• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Навіщо РФ військова база на Землі Франца-Йосифа

Залякати сусідів, а потім запросити до столу переговорів і виставити ряд умов — типова кремлівська логіка дій застосовується і в арктичному регіоні
Фото: pikabu.ru
Фото: pikabu.ru
Реклама на dsnews.ua

Гетто для корінних народів

Восени минулого року російська преса розповідала про завершення будівництва військової бази та аеродрому на острові Земля Олександри, в архіпелазі Земля Франца-Йосипа (ЗФИ). Ця "нічийна" територія, відкрита Австро-Угорської експедицією, була анексована СРСР у 1926 р. Географічно архіпелаг розташований в секторі Ненецького автономного округу РФ. Він знаходиться в зоні історичних ненецьких, а не російсько-поморських китобійних і рибних промислів. Під час спадкування акту анексії СРСР даної території РФ показала себе фіктивної федерацією, яка відмовилася відновити пострадянську справедливість стосовно Ненецкой автономії. ЗФИ був приписаний не до неї, а до Приморського району Архангельської області. До речі, з метою звузити можливості для розвитку Ненецкой автономії архіпелаг Нова Земля також приписаний до Архангельської області в ранзі муніципального освіти.

Вже майже протягом ста років Москва навмисно відмовляється генерувати адекватну політику щодо народностей Крайньої Півночі і розширення їх законних прав на самовизначення.

Дистанція між корінними народами і прийшлими з метрополії величезна, і вона стрімко збільшується завдяки входженню світу в еру нових комунікацій. Звичними методами ізоляції та міфотворчості пар соціального невдоволення вже не випустиш. Каталізатором небезпеки для РФ у цьому відношенні виглядає безпрецедентний соціально-економічний прогрес корінних народів в сусідній Фінляндії, а також практично конфедеративний етнічний суверенітет евенків в Канаді. Якщо двадцять і більше років тому про досягнення одноплемінників в інших країнах народи Півночі РФ практично нічого не знали, то тепер знають, роблять висновки і підсилюють транскордонні зв'язки. Посильний внесок вносить керована країнами Північної Європи транскордонний громадянський проект "Рада Баренцева/Евроарктического регіону", який в будь-який момент може стати юридично бездоганно оформленою наддержавної базою для зменшення впливу Москви на місцеві корінні народи.

Знайти себе в горизонтальних і транскордонних зв'язках російська політика не може. Тому вирішує зростаючу небезпеку звичним способом - посиленням мілітаризації, централізації і залякування.

Таким чином, будівництво військової бази на архіпелазі ЗФИ в західноєвропейському контексті - це абсолютно ясна проекція російських страхів. Охоплюють не тільки Кремль, який збирався довго стригти купони з розробки родовищ нафти і газу в регіоні, але і низовий соціальний рівень, на якому панує стереотип неприкритого расизму по відношенню до представників корінних народів.

Ядерний шантаж

Реклама на dsnews.ua

Не менш важливою компонентою "врегулювання" по-російськи є відновлення масштабного міжнародного шантажу загрозою проведення повноцінних ядерних вибухів на Новій Землі. Посіяти атмосферу страху і настороженості в країнах Баренц-регіону, щоб обмежити транскордонні комунікації, Москві допомагають витончені, як вважають у російській столиці, медіа - прийоми. Приміром, широковідоме заяву представника Генштабу РФ про те, що з 2012 року Росія відновила так звані регулярні критичні випробування ядерних боєголовок на полігоні в протоці Маточкин Куля. Цей протоку з-за природних факторів і добре ізольований від засобів оптичної розвідки супутників і підводних човнів. Що стосується некритичних підривів ядерних бойових головних частин (БГЧ), то вони не підпадають під букву міжнародних договорів про заборону ядерних випробувань і вважаються "гібридними" ядерними вибухами. Під час їх проведення випробовується не ударна потужність заряду, а цілісність корпусу БГЧ, працездатність детонатора і розрахункові параметри стану активної зони. Тест проводиться шляхом "часткового" підриву заряду-ініціатора, та плутонієвий активатор бомб при цьому номінально залишається незачепленим, нібито не завдаючи шкоди навколишньому середовищу. Замість традиційної для підземних підривів БГЧ воронки такий "гібридний" ядерний вибух формує радіус термічного засклення грунту. В умовах сезонної ерозії вічної мерзлоти від талих вод скло дає тріщини. Це призводить до зростання радіоактивного забруднення від фрагментів підірваних боєголовок. Точно перевірити, що саме відбувається з 2012 р. на Новій Землі, неможливо. Це можуть бути і небезпечні у всіх відносинах "гібридні" вибухи. А може бути і новий, чисто російський найдешевший спосіб утилізації пошкоджених або застарілих атомних боєголовок. (Зазвичай його проводять методом демонтажу і складною заводський трансмутації радіоактивних елементів.

Сіючи загадки навколо характеру вибухів і тим самим напружуючи обстановку в Баренц-регіоні, Москва в типовій для себе парадигмі розраховує досягти поставленої мети - залякати сусідів, щоб потім запросити до столу переговорів і виставити ряд умов. Наприклад, запропонувати обмежити транскордонні комунікації між корінними народами. Або класифікувати мініатюрні метеозонды екологічного контролю як секретна зброя ПРО країн НАТО.

