• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроекты

Росія вигадала юридичні підстави, щоб ввести війська в Україну

Жодних юридичних зачіпок для введення миротворчого контингенту Росії на територію нашої держави не існує
Реклама на dsnews.ua

У Росії продовжують шукати фігові листочки, аби прикрити агресію проти України. Зокрема, член Ради Федерації РФ Сергій Шнякін пропонує домовитися в рамках четвірки – Україна, Росія, США, ЄС - про введення на південний схід України миротворчого контингенту. У свою чергу постійний представник Росії при ООН Віталій Чуркін заявляє, що в разі погіршення ситуації на сході України, Москва може ввести туди своїх миротворців. А в якості правових підстав для проведення такої операції представник РФ назвав 51 статтю Статуту ООН.

Однак, в цій частині згаданого документу йдеться про право членів організації на самооборону в разі нападу на них іншої держави. Що ж стосується миротворчої місії на території іншої країни, то тут про неї немає ні слова. Відтак, діяти проти України відповідно до цієї статті Статуту ООН Росія зможе лише в тому випадку, якщо сусід піде на військову агресію проти неї. А оскільки нічого такого Київ не планує, то нескладно здогадатися, що це за нього зробить сусідній агресор. У вигляді провокації і з допомогою своїх диверсантів, які вже місяць розхитують ситуацію на Донбасі.
"Росія мала б хоч якісь юридичні підстави для введення своїх миротворців на територію України, якби наша держава була членом СНД чи ОДКБ. Однак ні в те, ні в інше об"єднання Київ формально не входить", - пояснює директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський. З організацією колективної безпеки Україна ніколи не співпрацювала в принципі, а в СНД ми завжди були лише спостерігачем, оскільки так і не ратифікували статус співдружності, - нагадує експерт. Недоречною і паралель з Придністров"ям, оскільки там російські миротворці знаходяться зі згоди ОБСЄ. "Відтак, щоб командирувати своїх миротворців на Донбас, Кремлю необхідно звернутися в Раду безпеки ООН, яка має прийняти відповідне рішення", - каже Сунгуровський.

Вочевидь більшість країн-членів організації заблокують "миротворницькі" ініціативи Москви. І керівництво Росії це розуміє, тому й посилається на статтю ООН, в якій йдеться не про миротворчі операції, а про самооборону. При цьому постпред Росії при ООН Віталій Чуркін наводить паралелі з конфліктом, який мав місце в Грузії в 2008 році. "Є відповідні норми Статуту ООН, стаття 51 Статуту, яка каже про самооборону і яку ми, до речі, задіяли під час конфлікту на Кавказі у 2008 році", - заявив Чуркін.
Як відомо, тоді російські війська вторглися до Грузії після низки збройних провокацій, які сталися на кордоні Грузії та Південної Осетії, і початку антисепаратистської військової операції Тбілісі в невизнаній республіці. Зараз Росія може вчинити так само і щодо України. Власне, заяви Путіна про те, що АТО на Донбасі є "злочином проти народу" слід розцінювати як інформаційну підготовку для подальших більш рішучих дій Кремля. А безпосередньою підставою для подальшого вторгнення в Україну можуть стати масштабні збройні провокації. Які, до речі, вже анонсував у своєму недавньому виступі в Ростові екс-глава МВС Віталій Захарченко.

На високу ймовірність такого сценарію вказує і допис у Facebook Віктора Януковича, сина президента-втікача, про начебто загибель дитини під час АТО у Слав"янську. Син Януковича сподівається, що покарання київської влади "недовго залишилося чекати".

    Реклама на dsnews.ua