Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Навіщо Аваков знущається з люстрації

Вторник, 7 Июля 2015, 14:26
Повернувши в керівництво столичної міліції людину з команди Януковича, глава МВС підставив президента і познущався з закону про очищення влади

Фото: kievvlast.com.ua

Генерал-майор Олександр Терещук знову очолює головне управління МВС у м. Києві. Відповідне рішення, прийняте напередодні міністром, озвучив сьогодні сам новий-старий очільник столичних правоохоронців. Увімкнувши максимальну публічністю, Терещук прагне пом'якшити суспільний резонанс, який вже викликало це призначення. І така запопадлива поведінка керівника київського главку зрозуміла, адже відповідно до закону "Про очищення влади" він не має права займати керівних посад в системі МВС в найближчі 10 років. Однак, для цього кадра міністр зробив виключення, попросивши у президента "вивести" його за межі дії закону відповідним указом. Що може стати небезпечним прецедентом, який використають сотні звільнених чиновників для поновлення на робочому місці.  

Кар'єрній живучості Олександра Терещука може позаздрити будь-хто. Так, з 2010 по 1012 рік він працював начальником Голосіївського районного управління ГУ МВС України в Києві. З листопада 2012 по липень 2014 року – очолював управління МВС у Волинській області, тобто в часи правління Віктора Януковича більше року займав керівні посади, які прямо підпадають під люстрацію. Однак, замість того, щоб відправитись у цілком заслужену відставку, відповідно до вже згаданого закону, в липні 2014 року Терещук був призначений керівником київського главку міліції. 

закон "Про Національну поліцію" досі не підписаний. І цей факт також викликає чимало запитань до Арсена Авакова. Адже, де-юре виглядає так, що зараз порядок у Києві охороняють незаконні збройні формування

Наївна людина могла б тоді подумати, що це якесь непорозуміння, мовляв, керівництво МВС не розібралося чи не звернуло увагу, захопившись якимись особливими правоохоронними талантами Терещука. Але прозріння все ніяк не наступало. І лише в червні цього року Олександр Терещук був звільнений з займаної посади. Що виглядало цілком закономірно на фоні підготовки керівництва МВС до запуску в столиці нової патрульної служби поліції. До речі, наряди поліції вже стежать за правопорядком в місті, а закон "Про Національну поліцію" досі не підписаний. І цей факт також викликає чимало запитань до Арсена Авакова. Адже, де-юре виглядає так, що зараз порядок у Києві охороняють незаконні збройні формування. Теж непорозуміння?

Відновлення Олександра Терещука на посаді керівника ГУ МВС у столиці свідчить про те, що ніяких непорозумінь в рішеннях керівництва міністерства немає. Це така нова правоохоронна система, яка складається з суміші піару, адаптації старих кадрів до нових умов та юридичного хаосу. Приклад Терещука у цьому контексті є лише найбільш кричущим. Щоб зрозуміти, наскільки абсурдним є це кадрове рішення, відкриємо закон "Про очищення влади". В статті 1 цього документу чітко написано: "Очищення влади (люстрація) - це встановлена цим Законом або рішенням суду заборона окремим фізичним особам обіймати певні посади". Трактувати поняття "заборона" інакше, ніж неможливість певних дій чи рішень, ніяк не можна. Далі, в статті 3 цього закону йдеться про те, що особи, а серед них і керівники територіальних органів МВС, які займали в сукупності протягом року відповідну посаду в період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року мають бути звільнені. Про можливе поновлення на посадах в законі нічого не сказано.

Тим не менш, Олександр Терещук знову на керівній посаді, хоча в часи Януковича мав безпосереднє відношення до побудови авторитарного режиму, а під час Євромайдану координував дії своїх підопічних, в тому числі, не виключено, і в придушенні протесаного руху. Знехтувати законом про люстрацію йому допоміг міністр Арсен Аваков, який попросив президента підписати спеціальний указ про незастосування люстраційних заходів відносно Терещука. Причина лаконічна і пафосна водночас – "у зв'язку з необхідністю забезпечення обороноздатності держави". Тобто, виходить, що обороноздатність України зараз підвищують ті, хто її (обороноздатність) і розвалював за часів Януковича.

Навіщо тоді взагалі було приймати закон про люстрацію, розповідати про те, як кардинально зміниться правоохоронна система, а злочинність впаде в рази, якщо кадри, які, як відомо, вирішують все, залишаються на посадах все ті ж? Можна зрозуміти Авакова, який розставляє на ключові посади близьких йому людей, але тоді суспільство повинно усвідомити, що ніяка нова патрульна поліція не зможе нічого змінити, якщо зміни не відбувають там, де вони повинні пройти в першу чергу - в керівництві міліції.