• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Залізний купол для Донбасу. Конгрес США знайшов комплекси ПРО для України

Американські законодавці пропонують передати Києву дві батареї ППО/ПРО "Залізний купол"

США можуть передати Україні батареї ПРО "Залізний купол"
США можуть передати Україні батареї ПРО "Залізний купол" / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

3 вересня Комітет Палати представників США з питань збройних сил схвалив проект оборонного бюджету на 2022 р. При цьому погоджен був варіант, відмінний від того, який подавав глава комітету Адам Сміт.

Демократ Сміт підготував проект на суму в $744 млрд, що навіть нижче, ніж запрошувала адміністрація Джо Байдена ($753 млрд).

Однак після виведення американських військ з Афганістану, що викликало певне внутрішньо- і зовнішньополітичне напруження, посилилися позиції республіканців. Хоча і не можна сказати, що демократи були дуже вже проти їх поправки, що збільшує військовий бюджет ще на $24 млрд.

Новий проект підтримали 57 членів комітету і лише двоє — демократи — виступили проти, обурившись тим, що він тепер не тільки більше, ніж при Дональді Трампі, а й навіть більше, ніж в розпал холодної війни.

Збільшення оборонного бюджету може свідчити про готовність Капітолію до нової гонки озброєнь, орієнтованої перш за все на Китай.

Але про Росію і її агресію щодо України в Конгресі теж не забули.

З подачі конгресменів збільшується на $25 млн допомогу Україні по військовій лінії. Таким чином, вона може скласти $275 млн, — це еквівалент суми в бюджеті на 2021 р.

Реклама на dsnews.ua

І це ще не все. Республіканець з Флориди Скотт Франклін також вніс поправку (вона отримала підтримку комітету) про продаж або передачу Україні систем протиракетної оборони.

В тому числі розглядається варіант з системами, які, швидше за все, Сполученими Штатами використовуватися не будуть. Як пише Politico з посиланням на одного співробітника Конгресу, мова йде про широко відомомий тим, що добре себе зарекомендував, - "Залізний купол".

Гордість ізраїльської оборони

"Залізний купол" — дітище ізраїльської оборонної компанії Rafael, створений в партнерстві з американською Raytheon в 2007 р. Чотири роки по тому він успішно захищав Ізраїль від ракетних атак ХАМАС.

Початковим завданням "Купола" (Iron Dome), який може працювати в будь-яких погодних умовах, була протидія ракетам малої дальності і 155-мм артилерійським снарядам з дальністю до 70 км.

Але система ця досить "гнучка" і постійно модернізується. Комплекси здатні вразити також високоточні керовані ракети, крилаті ракети, а після недавнього апгрейда — і безпілотники.

КПД "Залізного купола" дуже висока. Ізраїль звітував, наприклад, про те, що дана система ПРО може перехопити більше 90% з 2,5 тис. майбутніх цілей.

Тепер про "начинку".

"Купол" складається з трьох компонентів: радара виробництва ізраїльської компанії Elta, створеного виробником софта mPrest Systems командного центру та, власне, пускової установки з 20 ракетами-перехоплювачами Tamir виробництва Rafael.

Батарея "Залізного купола" складається з трьох таких пускових установок (60 ракет) і РЛС і здатна захистити територію площею близько 150 кв. км.

Статус без статусу

Україна проявляла інтерес до цих комплексів. Зокрема, в травні — після рішення збільшити оборонний бюджет країни — міністр оборони Андрій Таран говорив, що хотів би придбати цю систему ПРО.

Повідомлення про бажання Києва укласти таку угоду циркулювали і в ізраїльських ЗМІ.

Проблема в тому, що Єрусалим має взаємну домовленість з Москвою не продавати зброю деяким третім сторонам, до яких, зокрема, відносяться Україна і Іран.

Здавалося б, ця доріжка закрита. Принаймні, до тих пір, поки Росія присутня в Сирії і на Близькому Сході. З іншого боку, без дозволу США Ізраїль не може продавати третім країнам збройові системи, розроблені спільно з американськими компаніями. Хоча такий дозвіл навряд чи став би великою проблемою.

Втім, як бачимо, республіканець Франклін за підтримки своїх колег по комітету запропонував альтернативу, яку, зауважимо, враховуючи двопартійний консенсус стосовно підтримки України, з великою часткою ймовірності підтримають обидві палати Конгресу.

Альтернатива така. Так, Ізраїль як і раніше не може продати Україні "Залізний купол". Але дві батареї в 2019 р. були закуплені Сполученими Штатами, щоб тимчасово залатати діру в американській обороні до тих пір, поки не будуть створені власні нові системи ПРО.

"Купол" так і не був інтегрований в американську оборонну мережу і навряд чи буде. Тому його передача або продаж Україні буде абсолютно безболісним і, до речі, не зажадає серйозного збільшення оборонного бюджету, оскільки батареї вже були куплені.

Кошти були витрачені, і в Конгресі вже нарощують витрати на оборону. А це означає, що нові суми повинні бути "освоєні" підрядниками Пентагону, при цьому "старі" або непотрібні озброєння потрібно кудись подіти.

Потенційне позитивне рішення Конгресу з цього питання стане прецедентом, оскільки воно укупі з де-факто новою гонкою озброєнь спрощує для Києва доступ до надлишків американського ВПК і новим системам, які в архітектуру безпеки США не вписалися.

Крім можливості отримати "Залізний купол" для потреб української ПРО, ми бачимо і опрацювання нової схеми з відмінним потенціалом, адже США таким чином виступають в деякому роді посередником і реекспортером озброєнь для України.

Це, в свою чергу, можна розглядати як відповідь тим, хто закликає Вашингтон надати Україні статус союзника поза НАТО.

По суті, в Капітолії винайшли механізм більш інтенсивної співпраці з Україною (і не тільки), але без деяких обтяжливих зобов'язань для обох сторін, передбачених статусом союзника поза НАТО, які могли б затягувати або зовсім заважати оборонній співпраці Києва з іншими країнами.

Де-факто в разі позитивного голосування в Палаті представників і Сенаті Київ стає таким союзником. І в той же час це не стане гіпотетичною перешкодою на шляху України до інтеграції в Організацію Північноатлантичного договору.

    Реклама на dsnews.ua