Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

5 причин, чому Яценюк не підпише коаліційну угоду

Среда, 29 Октября 2014, 12:30
Проект коаліційної угоди, запропонований президентською партією, зв’язує майбутній уряд по руках і ногах. Погодитися на нього може лише самогубця

Фото: РИА Новости

Сьогодні у ЗМІ з'явився проект коаліційної угоди, запропонований "Блоком Петра Порошенка" партнерам з "Народного Фронту" і "Самопомочі". У цьому документі прописані такі норми, які вочевидь не будуть підтримані ні Арсенієм Яценюком, ні Андрієм Садовим. Тож виникає питання: навіщо "порошенківці" пропонують завідома конфліктні речі, чим лише затягують процес створення коаліції.

  1. Пунктом 4 пропонується віддати опозиції низку портфелів у комітетах та посаду заступника голови Верховної Ради. Проте незрозуміло, хто у нас опозиція - чи "Опозиційний блок", чи партії Ляшка й Тимошенко, яких до коаліції не позвали. Виходить, що опозицій три. А ще можуть виникнути фракції з мажоритарників-самовисуванців. Якщо ж мова йде лише про "Опозиційний блок", то чому обабіч політичного процесу залишаються "радикали" і "Батьківщина". І чи не забагато буде посад для партії Льовочкіна - Ахметова?

  2. Кабінет Міністрів має бути сформований відповідно до нової структури Кабінету Міністрів. Затвердження структури Кабміну - це право самого уряду, а не коаліції. Дивним виглядає, що прем'єр Яценюк з питаннями внутрішнього регламенту Кабміну приходитиме до коаліції і питатиме у неї дозволу щодо утворення чи ліквідації структурного елементу. Нонсенс.

  Якщо "НФ" та "БПП" в процесі перемовин не дійдуть до спільного знаменника, то коаліції у нас не буде. Хто має йти на поступки - Президент чи прем'єр? Обоє

  3. У проекті угоди занадто багато варіантів відставки уряду. Наприклад, у випадку, якщо Верховна Рада приймає закон, що збільшує видаткову частину бюджету, всупереч позиції Кабінету Міністрів щодо цього питання, уряд зобов'язаний піти у відставку, а коаліція має сформувати новий Кабмін або ж прийняти рішення про припинення коаліції. Уявимо: Яценюк каже, що видаткова частина бюджету має бути зменшена, а члени коаліції, яким необхідно виграти місцеві вибори, навпаки, граються у популізм і збільшують видаткову частину. А крайнім буде уряд. Інший нелогічний момент: у випадку, якщо Кабінет Міністрів не може узгодити з коаліцією основні макроекономічні показники та показники державного бюджету під час обговорення Бюджетної декларації, уряд зобов'язаний піти у відставку, а коаліція сформувати новий Кабінет Міністрів. Тобто, для того, щоб змінити керівника уряду коаліції варто заблокувати показники державного бюджету. Виглядає на те, що "Блок Порошенка" влаштовує прем'єр, який приходитиме на засідання коаліції і казатиме: чего ізволітє. Яценюк занадто гоноровий, аби погоджуватися на таку роль.

  4. Цікавим є й пункт 7, який стосується впровадження угоди про асоціацію з ЄС. Координація впровадження угоди в Кабінеті Міністрів покладається на Першого Віце-прем'єр-міністра - міністра по євроінтеграції, якому надаються повноваження щодо координації діяльності міністерств та інших центральних органів виконавчої влади в межах питань впровадження угоди про Асоціацію. Тобто, створюється нова посада в уряді та ще й з повноваженнями ледь не більшими, аніж у прем'єра. Можна прогнозувати, що на цю посаду хочуть призначити представника "БПП".

  Фото: slovoidilo.ua5. У проекті коаліційної угоди пропонується багато важливих реформ, які мають здійснити уряд та коаліція. Але у пункті 9.2 міститься алогічна річ: стратегічні питання реформ вирішуються на рівні Національної ради реформ. Реформи, для розробки стратегії та координації здійснення яких створені інші спеціальні консультативно-дорадчі органи при Президентові України, розробляються та координуються, а їх впровадження підлягає моніторингу такими органами. У перекладі на людську мову це означає, що ми отримуємо дублювання функцій уряду на рівні президентських структур. Якщо персонально, то є прем'єр Яценюк і заступник глави АП Шимків, який курує Нацраду реформ. Цей орган у Конституції не прописаний, але його вплив на процесу хочуть зробити ключовим. Вже зараз спостерігається конфлікт між урядом та Шимківим, який дозволяє собі критику деяких урядових рішень. Якщо в Адміністрації Президента створять такий собі уряд-2, а вирішення стратегічних питань реформ це і означає дублювання уряду, то ніякої роботи не буде. Це - хрест на реформах. Національна рада реформ та інші структури при Президентові можуть бути дорадчими органами і не більше. 

  У "Народному Фронті" вже повідомили, що у них є свій проект коаліційної угоди. Власне, вони ж бо переможці виборів. Звісно, що прописаний він під прем'єра Яценюка. Але якщо "НФ" та "БПП" в процесі перемовин не дійдуть до спільного знаменника, то коаліції у нас не буде. Хто має йти на поступки - Президент чи прем'єр? Обоє. А ще краще, щоб Петро Порошенко та Арсеній Яценюк домовлялися наодинці, без радників, які надувають амбіції своїх патронів. Адже затягування з призначенням Яценюка прем'єром, чого вочевидь прагнуть деякі діячі в оточенні Президента, може завершитися трагічно і для Порошенка, і для Яценюка, і для країни в цілому.