Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Навіщо Путін витискає місію ОБСЄ з Донецька

Воскресенье, 9 Августа 2015, 20:25
Провокації бойовиків проти до цього часу сумирної та інфантильної місії ОБСЕ в Донецьку почалися після оприлюднення її представниками інформації про оренбурзьких десантників. Досі пан Боцюрків і Ко росіян в Донецьку бачити чомусь не хотіли

У ніч на 9 серпня в Донецьку згоріли відразу 4 автівки місії ОБСЄ. Там відразу запідозрили підпал і засудили "такі дії". Речник місії, українець за походженням Майкл Боцюрків, повідомив, що згорілі автомобілі ускладнять роботу спостерігачів, проте полишати окуповані території вони не планують. Після цього з'явилася заява СММ ОБСЄ, в якій вона поклала відповідальність на "когось", хто хоче, аби місія перестала доповідати про події в Донецьку. І несміло зауважили: відповідальність за забезпечення захисту співробітників СММ і її майна лежить на тих, хто має контроль у Донецьку. Назвати терористів терористами в ОБСЄ знову побоялися.

Цікаво, що про підпал машин кремлівські ЗМІ не замовчали, а зовсім навпаки, цілий день крутять цю тему. Правда, вішають все на міфічних "диверсантів". Тому варто очікувати, що бойовики проведуть якісь постановочні облави, когось затримають і це покажуть по російському телебаченню з поясненням: упіймали "укропів"-підпалювачів. Проте всім зрозуміло, що підпал автівок ОБСЄ бойовиками "ДНР" було здійснено не для такої дешевої інсценізації. Нічого без вказівки з Москви донецькі урки не роблять. Тож чому у Кремлі вирішили видавлювати міжнародних спостерігачів з Донецька?

Версія перша. Помста. Протягом усього перебігу конфлікту представники місії ОБСЄ відмовлялися помічати на Донбасі тисячі російських "найманців". За це "обсєшників" у Росії постійно хвалили. І ось на початку серпня спостерігачі повідомили, що якісь особи у камуфляжі розповіли їм, що вони зовсім не "ополченці", а десантники з Оренбургу, з 16-ї повітрянодесантної бригади. Після цього в Росії зачепилися за те, що такої бригади не існує, тому, мовляв, в ОБСЄ збрехали. "Порадували" й у нашому Мінінформолітики, де навіщось підтвердили російську версію. За що тут же стали "зірками" всіх російських ЗМІ. Власне, оприлюднення правди про десантників і могло стати причиною тиску на спостерігачів. Так би мовити, щоб і далі не помічали в Донецьку російських військових. 

Версія друга. Варто згадати, що з автівками ОБСЄ бойовики мутять вже не вперше. Поки машини ще не палили, але намагалися використати з метою провокації. У квітні цього року начальник "народної міліції ЛНР" Козлов повідомляв, що на блокпосту зупинили автомобілі із символікою ОБСЄ, які, за його словами, місії не належали. Таку ж історію тоді розповідав і терорист Басурін, який є якимось главшпаном у штабі "ДНР". Тобто, ще у квітні бойовики щось планували з машинами ОБСЄ, проте чи то не так пішло, чи відклали на потім. Що саме?

Варіантів може бути два: звинуватити ОБСЄ у "провокаціях" на користь Києва і витиснути монітористів з Донецька, або ж залякати спостерігачів, аби вони самі покинули місто і не звітувалися про посилення присутності росіян. Останнє припущення підтвердили й в українській РНБО.

Але якщо так і жодних чужих очей в Донецьку не буде, то чим це загрожує Україні? ОБСЄ, навіть така ніяка як нині, все ж залишається певним стримуючим фактором. Коли СММ змусять виїхати з Донецька і взагалі з Донбасу, про те, що там відбуватиметься, не знатиме ніхто. Тож або Москва планує прибрати спостерігачів і після цього ще більш посилити свою присутність на окупованих територіях, простіше кажучи, без зайвих поглядів готуватися до нападу. І це слід враховувати. Або ж у Кремлі просто хочуть, щоб у штаб-квартирі ОБСЄ прийняли рішення про відкликання тих спостерігачів, які "запалили" оренбурзьких десантників. І після цього біленькі позашляховики ОБСЄ знову без проблем кататимуться окупованими містами і селами.