Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Скелети в шафі очільника українського Держкосмосу. Хто впливає на Володимира Усова

Среда, 1 Июля 2020, 10:55
Одразу після призначення на початку цього року голова Державного космічного агентства Усов опинився у центрі гучного корупційного скандалу: він є фігурантом розслідування ДБР у справі розкрадання бюджетних коштів на суму 24 млн грн
Фото: facebook /VolodymyrUsov

Фото: facebook /VolodymyrUsov

Новий голова ДКАУ в інтерв'ю LB.ua розповів по амбітні плани з виведення вітчизняної аерокосмічної галузі із кризи, плани з освоєння космічних ресурсів на найближчі десятиліття, відновлення колишньої величі української промисловості і поновлення випуску ракет і їхнього запуску до космосу. Він навіть обіцяє вибити російські компанії з американських космічних проєктів. 

З одного боку, така кипуча енергія чиновника обнадіює і додає балів президенту Володимиру Зеленському як прогресивному управлінцю, що сприяє технократам та модернізаторам стратегічної галузі. Але проблема у тому, що за Володимиром Усовим тягнеться доволі негативний, якщо не сказати токсичний шлейф, а публікації у ЗМІ дещо псують образ успішного підприємця-стартапера.

Прикладом, Усов фігурує у кримінальній справі Державного бюро розслідувань щодо можливої змови чиновників Миколаївської облдержадміністрації з комерційними фірмами. Збитки держбюджету в результаті цих махінацій правоохоронці оцінюють у десятки мільйонів гривень.

Та й у стрімкому кар'єрному злеті Усова простежується вплив відомих чиновників і олігархів. До того ж, не лише українських, але й російських. Та про все за порядком.

Днями понад 100 народних депутатів Верховної Ради з різних фракцій звернулися до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля та міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Ігоря Петрашка - нардепи наголошують, що голова ДКАУ не може належним чином виконувати свої обов'язки. Зокрема, він не пройшов спеціальної перевірки, а також може бути причетний до корупції. Інформацію про це виклав на своїй сторінці у Фейсбуці адвокат і громадський діяч Масі Найєм.

Депутати відзначають: з моменту призначення у січні 2020 року Володимир Усов не лише не довів свою компетентність і професійність, а й саму відповідність займаній посаді. За п'ять місяців діяльності новий Голова ДКАУ не лише не представив стратегій розвитку агенції і галузі, а й будь-якого іншого плану.

"Хоча, разом із тим, у гучних інтерв'ю повідомляє про амбітні плани завоювання найближчих планет. Судячи із офіційного сайту Держкосмосу, головним досягненням установи за останні півроку стало створення офіційних каналів у Telegram та на YouTube", - цитує звернення Масі Найєм.

Разом з тим, у зверненні відзначено, що при призначенні на посаду Усов "забув" вказати в офіційній декларації численні статки та іноземні активи, зокрема, акції американської компанії Kwamb.io.inc, частки в чотирьох українських фірмах та дві квартири. Також компанії Усова фігурують у кримінальних справах про вимивання коштів Миколаївської ОДА - інформація про розслідування цієї корупційної афери є на сайті ДБР. Крім того, СБУ досі не провела спеціальну перевірку Голови ДКАУ.

Тож на підставі цих фактів народні обранці вимагають звільнити Усова з посади.

Kwambio: успішний український стартап чи окозамилювання для піару?

Володимир Усов свою кар'єру починав в Одесі з участі у партійній діяльності, був членом Партії промисловців і підприємців України, "Батьківщини", балотувався до Одеської міської ради та навіть Верховної Ради, але невдало. Куди більш успішним виявились ІТ-проєкти Усова, які у багатьох українських медіа називали унікальним стартапом.

Свою компанію Kwambio Володимир Усов представляв як унікальну: мовляв, вони вперше у світі створили 3D-принтер, на якому можна швидко і точно надрукувати готовий керамічний виріб. При цьому компанія Усова заявляла про співробітництво з General Electric, NASA, виконання великих замовлень від світових брендів. Втім, сам очільник стартапу напівжартома повідомляв журналістам: "в принципі нічого толком робити не вмію, щось дуже добро і глибоко, але вмію всього потрохи".
 
Тут слід наголосити, що заяви про співпрацю з NASA - єдиний досвід у космічній галузі Володимира Усова. А як можна легко пересвідчитися через пошук у гуглі, друкувати на 3D-принтері керамічні деталі почали задовго до появи одеського стартапу: в Ізраїлі ще у 2013 році заявили про виготовлення найбільшого великогабаритного принтера для друкування кераміки , а німецький дизайнер у 2016-му презентував свої незвичні творіння, надруковані за допомогою тієї ж диво-техніки.

