• USD 27.3
  • EUR 32.5
  • GBP 37.9
Спецпроекты

Маріанна Онуфрик: Пільгове АТО: «Огласите весь список, пожалуйста!»

Запровадження реєстрів всіх отримувачів соціальної підтримки від держави - це своєрідний запобіжник перед зловживаннями
Фото "ДС"
Фото "ДС"
Реклама на dsnews.ua

Останніми днями вирують пристрасті навколоспільної акції Мінсоцполітикита СБУ, й виявлення ними "мертвих душ" і шахрайських схем серед внутрішньо переміщених осіб. З одного боку, є зрозумілою позиція переселенців, кілька десятків тисяч яких раптом втратили право на отримання допомоги від держави. А з іншого боку - Мінсоц просто виконує те, за що ще кілька днів тому був нещадно розкритикований громадськістю і Мінфіном - верифікує соціальні виплати. Адже не секрет, і про це вже не говорить лише лінивий, що серед утриманців (а це не лише ВПО) є чимало таких, що отримують допомогу незаконно і не поодинокі випадки, що багатьох з тих, хто зазначений у списку не існує взагалі.

Чому це стало можливим? Чи могла держава передбачити, що будуть спроби її обдурити? І що треба зробити, щоб запобігти створенню нових схем тіньових схем у майбутньому?

Ми знаємо, що сьогодні видатки на соціальну сферу є найбільшими з усіх інших позицій витрат бюджету. Ми маємо таку кількість пільговиків, яка чи не вдвічі перевищує кількість платників податків, а також найнижчі у Європі соціальні стандарти. Ми навіть переконані, що для вирішення проблем соціальної сфери потрібно запровадити механізм "гроші ходять за людиною", розвивати соціальні послуги, монетизувати пільги, верифікувати виплати... Причому вважаємо, що це треба було зробити ще вчора чи принаймні починати сьогодні.

Чи є можливою монетизація пільг з чинним законодавством, відповідно до якого кожен з нас "трішки пільговик"? Де взяти гроші на ще один бюджет, щоб за усі обіцяні за 25 років пільги виплачувалися кошти?Подібного типу питань виникає дуже багато.

Насправді все дуже просто. Ось уже тривалий час перед Мінмоцполітики стоїть завдання впорядкувати питання всіх соціальних виплат та пільг шляхом створення єдиного державного реєстру осіб, які їх потребують. Вибудовується класифікація за групами, статтями законів, відповідно до яких їм нараховуються допомога. Все чітко, злагоджено.

В Мінсоці така робота то починається, то глухне, то знову починається з новою силою, то знову закінчується пшиком. І так триває вже не один місяць чи рік.

Тому, вимога № 1 до Кабміну - запровадження реєстрів всіх отримувачів соціальної підтримки від держави у будь-якому вигляді - пільги, субсидії, пенсії, допомоги, послуги. Всі ці реєстри повинні бути вбудовані в Єдину інформаційно-аналітичну систему соціального захисту населення, що буде постійно верифікуватися з базами даних інших міністерств і відомств.

Реклама на dsnews.ua

Що ми отримаємо, якщо будемо мати такі реєстри? Відсутність "мертвих душ", махінацій, маніпуляцій. Це - своєрідний запобіжник перед зловживаннями.

Донедавна питання щодо "мертвих душ" виникало лише у контексті пенсійної системи, проте, я, як і багато інших експертів, нещодавно переконалася, що там, завдяки впровадженню системи персоніфікованого електронного обліку ще з 2000 року, ситуація є досить прийнятною. А от щодо інших категорій утриманців - все дуже сумно... Запровадження реєстрів дозволить зекономити мільярди вже протягом першого року їх застосування івитратити ці ресурси на тих осіб, які насправді потребують допомоги і повинні отримувати її у належному розмірі, а не так, щоб виживати.

Спеціально для "ДС"

    Реклама на dsnews.ua