В цілому російська казармена колонізація Арктики укупі з шантажем країн регіону - це така оригінальна доктрина домінування в регіоні. Замість низовий транскордонної інтеграції ця доктрина передбачає виносити місцеві питання на самий верх, в Москву. Ніякого безвізового режиму для корінних народів Півночі, більш того, по аналогії з Україною в будь-який момент може бути оголошено про "засіли в Лапландії фашистів". Ця доктрина також не передбачає права іноземних інвесторів самостійно вивозити сировину, здобуте за рахунок власних інвестицій. В економічному плані вона нав'язує інвесторам посередництво "Газпрому", "Роснефти" або компаній "кремлівського касира" Аркадія Ротенберга. До речі, останнього компанії проявляють велику активність в Арктиці, і це зайвий раз доводить, що з казарменої колонізацією Півночі у РФ є саме пророблена доктрина, а не ланцюг випадковостей.

Альтернатива всієї цієї російської вакханалії особистих, державних і військових інтересів є, і вона розташована поблизу від ЗФИ - це належить Норвегії архіпелаг Шпіцберген. Він номінований як демилитаризированный регіон з режимом вільної економічної зони і безвізового відвідування. Раніше головною причиною занепокоєння Норвегії з-за можливого загострення ситуації на архіпелазі були довколишні родовища нафти і газу. З падінням світових цін на вуглеводні їх привабливість знизилася. Але Шпицбергену від цього легше не стало, тому що його територія - це найбільш вірогідний плацдарм для чисто військового протистояння або демаршу РФ. З іншого боку, у мирному майбутньому, якщо російська казармена колонізація Арктики буде продовжуватися, нинішній статус архіпелагу може перетворити його в головну майданчик торговельних і туристичних комунікацій в регіоні. Він може стати прикладом для тих російських північних територій, які жадають економічного розвитку і національного самовизначення. Розуміючи таку небезпеку, Кремль, як мінімум при його нинішніх господарів, приречений продовжувати грати роль головного лякала в Баренц-регіону.

Росія відповідає на "проекції сили"

У 2012 р. єдиною амбіціям РФ в Заполяр'ї вважалися дуже давні плани по відновленню повноцінної бази дальньої авіації ВКЗ "Тіксі-бухта" на крайній півночі Якутії. Вона повністю припинила громадянську експлуатацію в тому ж 2012-му, але не була добудована до статусу повноцінної бази дальньої авіації через слабкість інфраструктури військової тропосферного та космічного зв'язку в цьому регіоні. Ця повністю очищена від цивільних якутів авіабаза використовується російської протичовнової авіацією флоту і прикордонною службою ФСБ (формування спеціального призначення, основним завданням якого є захист, охорона та оборона сухопутних і водних рубежів, а також виключної економічної зони РФ). У 2013 р. була відновлена авіабаза на Новосибірських островах - у форматі навчань по захопленню і відновлення аеродрому противника.

Побудова РФ "проекцій сили" в регіоні було обумовлено рядом зовнішніх обставин. У той час Канада взяла на озброєння серію нових арктичних дронов, а США приступили до випробувань арктичної модифікації стелс-бомбардувальників. Але найважливішим сигналом відбувся у тому ж 2013-му перший прохід криголама КНР через Північний полюс в Ісландію в обхід економічної зони РФ. Відкриття нового прямого торгового шляху в прилеглих до території РФ міжнародних водах супроводжувалося мальовничими геополітичними іграми, такими як спроби КНР придбати два великі ділянки нежилих туристичних земель в Ісландії і Шпіцбергені. Вони успіхом не увінчалися, але Китай зміг укласти з Ісландією угода про право "аварійної" посадки своїх військових і військово-транспортних літаків в складається в НАТО країні.
Крім того, перед прокладкою першої китайської криголамної траси в Арктиці Пекін завершив випробування своїх перших наддалеких важких авіаційних ракет. Китайська стратегічна авіація не має великих авіабаз в Тихому океані, і військові фахівці вважають, що запит на зброю з дальністю понад 5 тис. км знадобиться Пекіну на іншому напрямі - як "проекція сили" на нові арктичні торгові шляхи. До речі, наддалекі китайські крилаті ракети були розроблені в 2004-2010 рр. на основі імпортованих з України в 2001-му неоснащенних ракет Х-55 виробництва Харківського авіазаводу і заводу "Мотор Січ". Після взяття китайського аналога цих ракет на озброєння Китайської Народної армією вона стала володарем повнокомплектною "тріади" ядерного стримування. В даний час Пекін стурбований підвищенням якості потенціалу стримування в Арктиці йде апгрейд раніше імпортованих загоризонтных РЛС і елементів системи попередження про ракетний напад (СПРН). Незважаючи на приватизацію трьох ключових українських заводів - виробників засобів СПРН, наша країна зберігає і розвиває свої технології цього сектора. Дані про експортні поставки таких технологій з Києва до Пекіна традиційно відсутні, але після 2014 р. вони були б дуже до речі, допомагаючи знекровити військового супротивника за рахунок багатомільярдних витрат на програми мілітаризації Арктики.

Про те, чому Арктика важлива для України, читайте тут

    Реклама на dsnews.ua