• USD 40.6
  • EUR 43.5
  • GBP 51.7
Спецпроекты

Про що домовилися МВФ і Україна щодо Антикорупційного суду

Міжнародний валютний фонд та Україна врешті досягли домовленостей щодо остаточного варіанту законопроекту про Вищий антикорупційний суд
Реклама на dsnews.ua

Як повідомили "ДС" обізнані джерела на Банковій, якщо український парламент проголосує за перелічені нижче пункти, в МВФ будуть вкрай задоволені результатом.

Загалом останні домовленості з МВФ стосуються питань, які викликали найбільше суперечок між парламентарями та громадськими антикорупційними активістами під час голосування за законопроект про Вищий антикорупційний суд (ВАС) у першому читанні.

Йдеться про підсудність справ, які передаються ВАС, вимоги до суддів ВАС, відбір і повноваження членів Громадської ради міжнародних експертів, яка гратиме важливу роль у відборі суддів, та власне відбір суддів ВАС.

Підсудність

Вищий антикорупційний суд має отримати всі статті, підслідні НАБУ (а також низку інших корупційних статей, які є у віданні прокуратури, СБУ та Державного бюро розслідувань, де збиток більше $30 тис.; при цьому 90% справ майбутнього ВАС - це будуть справи НАБУ). Це суттєва поступка з боку Банкової, оскільки той варіант законопроекту, який прийнято в першому читанні, віддає у підсудність ВАС лише частину справ, підслідних НАБУ.

Судді.

Знята норма про обов'язковість п'ятирічного стажу для суддів - кандидатів в судді ВАС. Поки Україна наполягає, щоб у кожній трійці суддів був хоч один суддя зі стажем. МВФ хоче норму щодо стажу взагалі ліквідувати.

Реклама на dsnews.ua

Решта вимог до суддів - такі ж, як і до всіх інших суддів інших судів. Знято вимогу антикорупціонерів, що суддями не можуть бути чинні політики, прокурори тощо. Це суттєва поступка з боку МВФ.

Домовлено, що справи проти суддів ВАС належать до компетенції ДБР. Якщо б справи проти суддів ВАС були підслідні НАБУ, це створило б для НАБУ можливості тиску на суддів ВАС під час розгляду ними усіх антикорупційних справ, які розслідувало НАБУ.

Також домовлено, що ВАС почне роботу відтоді, як буде набрано 35 суддів (десять з них - Апеляційна палата).

Експерти Громадської ради.

Законопроект, прийнятий у першому читанні, визначив, що Громадська рада міжнародних експертів складається з сімох експертів, яких має відібрати Вища кваліфікаційна комісія суддів України. Але залишалася можливість, що цими експертами будуть українці. У остаточному варіанті закону умови буде прописано так, що експертами можуть бути тільки іноземці. Їх мають подати сім міжнародних структур (кожна може подати до трьох кандидатів, а ВККСУ вибере членів). Жодного українця там не буде навіть теоретично.

Процедура відбору суддів

Законопроект, прийнятий у першому читанні, визначив, що Громадська рада міжнародних експертів перевіряє усіх кандидатів у судді ВАС. Кандидат, який отримав негативний висновок Громадської ради, може бути допущений до конкурсу лише у разі, якщо за це проголосують 11 з 16 членів ВККСУ. Але МВФ наполягав, щоб Громадська рада мала право вето при відборі суддів ВАС, тобто щоб ВККСУ відбирала суддів ВАС лише серед тих кандидатів, яких визнала гідними Громадська рада.

Зараз українська сторона погоджується на цю норму, але наполягає на такій формулі. Якщо кандидат вважає, що його неправомірно зрізала Громадська рада, - подає скаргу до ВККСУ. Остання більшістю голосів приймає рішення, дозволити чи не дозволити кандидатові продовжити участь у конкурсі. Якщо ВККСУ дає позитивне рішення, тоді Громадська рада і ВККСУ збираються на спільне засідання (тобто сім міжнародних експертів і 16 членів ВККСУ), яке двома третинами має вирішити долю конкурсанта. Правда, ця норма ще остаточно не погоджена.

Отже, певні компроміси вже знайдено, але деякі важливі моменти ще потребують узгодження. Розгляд Верховною Радою законопроекту про Вищий антикорупційний суд в другому читанні запланований на наступний вівторок, 22 травня.

    Реклама на dsnews.ua