Складно сказати, наскільки інноваційними були розробки компанії Усова у цій галузі, однак складається враження, що Kwambio (зареєстрована, до речі, в США) дещо перебільшувала свої здобутки, заявляючи, що їхні розробки не мають аналогів.

Але найдивніше навіть не це. Цікаві суми, які почали вливати в цей стартап. Компанія була заснована у 2013 році, а в 2014-му її презентували у Лондоні на спеціалізованій виставці-платформі для пошуку інвесторів. 

За чотири роки діяльності Kwambio за допомогою чотирьох інвесторів і одного гранту було залучено $1.6 млн. Цікаво, що однією з найбільших компаній-донорів, яка влила майже третину - $500 000 - у проєкт Усова, став російський венчурний фонд Impulse VC. Британські видання пов'язують цей фонд із олігархом Романом Абрамовичем.  Фонд займається проектами у галузях розвитку контекстної реклами, мета-пошукових даних, штучного інтелекту та суміжних областях.

Водночас у ЗМІ зауважують, що Impulse VC інвестують переважно у серйозні програми, щоб змагатися зі Штатами. Наприклад, у 2017-му венчурний фонд вклав $1,5 млн у проект розпізнавання облич, після чого російські ЗМІ із захватом розповідали, що вони "обійшли американців". 

Після гучної піар-кампанії Kwambio у ЗМІ Володимира Усова використали як представника прогресивних вітчизняних ІТ-шників у березні 2019 року на форумі тодішньої кандидатки у президенти Юлії Тимошенко. Лідерка "Батьківщини" тоді назвала Усова одним з найкращих IT-фахівців країни. 

Та станом на сьогодні компанія не провадить помітної діяльності, за останній рік у пресі практично немає згадок про роботу Kwambio.

Кримінальна афера на дітях

Попри те, що Володимир Усов успішно залучав інвестиції з різних фондів на успішний зовні стартап, через інші свої фірми у 2018 році він влаштував корупційну схему з вимивання коштів із бюджету, що і стало предметом розслідування ДБР. Так, його звинувачують у розкраданні із бюджету Миколаївської області 24 млн грн. Наприкінці 2016-го в області затвердили Програму розвитку освіти на 2017-2021 роки. В її рамках мав бути забезпечений доступ школярів до електронних підручників. Тендер виграло ТОВ "Електронік Солюшенс" - дилер фірми Усова "Гутенбергз". При цьому ЗМІ зауважують, що технічні вимоги у тендері було виписано так, що перемогти могла лише одна компанія - "Електронік Солюшенс".

У підсумку компанія Усова отримала договір на підключення до системи електронних інтерактивних підручників - сума угоди склала 12,9 млн грн. Однак Міносвіти визначило ці послуги як безкоштовні - електронні версії підручників виклали у відкритий доступ на офіційному сайті МОН. Втім, наступного року "Електронік Солюшенс" знову виграло тендер на надання цих самих послуг. Загалом компанія Усова отримала від Миколаївської ОДА за доступ до безкоштовних електронних підручників 24 млн грн. Про це йдеться у судових постановах і рішеннях у рамках кримінального провадження №62019150000000437.

У червні 2019-го ДБР розпочало слідство, а 25 листопада 2019-го суд наклав арешт на грошові кошти на банківських рахунках ТОВ "Гутенбергз". Але, попри гучний корупційний скандал, Володимира Усова не притягнули до відповідальності, а згодом навіть протягнули на конкурс очільника космічного агентства.

Афера в Одесі

Таку ж саме схему, як у Миколаївській області, "Гутенбергз" провернув й у рідній для Усова Одесі.

23 червня 2020-го ДБР провело обшуки в будинку й офісі віце-мера Одеси Павла Вугельмана, а також у ряді департаментів і управлінь одеської мерії. 16 обшуків за місцем роботи та проживання чиновників пройшли в рамках розслідування кримінальної справи за фактом закупівлі на 13 млн грн онлайн-підручників, які були у вільному доступі.

І ось що з цього приводу пише одеське інтернет-видання "Думська": "Доступ до віртуальних підручників надає приватне підприємство "Електронік Солюшенс". Воно записане на якогось Дмитра Скоморохова, але, за даними ЗМІ, належить одеському підприємцю Володимиру Усова, який недавно очолив Національне космічне агентство України".

Шлях до українського космосу

Попри те, що Усов був фігурантом корупційного розслідування, він узяв участь у конкурсі на посаду голови Державного космічного агентства України. До самого конкурсу допустили 18 претендентів, серед яких було і два колишніх голови ДКАУ.

