• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроекты

Як Петро Порошенко переписав Конституцію

«ДС» пропонує ознайомитись з ключовими новелами проекту змін до Основного закону, які будуть представлені сьогодні президентом
Реклама на dsnews.ua

Петро Порошенко, як і обіцяв під час виборчої кампанії, в новій редакції Конституції не планує змінювати діючу політичну систему. Україна залишиться парламентсько-президентською республікою. Обласні державні адміністрації ліквідують, запровадивши натомість пропонується інститут представників президента в областях. Загалом глава держави планує внести зміни до 19 з 161 статей Основного закону. 

Верховна Рада

Основний перелік повноважень парламенту, відповідно до запропонованої нової редакції Конституції, залишається незмінним (85 стаття діючого Закону). Однак, Верховна Рада, у випадку прийняття цього документу, зможе дещо розширити їх за рахунок вирішення нових кадрових питань. Так, парламент буде затверджувати кандидатуру керівника Державного бюро розслідувань (створюється новою редакцією Конституції), яку вноситиме на розгляд депутатів президент. 

Крім того, глава держави пропонує закріпити в Основному законі права парламентської опозиції. Відповідне положення викладене в доповненні до 83 статті діючої Конституції. Однак, згадані гарантії діяльності опозиції в проекті носять загальний характер. Детальні ж особливості організації і порядку її діяльності будуть закріплені змінами до Регламенту Верховної Ради.

Ще однією новелою запропонованих президентом змін до Конституції є скасування імперативного мандату. Чинна редакція передбачає, що в разі не входження депутата, одразу після виборів, до фракції партії, за списками якої він і отримав свій мандат, або виходу з фракції, народний обранець позбавляється своїх повноважень (81 стаття). В редакції Порошенка такої норми немає.

Кабінет міністрів

Президентський варіант змін до Конституції пропонує обмежити процедуру вибору парламентом кандидатури прем"єр-міністра України. Діюча 114 стаття Конституції передбачає, що таку кандидатуру на затвердження Ради вносить президент за пропозицією коаліції депутатських фракцій, або однієї фракції, якщо до її складу входить не менш ніж 226 депутатів. В новій редакції право пропонувати главі держави претендента на прем"єрський пост має виключно коаліція фракцій.

Реклама на dsnews.ua

Ще одна новела в цьому розділі стосується зміни процедури призначення міністра оборони і міністра закордонних справ України. Зараз ці посадові особи призначаються Верховною Радою України за поданням президента України (стаття 114). Президент пропонує, щоб кандидатів на ці дві міністерські посади вносив на розгляд Ради прем"єр-міністр, але після погодження з Банковою.

Президент України

В разі прийняття нової редакції Конституції глава держави зможе самостійно звільняти голову Служби безпеки України, генерального прокурора та керівника Національного банку України. Відповідні зміни Петро Порошенко пропонує внести до 106 статті Основного закону (повноваження президента). Діючий варіант цієї статті передбачає, що глава СБУ, ГПУ та НБУ призначаються та звільняються з посади президентом лише за згодою парламенту.

Також президент пропонує наділити його правом самостійно припиняти повноваження органів місцевого самоврядування. Відповідне доповнення міститься в новій редакції 106 статті Конституції. Зараз таких повноважень глава держави не має, а сільські, міські та обласні ради можуть припинити свої повноваження лише через саморозпуск.

Місцева влада

Згідно редакції Конституції авторства Петра Порошенка існуючі на сьогодні області стануть регіонами. Загалом, система адміністративно-територіального устрою в запропонованому варіанті Основного закону виглядає так: регіони (всі існуючі області, АР Крим, а також Київ та Севастополь), райони, громади (зараз – АР Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села). Однак, у новій редакції статті 118, де замість обласних державних адміністрацій запроваджується інститут представників президента, області зберігаються. Тому, яким саме бачить адміністративно-територіальний устрій п"ятий президент України, стане відомо лише під час розгляду змін до Основного закону.

Які саме повноваження матимуть представники президента в регіонах також поки не відомо, адже це питання повинен врегулювати окремий закон, проекту якого поки немає. Однак, відповідно до запропонованих Порошенком новел у 119 статті Конституції, основними функціями представників президента буде нагляд за виконанням законів та Конституції у підконтрольних регіонах, а також нагляд за правопорядком та законністю, додержанням прав і свобод людини, координація діяльності територіальних органів виконавчої влади. Останні, у свою чергу, отримають значну частину нинішніх повноважень державних адміністрацій, наприклад, виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, підготовка та виконання відповідних обласних і районних бюджетів.

 

    Реклама на dsnews.ua