Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чим Аваков відрізняється від Кадирова

Воскресенье, 12 Июля 2015, 17:55
Загравання правоохоронців з озброєними до зубів бійцями «Правого сектора» може закінчитись для України трагедією

фото: goloskarpat.info

 

Черговий збройний інцидент за участю "Правого сектора" знову поділив вітчизняну громадськість на тих, хто за "безкорисливих робінгудів", і тих, хто проти. Однак, основний урок, який має винести влада з мукачівської історії є те, що незаконні збройні формування починають виходити  навіть з під контролю своїх лідерів. Це означає, що завтра шеврони ПС можуть відкрити стрільбу в центрі Львова, Харкова, Одеси чи Києва. Щоб уникнути цього МВС і СБУ зараз мають діяти швидко і радикально, без переговорів і вмовлянь. В іншому випадку авторитет влади та міліції за лічені дні буде помножений на нуль і в Україні почнеться махновщина.

Нагадаємо, що інцидент за участю бійців ПС, місцевих кримінальних угруповань та міліції стався в закарпатському Мукачево ще вчора вранці. Однак, досі правоохоронці продовжують вести з представниками партії Дмитра Яроша переговори про здачу. З одного боку це добре, адже поки мовчать автомати, не гинуть люди. Крім того, завжди потрібно використовувати можливість залагодження конфліктної ситуації за участю озброєних людей мирним шляхом. З іншого – дуже погано, адже час грає проти керівництва країни, яке мало б оперативно вирішити ситуацію. Загалом в цій історії потрібно чітко розставити основні акценти. 

По-перше, влада має однозначно заявити, що бійці ПС діяли поза рамками закону (незаконне володіння та застосування зброї). Крім того, люди в камуфляжі поранили кількох міліціонерів. А в цьому випадку вже не має значення, "кришували" ці правоохоронці бандитів чи ні, вони мали повне право вимагати від бійців ПС скласти зброю. Невиконання цієї вимоги тягне за собою відкриття вогню на ураження без будь якого зволікання.

Керівнику МВС Арсену Авакову необхідно оперативно провести розслідування щодо діяльності закарпатських підлеглих. Адже вже очевидно, що стрілянина в Мукачево була б не можлива, як би місцеві правоохоронці не просто спостерігали за підготовкою "розборок" за участю ПС, а діяли на випередження

Як це було чеченськими бойовиками під Одесою в 2011 році, коли будинок, де вони переховувалися після того, як вбили кількох міліціонерів, був розстріляний з усіх видів стрілецької зброї та гранатометів. Власне, так завжди діє і земляк цих знищених чеченців та президент Ічкерії Рамзан Кадиров. Останній приклад – грудень 2014 року, коли підконтрольні йому правоохоронні органи не обмежували себе в засобах в ході ліквідації групи бойовиків, яка напала на Грозний та захопила одну з будівель у центрі міста.

Тільки так влада може показати, хто в домі хазяїн і підтвердити своє монопольне, відповідно до Конституції, право на застосування сили. Інакше її авторитет, а з цим у Банкової і зараз серйозні проблеми, дуже швидко зійде до нуля і відновити його буде непросто. Власне, перший тривожний дзвіночок у цьому контексті пролунав ще у квітні цього року, коли підрозділи ВСУ оточили базу ДУК та намагалися роззброїти бійців "Правого сектора". Тоді все закінчилося мирно, але безрезультатно: ПС залишився при зброї та отримав безкоштовну рекламу в ЗМІ. Очевидно, що цей локальний успіх і розв"язав руки бійцям ПС в Закарпатті.

По-друге, керівнику МВС Арсену Авакову необхідно оперативно провести розслідування щодо діяльності закарпатських підлеглих. Адже вже очевидно, що стрілянина в Мукачево була б не можлива, як би місцеві правоохоронці не просто спостерігали за підготовкою "розборок" за участю ПС, а діяли на випередження. А те, що закарпатська міліція знала про конфлікт заздалегідь, свідчить і наявність оперативної зйомки початку збройних сутичок у Мукачево. І це має бути не банальна службова перевірка, а радикальні кадрові рішення і відкриті кримінальні провадження. Тобто, реакція МВС має бути жорсткою відносно всіх учасників цієї ганебної історії, яка може коштувати Україні щонайменше втрати перспективи безвізового режиму з ЄС, а в гіршому випадку – масштабної дестабілізації.