• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Жадан і Лукашенко в космосі. Коли суверенна держава Білорусь перетворюється на гарбуз

У Білорусі арештовують неугодних українців Росії, а потім вибачаються за "непорозуміння", тим часом, видворяючи їх з країни. "Непорозуміння" — так тепер варто називати зовнішню політику Білорусі
Фото: svoboda.org
Фото: svoboda.org
Реклама на dsnews.ua

Коли в ніч з 10 на 11 лютого силовики Білорусі заарештували та до ранку утримували у камері Сергія Жадана, багато заговорили про новий "справі Сенцова". Звучали побоювання, що білоруська влада передадуть українського поета Росії. А там йому, будьте впевнені, намалюють і екстремізм, і "заклики до територіальної цілісності України", та плани щодо підриву пам'ятника Дружби народів. Мовляв, путінському режиму знову знадобився новий статусний в'язень, а Бацька і радий старатися.

За словами Жадана, до неї в готельний номер в дві години ночі вдерся міліцейський патруль. Після цього його доставили у відділення. Виявляється, що ще в 2015 р. українському поету був заборонений в'їзд в Росію з формулюванням "за причетність до терористичної діяльності". Вранці Жадана змусили написати пояснювальні і довго розпитували про тероризм. Офіційна Білорусь все це час замовчувала інформацію про затримання українського громадянина, не вважаючи за потрібне повідомити посольство України. Що є безумовним порушенням. В результаті спочатку Сергію Жадану був заборонений в'їзд на територію Білорусі, потім заборону було скасовано. Міністерство закордонних справ Білорусі назвало подію "непорозумінням".

За два тижні до затримання Сергія Жадана стався інший інцидент. 1 лютого в Мінську міліція затримала журналіста Громадського ТБ Донбасу Віталія Сизова, який прибув у країну, щоб зробити репортаж про засідання тристоронньої контактної групи. У Сізова була акредитація від МЗС Білорусі. Тим не менш в дві години ночі його забрали з готелю і перепровадили в Центральний райвідділ. Там українському журналістові розповіли, що Російська Федерація заборонила йому в'їзд на її територію до 2021 р. А оскільки Білорусь і РФ — це союзна держава, заборона на в'їзд за замовчуванням поширюється і на неї. "У райвідділі мені кілька разів повторили, що заборона на в'їзд — ініціатива Росії, до якої Білорусь не має відношення, тому дізнатися причини заборони я не зміг. Мені рекомендували покинути Білорусь протягом 24 годин, що я і так планував зробити", — написав Сизов.

Насправді ця історія зовсім не про Сергія Жадане або українською журналіста, який чимось не догодив Російської Федерації. Вона про місце Білорусі в космосі. І в Сергія Жадана, і у Віталія Сизова не було проблем з перетином українсько-білоруського кордону. Вони спокійно отримували дозволи на в'їзд та акредитації, селилися в готелі. Все було чинно і благородно. А коли годинник пробив дві години ночі, суверенна держава Білорусь перетворилася на гарбуз. У сенсі в Білоруську область Російської Федерації. Тільки так можна пояснити, яким чином заборону на в'їзд в РФ міг стати причиною затримання в зовсім іншій країні.

Білорусь постачає на російський ринок заборонені для ввезення в РФ продукти, маркуючи хамон і креветок як продукцію білоруських виробників. Країна проголошує скасування віз для громадян 80 країн і тут же заарештовує ошелешених українців на тій підставі, що "в рамках єдиної союзної держави діє загальний заборона". На території Білорусі регулярно арештовуються бойовики, що воюють на Донбасі, а також українські громадяни, які показують, що в Україні немає ніякої громадянської війни. Білорусь приймає у себе мирні переговори і надає свою територію для російських військових баз. Білорусь формально не визнала анексію Криму, але спробувала на догоду Російській Федерації перешкодити ухваленню Резолюції ООН про порушення прав людини в окупованому Криму і Севастополі. У Мінську проходять міжнародні книжкові ярмарки, на яких виставляються пропагандистські книги про "добровольцях Донбасу". Але вони легко забираються з полиць, якщо цього вимагатимуть організатори. У Білорусі арештовують неугодних українців Росії, а потім вибачаються за "непорозуміння", тим часом, видворяючи їх з країни.

"Непорозуміння" — так тепер варто називати зовнішню політику Білорусі.

Поки в Росії просторікують про необхідність включення Білорусі до складу Російської Федерації, а російська прикордонна служба встановлює прикордонної застави на російсько-білоруському кордоні, офіційний Мінськ намагається вдавати з себе Швейцарії часів Другої світової війни.
Реклама на dsnews.ua

Тобто нейтральну країну, наводненную агентами гестапо і агентами спецслужб союзників. Лукашенко маневрує і вашим і нашим, не бажаючи сваритися з Росією і намагаючись утримати те потепління, яке намітилося між Білоруссю і світом після того, як почесний титул "останній диктатор Європи" перекочував до Володимира Путіна. Українці в більшості своїй співчувають Білорусі, розуміючи, в якому непростому становищі вона опинилась. Але випадок з Сергієм Жаданом показав, що нейтральна політика Білорусі — це лише фікція. Жодної білоруської Швейцарії немає і в помині. А є країна-сателіт, яка з-за зовнішньополітичної шизофренії свого лідера свідомо відмовляється від свого суверенітету.

    Реклама на dsnews.ua