Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Вадим Денисенко: Скоро ми побачимо законопроект про люстрацію чиновників часів Порошенка

Пятница, 5 Июля 2019, 07:55
Вчора Конституційний суд України почав розгляд подання про неконституційність закону про очищення влади
Вадим Денисенко: Скоро ми побачимо законопроект про люстрацію чиновників часів Порошенка

Засідання суду супроводжувалося акцією протесту багатьох патріотичних сил, що зрештою певно вплинуло на суддів КСУ, які відклали розгляд цього питання на невизначений час. Про імовірність скасування закону про люстрацію та його наслідки ми запитали в народного депутата Вадима Денисенка.

Конституційний суд відтермінував рішення по закону про люстрацію. Що це означає?

Нічого. Рішення буде прийнято і воно вже готове: суд визнає закон неконституційним з усіма можливими наслідками.

Якими будуть ці наслідки?

Я думаю, тут треба розділити це питання на дві частини. Перша стосується найближчого оточення Януковича, яке хоче так чи інакше отримати доступ до владних кабінетів. І цього не можна допустити. Більше того, я вважаю, що з точки зору політичної логіки такі рішення, якщо вони будуть, стануть смертельними для рейтингу діючого президента.

Друга частина стосується маси людей, які потрапили під люстрацію виключно через "революційний запал" авторів закону. Там справді є і хороші фахівці, і хороші спеціалісти. Хоча є, звичайно, і нікчеми, нездари і злодії. Але навряд чи треба було робити настільки широкий список тих, хто підпадає під люстрацію.

Чи можна прийняти закон про люстрацію-2, де звузити коло люстрованих осіб, наприклад, до міністрів часів Януковича і керівництва АП того періоду?

Така думка є в багатьох нинішніх депутатів і, я думаю, це може бути однією з причин переносу рішення КС, щоб цей парламент не прийняв подібний закон. Правда, я хотів би звернути увагу на те, що ми ще не бачили саме рішення КС. Мені кажуть, що там буде закладена така логіка, яка може унеможливити створення закону про більш вузький список для люстрації. Також я не виключаю, що може з"явитися окремий законопроект про люстрацію чиновників вищого ешелону часів президентства Порошенка. Хоча й сумніваюся, що він стане законом.

Чому люстрація не спрацювала в 2014-му?

Люстрація в будь-якій країні - це повне заміщення еліт і створення нових правил гри в суспільстві. У нас же заміщення еліт не відбулося в 2014-му, і його зараз немає попри появу маси нових облич. Коломойський, Пінчук, Ахметов, Фірташ та Льовочкін, Медведчук як були при владі, так і залишилися. Просто до них додалися (підросли у впливах) кілька нових-старих облич. Нові правила гри ніхто не створював: просто старі схеми покращувалися і вдосконалювалися. Тому люстрація була приречена на провал.

Єдине, що вдалося зробити, так це просто вибити з активної гри кілька впливових фігур, місце яких тут же зайняли інші представники тих же старих еліт.

Чи можливий повномасштабний реванш, про що зараз багато говорять?

2010 р. показав, що реванш можливий доти, доки суспільство не хоче реагувати активними діями. Реванш - це ж не якесь міфічне явище, це точкові історії з якими або хтось бореться, або не бореться. Саме від активності суспільства буде залежати абсолютно все.

Больше новостей о политической жизни Украины читайте в рубрике Государство