• USD 36.6
  • EUR 38.9
  • GBP 44.7
Спецпроекты

ТОП-10 чиновників, які не хочуть проходити люстрацію

Щоб уникнути відставки одіозні бюрократи шукають юридичні шпарини в законі "Про очищення влади" та використовують "високі зв'язки"
Фото: elise.com.ua
Фото: elise.com.ua
Реклама на dsnews.ua

З моменту початку люстрації в Україні минуло вже півтора місяці. Однак, очищення влади в деяких її коридорах проходить дуже повільно. Зокрема, в судовій системі процес звільнення недобросовісних суддів практично зупинився. Що пов'язано, як з недосконалістю процедури люстрації, так і з небажанням самих суддів залишати нагріті кабінети й заповнені хабарами робочі сейфи. Також помітний саботаж очищення влади і на інших напрямках. "ДС" склала список найбільш відомих посадовців, які ігнорують запит суспільства на нові обличчя у владі або роблять все можливе, щоб люстрація взагалі зупинилися. 

1. Ярослав Романюк - голова Верховного Суду України. Саме з його ініціативи ВАСУ звернувся 17 листопада до колег з Конституційного Суду з проханням дати оцінку окремим нормам закону "Про очищення влади".  Зокрема, Романюк та його соратники засумнівалися в законності обов'язкового звільнення всіх суддів, які так чи інакше мали стосунок до кримінальних проваджень та процесів проти учасників Євромайдану.

Николай Герасимюк. Фото: УНИАН2. Микола Герасим"юк – чинний перший заступник Генпрокурора України. До підвищення в ГПУ права рука Віталія Яреми працював прокурором Києва, а перед цим - заступником голови Державної виконавчої служби (2012-2014), яка в часи правління Януковича систематично порушувала права громадян на мирні зібрання. Відтак перебування такого кадра на високій посаді суперечить логіці проведення люстрації у вітчизняній системі влади. 

3. Микола Голомша - колишній перший заступник Генпрокурора. Чиновник був звільнений відповідно до закону "Про очищення влади" наприкінці жовтня. Однак, нещодавно він оскаржив свою відставку в суді. Швидше за все Голомша прагне відновитися на посаді лише заради того, щоб тут же подати у відставку за власним бажанням. Так він зможе отримати всі соціальні виплати, які належать прокурорам по закону. 

Александр Терещук. Фото: УНИАН4. Олександр Терещук - начальник управління МВС в Києві. До призначення в столицю останньою посадою Терещука було крісло керівника ГУ МВС у Волинській області, з якого він пішов сам лише 24 лютого, тобто через 4 дні після розстрілу Небесної сотні. До цього ж він справно виконував усі накази екс-міністра Віталія Захарченка, в тому числі і по відправці місцевих бійців "Беркуту" для придушення мирних протестів на Євромайдані. 

5. Сергій Вовк - суддя Печерського суду Києва. Отримав загальну "популярність" завдяки процесу над екс-міністром внутрішніх справ, а нині лідером "Блоку Петра Порошенка" Юрієм Луценко. Сам Вовк подавати у відставку не поспішає, а звільнити його в обхід Вищої ради юстиції, яка наразі не працює, нереально. 

6. Віктор Татьков - колишній глава Вищого господарського суду України, а сьогодні рядовий суддя цієї установи. Татькова разом з його найближчим соратником і колегою Артуром Ємельяновим називають батьками досі працюючої корупційної системи, яка охоплює всю вертикаль господарських судів України. Позбавити їх займаних посад, через непрацюючу Вищу раду юстиції, також неможливо.

Реклама на dsnews.ua

Валерия Лутковская. Фото: euro-ombudsman.org7.  Валерія Лутковська - уповноважена Верховної Ради з прав людини. Формально, сестра дружини колишнього міністра юстиції Олександра Лавриновича - Лутковська не підпадає під закон про очищення влади. Однак, зважаючи на її пасивну позицію щодо порушення прав мирних демонстрантів під час подій Євромайдану, в тому числі і тих, які зазнали фізичних тортур з боку міліції, Лутковська не має морального права залишатися на посаді омбудсмена. 

8. Те ж саме стосується і Олександра Лук'янченка - мера Донецька. Де-факто, він не виконує свої обов'язки, оскільки втік з рідного міста до Києва ще влітку. Але де-юре його не можна звільнити, а сам він у відставку не поспішає. Позбавити його крісла мера може або міська рада Донецька, яка також розбіглася з початком активних бойових дій, або місцевий референдум. Але очевидно, що провести таке опитування зараз також неможливо. 

Петр Литвин. Фото: argumentua.com9. Петро Литвин - брат колишнього голови парламенту та командувач 8-го армійського корпусу Сухопутних військ Збройсних сил України. Перебуває на посаді з травня 2012 року. Командував військами сектору "Д" під час оточення наших солдат під Іловайськом. За даними заступника голови Дніпропетровської ОДА Геннадія Корбана та командира добровольчого батальйону "Діпро-1" Юрія Берези Литвин втік з під Іловайська, кинувши свої війська напризволяще. Однак, Генпрокуратура, яка займалася розслідуванням цієї трагедії, вирішила не турбувати Литвина неприємними допитами.

10. Андрій Жовнер - начальник Управління моніторингу корупціогенних чинників секретаріату Кабінету міністрів України. Перед призначенням на цю посаду в липні - чотири роки очолював управління загального нагляду Генпрокуратури. Його називають протеже колишнього Генпрокурора Віктора Пшонки та його зама Віталія Білоуса. Цікаво, що у своїй офіційні довідці Жовнер вилучив дані про строки перебування на попередній посаді в ГПУ.

    Реклама на dsnews.ua