Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому "Самопоміч" передумає виганяти Гопко

Четверг, 23 Июля 2015, 13:10
Відкликання Ганни Гопко з посади голови комітету з міжнародних справ стане політичною технологією партії Садового на найближчі місяці

Фото: samopomich.ua

"Фракція прийняла рішення попередити Гопко про те, що вона зробила неправильно і відкликати її з посади керівника комітету у закордонних справах", - зазначив голова фракції Олег Березюк. Провина депутатки в тому, що вона була єдиною з фракції, хто підтримав президентські зміни до Конституції. У "Самопомочі" стверджують, що порушувати фракційну дисципліну нікому не дозволено, навіть першому номеру передвиборчого списку.

Рішення по Гопко викликало неоднозначну реакцію не лише серед членів коаліції, але й серед самих представників "Самопомочі". Там стверджують: конфлікт назрівав давно, а її голосування за конституційні зміни просто стало точкою кипіння. Проте деякі члени фракції вважають, що відкликати свого депутата з посади голови парламентського комітету безглуздо і можна обмежитися доганою по партійній лінії.

Адже, по-перше, цей скандал - винесення сміття з власної хати, а це політично неграмотно перед місцевими виборами. У кожній фракції є депутати, до яких можуть бути претензії, але їх привселюдно не карають. Приміром, Дмитро Добродомов, який був незгодний з багатьма позиціями у "БПП", вийшов з фракції. Покинув лави "Народного Фронту" і В'ячеслав Константіновський. Причому без скандалу. І для єдності політсили і коаліції це правильно.

По-друге, Гопко не з тих, хто мирно сприйматиме цькування, і чим сильніше на неї тиснутимуть, тим більший шанс, що нарвуться на серйозну віддачу. Тобто, з політичної хати "Самопомочі" можуть винести ще більше сміття. Не варто забувати, що молода депутатка дуже якісний і рейтинговий спікер.

Виглядає так, що "Самопоміч" шукає чергову причину для заяв про вихід із коаліції. Поділ портфелів у парламентських комітетах та уряді був негласною частиною політичного консенсусу, досягнутого в рамках коаліції. Відкликанням Гопко "Самопоміч" порушує цей консенсус

По-третє, відкликавши Гопко з посади голови комітету, фракція, по суті, сама відмовиться від комітетського портфеля. Окрім Гопко у комітеті із закордонних справ інших представників "Самопомочі" немає. Звісно, можна буде спробувати перекинути сюди когось іншого, але точно не на посаду голови. Очолити комітет значно більше шансів у першої заступниці, члена фракції "Блоку Порошенка" Іванни Климпуш-Цинцадзе або аксакала української дипломатії Бориса Тарасюка з "Батьківщини". Простіше кажучи, відкликаючи Гопко, "Самопоміч" здійснює маленьке самогубство.

І, по-четверте, вже зараз експерти і колеги по коаліції закидають демократичній політисилі Садового авторитарні методи управління у фракції. Дійсно, Гопко порушила внутрішні домовленості, проте вона не стала "тушкою" і своїм голосуванням не вчинила злочину проти народу. Карати за окрему думку - дуже нерозумно. Так до кінця каденції можна розгубити всю фракцію.

Проте в історії з відкликанням Гопко є ще один момент. Виглядає так, що "Самопоміч" шукає чергову причину для заяв про вихід із коаліції. Поділ портфелів у парламентських комітетах та уряді був негласною частиною політичного консенсусу, досягнутого в рамках коаліції. Відкликанням Гопко "Самопоміч" порушує цей консенсус. Причому, свідомо. Коаліція, прогнозовано, не підтримає наміри фракції Садового. Не підтримають усунення Гопко з посади голови і члени комітету. Після цього той таки Березюк або хтось інший з фракції може заявити, що, мовляв, "Самопоміч" більше не може перебувати в одній парламентській команді з тими, хто не зважає на рішення цієї політичної сили. Це своєрідна технологічна "вилка" - з одного боку протягом вересня-жовтня спікери "Самопомочі" на всіх ток-шоу отримають нагоду розповідати, що коаліція не чує їхній голос, а, отже, фракція залишає за собою право голосувати так, як їй заманеться, з іншого - знову можна буде піаритися на темі "неприйнятності" змін до Конституції. Адже Гопко карають саме за підтримку цих змін.

Окрім технологічного використання, тема "ми відкликаємо Гопко", жодного іншого сенсу немає. Бо потрібен не результат, тобто, покарання члена фракції, а процес, в ході якого можна звинувачувати колег по коаліції. Інакше депутатку просто виключили б з фракції, і все. Але Березюк і компанія на цей крок не підуть. Адже виключення - це звичайна внутрішня розбірка без ефекту перенесення відповідальності на всю коаліцію, а на відкликанні Гопко з посади голови комітету можна досить довго грати у "принциповість" одних і "безпринципність" інших.