Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Справа в комі. Як головні антикорупціонери е-декларування на нуль помножили

Четверг, 6 Октября 2016, 18:00
Надія і опора українських антикорупціонерів - Національне антикорупційне бюро легким розчерком пера нанівець звело розпіарене та народжене в тяжких муках електронне декларування

Фото: УНИАН

Не встигли українські чиновники до кінця розібратися, як саме їм тепер декларувати свої статки в електронний спосіб, як голова НАБУ Артем Ситник порадував їх новиною, що е-декларації можна не заповнювати взагалі.

Мовляв, детективи НАБУ самі декларацій не заповнюють і іншим не радять, принаймні покищо. На запитання, чому так стається очільник Антикорупційного бюро пояснив, що існуюча форма заповнення декларацій не відповідає раніше затвердженому стандарту, а відтак не може достеменно вважатися законною.

"Детективи НАБУ почали заповнювати електронні декларації 1 вересня, як того вимагає законодавство. Втім, при заповнені було виявлено ряд невідповідностей існуючої форми декларації тій, що була затверджена НАЗК раніше. Відтак, легітимність таких заповнених електронних декларацій - під питанням", - повідомив Ситник.

І як мають сприйняти цей меседж всі без виключення українські чиновники, як корумповані, так і кришталево чесні, якщо останні звісно взагалі існують? Якщо голова Антикорупційного бюро, по-перше дозволяє своїм підлеглим не заповнювати електронних декларацій та прямо стверджує, що є обґрунтований сумнів в їхній законності, то для пересічних чиновників та держслужбовців це ніщо інше ніж сигнал, що е-деклараціями можна знехтувати. Отже цією заявою е-декларування було обнулено, принаймні на якийсь час.

В чому конкретно полягають невідповідності між затвердженою Нацагенцією з питань запобігання корупції ще в липні формою декларації та її кінцевою реалізацією на сайті тієї ж таки НАЗК пан Ситник не пояснював. Спроба "ДС" зв'язатися з прес-службами НАБУ та НАЗК, аби ті більш детально пояснили це питання була невдалою - зазначені на офіційних сайтах телефони прес-служб просто не відповідають. В той же час помітити якусь суттєву різницю між затвердженою рішенням НАЗК формою декларації та уже реалізованою на сайті неозброєним оком дуже непросто.

Звісно, досвідчений бюрократ завжди може знайти якусь не по протоколу поставлену кому, чим піддати сумніву легітимність будь-якого документу. І зараз ситуація з е-декларуванням виглядає саме так, принаймні поки в НАБУ не розкриють суть своїх претензій, в чому саме полягають невідповідності, що роблять е-декларації нелегітимними.

Штука ще й в тому, що навіть після того, як форму декларації поправлять, можна буде знайти нову не так поставлену кому (українським бюрократам подібні фокуси вдаються легко) та відправити е-декларування на нове коло перезавантаження. І повторюватися подібна процедура може досить велику кількість разів.

Все це наштовхує на роздуми, що е-декларування ще аж ніяк не завершило свій тернистий шлях до українських держслужбовців і не факт що залишок дороги буде пройдено швидко і без втрат. Надто вже багато знаходиться тих, хто в той чи інший спосіб, свідомо чи несвідомо вибиває е-декларуванню ложку з рота.

Больше новостей о политической жизни Украины читайте в рубрике Государство