• USD 27.9
  • EUR 33.9
  • GBP 39.4
Спецпроекты

Порошенка штовхають на шлях Януковича

Колишня "тушка" Стаднійчук планує через суд анулювати коаліцію і обрання Яценюка прем'єром. Тобто, суд визнає, що з лютого країною правила "хунта"
Реклама на dsnews.ua

Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) відкрив провадження в адміністративній справі за позовом позафракційного народного депутата Романа Стаднийчука щодо визнання нелегітимним призначення прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка, складу Кабінету міністрів України про утворення коаліції у Верховній Раді. Про це повідомляє  РБК-Україна. Позивач просить суд визнати протиправними дії Ради про створення коаліції, яку сформували депутатські фракції "Батьківщина", "Удар", "Свобода" і депутатські групи "Економічний розвиток" і "Суверенна європейська Україна", в яку увійшли 250 народних депутатів. Крім того Стаднійчук вимагає визнати незаконним і скасувати постанову Ради від 27.02.2014 про призначення Яценюка прем'єром, визнати відсутність у нього повноважень прем'єра, визнати відсутність у Кабінету міністрів України, сформованого постановою Ради від 27.02.2014, повноважень уряду. Коротше кажучи: в разі, якщо суд задовольнить всі вимоги позивача, Путін зможе сміливо сказати: я був правий, владу в Києві після Майдану захопила "хунта".

Питання: навіщо окремо взятому депутата Стаднійчуку провокувати безлад в українській владі? Варіант перший - він діє за вказівкою з Кремля. Якщо так, то цей пан мав би зацікавити спецслужби. Але не зацікавив. Отже, є другий варіант: за Стаднійчуком стоять впливові українські політики, які планують допомогти Петру Порошенку розпустити парламент. Але біда в тому, що це буде ведмежа послуга. Оскільки в разі задоволення позову Стаднійчука ставиться під сумнів все те, що було прийнято голосами коаліції. У тому числі й рішення про дочасні вибори президента. Наразі, так можна досудитися і до визнання незаконності відсторонення Януковича від влади. Звісно, до цього маразму навряд чи дійде, але ініціатори розпуску парламенту у такий спосіб підкладають під самого Порошенка міну уповільненої дії. Якщо Президент погодиться розпускати Раду, бо вона, начебто, не у той спосіб створила коаліцію і її нині не існує, він, по суті, почне своє президентство з того, що і Янукович - з делегітимізації органів державної влади за допомогою судових або юридичних маніпуляцій. У минулій владі цим майстерно займався Андрій Портнов, який втік слідом за Януковичем до Росії. Бо однією з причин краху минулого режиму якраз і стали ці маніпуляції, які провокували соціальний вибух.

Схоже, нині хтось з українських політиків дуже хоче стати таким собі "Портновим" при Порошенку. Депутат Стаднійчук, за словами його колеги Олеся Донія, потрапив до спуску "Батьківщини" з подачі Давида Жванії. Який сам балотувався за підтримки Партії регіонів в мажоритарному окрузі на Одещині. Відома історія потрапляння Стаднійчука в парламент: він отримав мандат замість захисника Юлії Тимошенко Сергія Власенка, у якого саме через судові маніпуляції відібрали мандат. "Я публічно заявив про те, що в мене була інформація, що ця людина звільнилася зі свого місця роботи в той день, коли Рибак подав позов до Вищого адміністративного суду, 28 лютого. Тобто, ще я не знав про існування цього позову, а людина звільнилася з роботи, щоб зайти на моє місце", так Власенко прокоментував потрапляння Стаднійчука до парламенту. Зрозуміло, що в Раді цей нардеп довго у "Батьківщині" не був. Він зі скандалом утік у позафракційні. Але, власне, мова не про нього. Цей пасаж лише уточнює, хто такий Стаднійчук. Тут мова про Жванію. За даними "ДС", Давид Важаєвич не без допомоги ще одного знатного юриста Сергій Ківалова не проти стати "новим Портновим".  Сам Ківалов не може, новій владі відкрито мати з ним справи якось негарно. Жванія ж свій, він пройшов Майдан, добре знає Порошенка. Але у Ківалова в руках залишилися вагомі важелі впливу на суди. У тому числі й на Вищий адміністративний суд.

Тут вже питання до Порошенка: навіщо йому розпускати Раду у такий сумнівний спосіб? Сподіваємося, що група "доброзичливців" просто хоче показати Президентові, що вона здатна в судах відміняти все. Навіть призначення Яценюка прем'єром. Інакше, якщо саме так Петро Олексійович хоче розігнати нинішню Раду, то це велика помилка. Вже краще, аби до зали зайшли майданівці і порозганяли "кнопкодавів", які кігтями вчепилися у крісла. Принаймні після цього Порошенковий рейтинг злетів би догори на десяток пунктів...

    Реклама на dsnews.ua