Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Навіщо прокуратура "наїхала" на Лікарчука

Среда, 22 Июля 2015, 11:20
Обшук у Центрі оцінювання знань МОН відразу породив кілька чуток: від того, що чиєсь чадо завалилося на ЗНО і це помста, до того, що через залякування керівника УЦОЯО Ігоря Лікарчука роблять лояльнішим його сина – заступника голови ДФС

Фото: УНИАН

Учора Генпрокурор Віктор Шокін на брифінгу повідомив: "...проходить спецоперація Генпрокуратури спільно з МВС та СБУ по затриманню високопосадовців Міносвіти. Там є Український центр оцінювання якості освіти і ми маємо обґрунтовані підозри, що керівництво цього центру зловживало службовим становищем і скоїло низку тяжких злочинів". Заява Шокіна справила значний ефект.

Адже, по-перше, до Центру оцінювання якості знань претензій не було ніколи, тим більше, що його керівник Ігор Лікарчук є одним із батьків нашого ЗНО. А тут спецоперація, та ще й із залученням працівників СБУ.

По-друге, стало відомо, що в Генпрокуратурі це питання перебуває під наглядом заступника Генерального прокурора Юрія Столярчука. Саме того, до якого багато запитань у депутатів.

По-третє, залишалося відчуття, що цим обшуком просто відволікають увагу суспільства від складніших тем, приміром, ситуацією у самій Генпрокуратурі.

А, по-четверте, обшуки переполошили цьогорічних абітурієнтів та їхніх батьків. Міністрові освіти Сергієві Квіту навіть довелося пояснювати, що слідчі дії в УЦОЯО загрози вступній кампанії не несуть. Від себе Квіт додав: "Ігор Лікарчук - дуже порядна людина, яку я знаю багато років, якщо говорити про нього, як про керівника. Я хотів би побажати Генеральній прокуратурі спочатку ловити Табачника, а потім висловлювати претензії до порядних людей".

Чому в результаті обшуку нікого не затримали? Це дивує, адже звинувачення серйозні. Втручання у роботу автоматизованої інформаційної системи тягне на солідний тюремний термін

Ближче до кінця вчорашнього дня якусь ясність внесли в МВС. Там заявили, що працівники українського Центру "систематично вносять зміни та знищують інформацію, яка оброблюється в Єдиній системі оцінювання якості освіти". Такі дії надають "обраним" абітурієнтам привілеї при вступі до вишів, у тому числі надає їм право на оплату навчання з державного або місцевого бюджетів. "Зокрема, працівники УЦОЯО здійснювали втручання в роботу автоматизованої інформаційної системи, змінювали та знищували інформацію, яка накопичується та оброблюється у Реєстрі осіб, які пройшли ЗНО, з метою зміни результатів за 2015 рік", - повідомили в МВС. Якщо ця інформація дійсно підтверджується, то чому в результаті обшуку нікого не затримали? Це дивує, адже звинувачення серйозні. Втручання у роботу автоматизованої інформаційної системи тягне на солідний тюремний термін. Тож або Генпрокуратура, яка розслідує це кримінальне впровадження, сьогодні-завтра оголосить підозру посадовцям Центру оцінювання знань, або обшук у цій установі виглядатиме або як помста за поганий результат на ЗНО дитини якогось важливого "перця", або як метод тиску.

Варто нагадати, що син керівника УЦОЯО Ігоря Лікарчука Костянтин Лікарчук займає посаду заступника голови Державної фіскальної служби і курує у цьому відомстві митницю. До Лікарчука-молодшого претензій по роботі не було, більш того, про нього кажуть, що він активно взявся за викорінення корупції на митниці. Проте митник Лікарчук виступив проти звільнення керівництва Закарпатської митниці. "Роман Крутяк (відсторонений в.о. начальника Закарпатської митниці) мені доповів, що начальники Угорської та Словацької митниць панікують із приводу заяв, що всіх звільнять. Питання в тому, що у нас йде спільна робота з реконструкції постів за європейські гроші. І їх турбує те, що якщо всіх звільнять, то робота зупиниться", - зазначив Лікарчук. За його словами, Крутяк зустрічається з європейськими колегами, щоб їх заспокоїти. "Тому що європейські митники хочуть підняти це питання у Брюсселі, вони не розуміють, що означає звільнити все керівництво Закарпатської митниці", - наголосив заступник голови ДФС. Не виключено, що ці його заяви і обшук у відомстві його батька, пов'язані.

Простіше кажучи, через Лікарчука-старшого намагаються вплинути на Лікарчука-молодшого. Але навіть якщо це так, то навіщо компрометувати Центр оцінювання знань, структуру, яка досі сприймалася суспільством як чи не єдиний не корумпований орган?