Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

ТОП-5 викликів тижня, або хто винен у втечі Клюєва

Понедельник, 15 Июня 2015, 06:30
Нинішній тиждень у парламенті буде пленарним, тож варто очікувати підвищення градусу політичних баталій. «ДС» пропонує свою версію топ-викликів, які поставлять політики перед суспільством
Фото: podrobnosti.ua

Фото: podrobnosti.ua

Тарифна атака Тимошенко

У програмі "Шустер live" лідерка "Батьківщини" виступала як полум'яна опозиціонерка. Вона звинувачувала уряд та пропрем'єрський "Народний Фронт" у небажанні реагувати на її заяви щодо високих тарифів й індексації зарплат і пенсій. Юлія Володимирівна не вперше атакує Яценюка в ефірі каналу "112". Але цього разу Тимошенко оголосила, що її фракція активізується в парламенті і буде протискувати низку законопроектів, авторкою яких вона є. Це законопроекти про індексацію, видобуток газу, зниження тарифів. Тобто, про те, про що Тимошенко говорить вже місяців зо два. Судячи з добре зрежисованого виступу лідерки "Батьківщини" з включеннями в регіонах, слайдами і групою підтримки профспілкових діячів, за справу Юлія Володимирівна взялася серйозно. Сюди варто додати антитарифні виступи, які дивно співпали з педалюванням теми зменшення тарифів.

Зрозуміло, що без відповіді ці наскоки на уряд не залишаться. Варто згадати нещодавню милу перепалку в Раді нинішнього прем'єра з колишньою прем'єркою. Цього разу можна прогнозувати, що все буде значно жорсткіше. Приміром, доля квоти "Батьківщини" в уряді, міністра екології Шевченка може вирішитися його відставкою. А ще "фронтовики" будуть вимагати вигнати "Батьківщину" з коаліції. Ці сварки, традиційно, будуть перенесені на політичні ток-шоу. Аби ще раз довести виборцям, що це не коаліція, а "дурдом Веселка".   

Хто дав утекти Сергію Клюєву

Ця тема дійсно дуже цікава. Улюбленець телеканалу "Інтер" Борислав Береза заявив, що винні і Генпрокуратура, і міліція. Щодо ГПУ, то Береза не перший у своїх здогадках. Якщо прокуратура робить подання на зняття недоторканності з депутата, але про його арешт не йдеться, відразу виникають підозри. Що ж до міліції, то і тут Береза має рацію. Частково. Без рішення суду працівники МВС не мають права слідкувати за депутатом. Та й за будь-яким іншим громадянином. Звісно, це можна було робити тихенько і без рішення суду, але відомство Авакова цього не зробило. Тож ми станемо свідками перекидання відповідальності з ГПУ на МВС і навпаки. А ще винними можуть зробити СБУ, ну і прикордонників. Останні скоріш за все і будуть крайніми. Хоча питання не в них, а в політичній волі влади в цілому.

Фото: УНІАН

Коли депутатам покажуть зміни до Конституції

Президент Петро Порошенко пообіцяв до кінця цієї сесії внести до парламенту проект змін до Конституції. Там будуть пункти і про децентралізацію. В одному зі ЗМІ вже оприлюднили ймовірний проект змін із зауваженням, що він посилює президентську гілку влади. Поки самого тексту документу депутати й експерти не бачили, тому обговорюється саме той проект, який є у розпорядженні ЗМІ.

Цього тижня навряд чи документ внесуть до парламенту, але прискоритися дійсно необхідно. Якщо Рада загальмує процес, а коли зміни потраплять в руки депутатів, то точно загальмує балачками, виникнуть сумніви щодо можливості в принципі внести зміни до Основного Закону. Зібрати на осінь 300 голосів за умов постійних сварок у коаліції - дуже непросте завдання.   

Фото: УНІАН

Ляшко ініціює війну Ради з Шокіним

Якщо Тимошенко воюватиме з тарифами Яценюка, то Олег Ляшко знайшов собі іншу жертву - Генпрокурора Віктора Шокіна. Головний "радикал" хоче відставки Генерального через втечу Клюєва. Зробити це не так просто, але як варіант для торгів згодиться. Заявили ж про збір підписів за відставку Авакова у "Самопомочі", а чим Ляшко гірший.

Тут власне питання не про можливість самої відставки, а про те, що Генеральна прокуратура вперше після звільнення Віталія Яреми привернула до себе увагу у вкрай негативному контексті. Ярему також спочатку критикували, потім депутати збирали підписи за його відставку і нарешті свого досягли. Можна скільки завгодно припускати, що "радикали" мстяться Шокіну за те, що ГПУ начебто готує подання на зняття недоторканості з двох депутатів цієї фракції. Головне не це. Проблема в тому, що Клюєв втік, засуджених за злочини проти активістів Майдану немає і так далі. Тобто відомство Віктора Шокіна  все більше стає схожим на прокуратуру часів Махніцького і Яреми.

Фото: УНІАН

Наливайченко йде у відставку?

Главу СБУ викликають на допит до Генпрокуратури, через що він не зможе продемонструвати американцям докази російської агресії. Таку новину повідомив радник глави СБУ Маркіян Лубківський. До Вашингтону Наливайченко мав летіти 16-17 червня. Учора стало відомо, що на допит йому йти у понеділок, 15. Тож жодних причин не летіти до США ніби немає. Окрім тої, про яку сказав Лубківський: Наливайченка не пускає Банкова.

Ця версія відразу викликала припущення, що голову СБУ можуть звільнити через його заяву про причетність колишнього заступника Генпрокурора до "кришування" нафтобази під Києвом, на якій виникла жахлива пожежа. Цю заяву Наливайченко повторив кілька разів, у тому числі в досить жорсткій формі. "Я наголошую, і офіційно заявляю всім, хто намагається приховати ці докази, намагаючись через повістку заткнути рота СБУ... не заткнете. Я заявляю, що це та особа, колишній заступник генерального прокурора, є фігурантом кримінальної справи", - наголосив він в ефірі "1+1". Якщо у нас якийсь чиновник бігає по телеканалах, значить, дійсно справа пахне керосином. Згадайте, як бігали скандальний екс-керівник Дерфініспекції Микола Гордієнко чи Саша Боровик.

Фото: УНІАНАле з іншого боку, у чому проблема сходити на допит і не зчиняти навколо цього галас. Тим більше, що голова СБУ сам каже, що всі матеріали передані до Генпрокуратури. Вочевидь, що цей конфлікт має якісь глибші підстави. Його можна пояснити захистом честі мундиру одного й іншого відомств, проте зараз не час для розбірок. Тож побачимо, у що виллються заяви Наливайченка. Принаймні, його відставку саме зараз Президентові буде пояснити важко.