• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроекты

Продуктова паніка триватиме ще як мінімум тиждень

Офіційний курс гривні до долара найближчим часом ніяк не вплине на «тіньові» накрутки і не зменшить суми на цінниках у наших магазинах
Фото: odessa-daily.com.ua
Фото: odessa-daily.com.ua
Реклама на dsnews.ua

Кілька днів поспіль в магазинах людно від ранку до ночі. Народ затарюється так, наче завтра війна. Макарони, цукор, крупи, борошно, олія... Щось подібне у Києві було рік тому, коли режим Януковича оголосив надзвичайний стан у столиці для боротьби з Майданом. Тоді поки одні чинили опір на барикадах, інші, в основному навчені "совковими" злиднями пенсіонери, вигрібали все, що бачили. Тоді була справжня продуктова паніка. На пам'ять прийшла картина, як в одному із супермаркетів спального масиву жіночка добре в літах змела з полиці три останні пакунки з сухарями. Чи то ще мала міцні зуби, чи то щоб Януковичу не дісталося. Жарти жартами, але нині знову маємо проблему: продукти на полицях тануть на очах. Правда, причина - не війна і не надзвичайний стан, а страх побачити нові ціни на товари. Тому спрацьовує логіка: ліпше сьогодні купити п'ять пачок гречки, бо завтра за ті ж гроші куплю в кращому випадку три. А коли буде наступна зарплата - невідомо. Її можуть затримати. Та й що за сьогоднішнього курсу в обмінниках вартує місячна зарплатня, приміром, виховательки дитячого садочка! 30 доларів.

Людей, які побігли до магазинів, зрозуміти можна. Разом із тим підвищений ажіотаж призвів до того, що в деяких мережах вирішили обмежити покупців-панікерів, аби за день-два не лишитися з голими полицями. Для відвідувачів з'явилися роз'яснення, які обмеження застосовуються адміністрацією торгових закладів. Ці обмеження стосуються саме так званих соціально значимих товарів - круп, олії, цукру. Хліба це поки не стосується, але якщо все буде так розвиватися й далі, то вигрібатимуть і сухарі, які лежали в магазинах місяцями. "ДС" буквально днями попереджала, що різкий обвал національної валюти спричинить продуктову паніку. Мова йшла про 30 грн. за одного Вашингтона, але сьогодні комерційний курс був вже більше 40!

Нас заспокоюють: у Києві лише легка паніка. Дійсно, порівнюючи з подіями річної давнини на полицях продуктів ще багато. Проте на відміну від того часу паніка охоплює всю країну. Новини із Закарпаття, Львова, Одеси практично нічим не відрізняються: з прилавків розгрібають крупи, цукор, макарони. Звичне "не тягніть стільки, це ж все довгоносик поїсть" не діє. Схоже, що країна дійсно опинилася за крок від масштабної продуктової паніки, яку буде досить важко загасити.

Нас заспокоюють: у Києві лише легка паніка. Дійсно, порівнюючи з подіями річної давнини на полицях продуктів ще багато. Проте на відміну від того часу паніка охоплює всю країну

Зрозуміло, що причиною панічних настроїв став катастрофічний обвал гривні. Але є й інша причина: неадекватні дії влади. Прем'єр від самого ранку дорікає за ситуацію на валютному ринку Нацбанк, розповідає, що валюта у нас є, але курс скаче через спекулянтів. І закликає депутатів зібратися на позачергове засідання рятувати гривню. Спікер Гройсман не проти. А це означає, що депутати відправлять на вільні хліба главу Нацбанку Гонтарєву. Поки говорять про шанси "збити" Гонтарєву, Президент Порошенко зустрічається з нею, Яценюком, Яресько, Гройсманом і Турчиновим. Розмовляють про гривню, але знову ж таки - все відбувається кулуарно, начебто не народ є носієм влади і йому ні до чого знати про перспективи завтрашнього дня. Далі повідомляється, що на зустрічі затвердили якийсь комплекс стабілізаційних заходів. А пані Гонтарєва пообіцяла, що курс повернеться "туди, куди слід". З цього можна зробити два висновки. Перший - у відставку вона не йде і парламент заради цього не збиратиметься. Другий - який курс буде найближчі дні, спрогнозувати неможливо. То ж ті, хто сьогодні ще не купив свій лантух цукру, можуть спокійно бігти до магазину. Доки ще щось залишилося.

Протягом цілого дня країну охопила продуктова паніка, можливо, ще потужнішою вона буде завтра, а з боку можновладців - ні пари з вуст. Ні Яценюк, ні Порошенко, ні Яресько, ні Гонтарєва, ніхто не звернувся до громадян з чітким і зрозумілим поясненням: чому за добу так обвалилася гривня, кого за це покарають (віртуальні спекулянти - це дурня, народу необхідно показати покарання винного, причому прізвище винного всі знають) і що буде далі. Якщо про це відкрито не говорити зі своїм народом, то за кілька днів у магазинах миші вішатимуться, у березні вулицями наших міст ходитимуть мітинги із закликами "Банду, геть!". А що буде в травні? Що завгодно. Наприклад, "парад освободітєлєй" на Хрещатику.

    Реклама на dsnews.ua