакучих голів Кремля, може виявитися навіть більше. Рости показникам ще є куди.

У російських ЗМІ періодично проводять власні калькуляції, виходячи з чисельності населення на Донбасі до війни, кількості тих, хто покинув ОРДЛО, і тих, хто залишився.

До вторгнення росіян на Донбасі проживали близько 7 млн осіб, близько 2 млн з них, як заявляють в РФ, втекли на територію Росії, ще приблизно 2,7 млн залишилися в ОРДЛО.

Таким чином, гіпотетично у Кремля можуть "намалюватися" ще близько 4 млн виборців.

Гібридні виборці

Звичайно, це в теорії, оскільки не всі захочуть брати громадянство РФ. Але масштаби паспортизації можуть зрости за допомогою примусу з боку ватажків бандформувань і за допомогою банального підкупу якимись соціальними програмами, якими зможуть скористатися лише ті українці, які стануть громадянами Росії.

Але навіть 1 млн, про які заявили в Москві, — це немаленька цифра. Особливо з урахуванням статистичного бардаку.

Виборців в РФ, за останніми даними ЦВК, налічується близько 110 млн. Голосують далеко не всі. Навіть в "намальованих" статистичних даних за 2020 р. "обнуляти" терміни Путіна прийшли нібито дві третини.

Коронакриза і викликане нею погіршення добробуту росіян можуть цього року ще більше знизити явку на виборах.

Відповідно, Кремлю необхідно задіяти арсенал політтехнологічних маніпуляцій а-ля "146%". І паспорти у мешканців ОРДЛО, а з ними у жителів Придністровʼя і окупованих грузинських територій, з правом голосувати, — це одна з таких маніпуляцій.

Ними режим Путіна зможе затикати діри, забезпечуючи адмінресурс тим чи іншим "правильним" кандидатам.

Отже, російський парламент, де вже сидять незаконно обрані кримчани, стане ще більш гібридним законодавчим органом.

Правда, між ОРДЛО і Кримом є все ж різниця. Анексувати захоплені райони Донбасу слідом за півостровом Росія в досяжній для огляду перспективі не наважиться. Та й потреби в цьому немає.

При цьому надання жителям ОРДЛО права голосувати на виборах в Держдуму — це альтернатива включенню до складу РФ, яку Кремль вкидав в інформпростір через ватажка "ДНР" Дениса Пушиліна.

Таким чином, замість анексії територій Москва йде по шляху анексії населення.

І це дуже погано для України, оскільки ефективних механізмів протидії видачі російських паспортів на окупованих територіях в уряду немає. Паспорти не визнаються, і їх наявність у громадян України створює для останніх неприємні, але обхідні проблеми, і зупинити цей процес на практиці поки неможливо.

Але і це ще не все. Гібридна стратегія Кремля "захисту росіян" передбачає також певні трансформації на міжнародному рівні.

Яким чином? Фактично в Держдуму РФ потраплять терористи, які вбивали мирних жителів і українських військовослужбовців, — представники СДД, який згодом, вірогідно, розчиниться в "Єдиній Росії".

Природно, крім депутатських привілеїв вони будуть легітимізовані і задіяні у зовнішній політиці Росії.

Безумовно ті, хто пройде до Держдуми, отримають місця в тому ж комітеті ДД з міжнародних справ, в різних групах дружби і всіляких делегаціях. Зокрема не виключено, що їх відправлять в ПАРЄ,що і без того скомпрометувала себе заграваннями з російською владою.

Таким чином, в перспективі членам парламентів країн Європи, ймовірно, доведеться сидіти за одним столом з убивцями й терористами. Комусь це припаде до душі. Наприклад, тим же членам "Альтернативи для Німеччини", "Національного обʼєднання", "Ліги" і т.ін. А на когось чекають неприємні політичні наслідки таких заходів.

У будь-якому випадку кремлівська пропаганда отримає прекрасне джерело медійних маніпуляцій і дезінформації.

Сам же Путін ордловським треком підкріпить свій імідж Батька нації. І навіть більше: він виступить покровителем усіх без винятків російськомовних і російськопаспортних з безперечним правом на їх захист в будь-який момент.

Від кого? Ну, під час виступу на Красній площі 9 травня він уже дав зрозуміти — від нацистів, що "піднімають голову", якими, згідно з його гнучким трактуванням, можна буде з легкістю вважати всіх, кого душа забажає.

    Реклама на dsnews.ua