Як можна судити із відкритих даних та набраних балів, Усов був аутсайдером серед претендентів: не мав досвіду і відповідної освіти, отримував середні або найнижчі оцінки. 25 листопада, під час тестування на знання законодавства, абстрактне мислення і володіння іноземною мовою, Усов опинився у лавах середнячків.

Згідно з даними на сайті Нацагенства держслужби, яке проводило конкурс, за знання законодавства Усов отримав 31 бал з 40 і став дев'ятим з-поміж 18 учасників. Після цього троє учасників вибули. Далі на кандидатів чекав конкурс на абстрактне мислення. Тут Володимир Усов зайняв 5 місце з кінця, пропустивши вперед вже 10 суперників. Після тестів з англійської мови Усов виявився посередині списку з дев'яти кандидатів.
Відеозапис співбесіди Усова можна подивитися у відкритому доступі. Вона мала формальний характер: у кандидата запитали, де він працював, скільки людей було у нього в підпорядкуванні тощо. Співбесіда тривала всього 7 хвилин.


У фінальній п'ятірці, крім Володимира Усова, виявилися авторитетні фахівці: екс-нардеп Володимир Каплієнко; директор Департаменту державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції Владислав Власюк; директор департаменту ДАХК "Артем" Володимир Зимін; переможець конкурсу на посаду голови Управління координації космічної діяльності Департаменту стратегічного розвитку сектора безпеки і оборони Міністерства економічного розвитку і торгівлі, виходець з "Південмашу" Володимир Тафтай.

На наступному етапі кандидатам потрібно було пройти співбесіду з міністром економрозвитку і сільського господарства Тимофієм Миловановом - саме цьому підприємству підпорядкований Держкосмос. ЗМІ стверджують, що саме міністр Милованов і забезпечив перемогу Володимира Усова на конкурсі.

27 грудня 2019 року Кабмін визначив Усова переможцем конкурсу на зайняття посади Голови Державного космічного агентства. А 24 січня 2020 року на засіданні Кабміну Володимира Усова офіційно призначили Головою Державного космічного агентства України.

Майже одразу буремна біографія нового голови відомства привернула увагу журналістів, та Володимир Усов заявив, що усі звинувачення на його адресу - фейк, ані він, ні його компанії не є фігурантами кримінальних справ. У підсумку журналісти "Слідство.Інфо" опублікували матеріали, в яких чітко простежується причетність компаній Усова до корупційних схем. 

Як діячі українського космосу оцінюють діяльність Усова


Заступник голови громадської ради при Державній космічній агенції України, член Ради асоціації "Космос" Григорій Степанович Бойко так прокоментував призначення та скандальні сторінки біографії Володимира Усова: "На мою думку до нас прийшов новий керівник дуже молодий, без досвіду, і очевидно дуже далекий від українських реалій. Може тому, що за кордоном три роки був. Людина не має досвіду і компетенцій у космічній галузі, а займалася сторонніми бізнесами. Добре володіє англійською і українською мовами, широкий світогляд, але судячи з інтерв'ю, які він роздає, - ми рухаємося кудись не туди. Його обіцянки запускати ракетні установки і вриватися у змагання за космічну галузь із світовими гігантами звучать нереально, особливо у сучасних умовах економічної кризи та пандемії. Для цього необхідні великі кошти, яких у нашої країни зараз немає. Розмова про 25 мільярдів виглядає фантастично. Також багато питань викликає процес конкурсного відбору і прийняття рішення про передачу такої важливої галузі особі, яка не має у ній жодного досвіду і компетенцій. Можливо, це загальний тренд влади у кадровій політиці, але з іншого боку очевидна недосконалість проведення конкурсного відбору. Я вже не кажу про незакриті кримінальні провадження по підозрах у розкраданні коштів з бюджету. Очевидно, що коли слідство ще не закінчилося з приводу цієї справи, необхідно було зачекати з допущенням його до участі у конкурсі, і, тим більше, із призначенням його на посаду", - підсумував Григорій Бойко.

Тож складається враження, що хтось пролобіював призначення Володимира Усова на стратегічну державну посаду, хоч він і не має відповідних знань і компетенцій у даній галузі. Та ще й є фігурантом кримінального провадження за звинуваченням у розкраданні 24 млн грн. До всього, у його стартап вливалися кошти російського олігарха Романа Абрамовича. Тепер же Усов розповідає, які вражаючі зміни чекають на космічну галузь вже незабаром, однак за 5 місяців діяльності фактично нічого не зробив на своїй посаді. Ситуація дедалі більше набуває масштабів скандалу, тож мала б нарешті отримати оцінку і від керівництва держави.

Больше новостей о политической жизни Украины читайте в рубрике Государство