• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроекты

Чому нас привчають боятись ГМО

Сьогодні всі технології – як колись стихії, сили та явища природи і риси людської натури – займають своє місце у первісному пантеоні масової свідомості
Фото: euroradio.fm
Фото: euroradio.fm
Реклама на dsnews.ua

Яку б "найкращу в світі освіту" не давала та чи інша школа, а перше питання, яке ставить людина, зіткнувшись з новими науковими відкриттями та технологічними можливостями - "чи це на добре, чи на зле?" Від травм ніде дітися - наука та технології так довго розвивалися "під дахом" у військових, так довго надавали можливості ще краще знищувати до себе подібних, що мимоволі викликають підозри. Навіть коли обіцяють вилікувати всіх від усього і врятувати світ від мальтузіанського жаху.

Наразі першість за "демонічністю" серед інших новітніх технологій впевнено утримують біотехнології, що рішуче потіснили з позицій "загроз" інформаційні технології, засновані на кремнії. Не зважаючи на те, що захворювання, пов'язані з інформаційними технологіями, наразі значно поширеніші, ніж захворювання, гіпотетично пов'язані з біотехнологіями. А про "хімію" - найстрашніший страх цілком приснопам'ятних 80-х - вже ніхто особливо і не згадує. Чи може боятися нітратів людина, яка купує продукти в супермаркеті, або хлору - людина, яка щедро поливає хату "Доместосом"?

Наразі куди страшніші досягнення біотехнологій. Усілякі химери, клони і, звісно, ГМО - найчорніша з усіх "овечок доллі" генної інженерії. В неї настільки погана репутація, що на наших теренах на упаковці з будь-яким продуктом, з кам'яною сіллю та талою водою включно, ви побачите заспокійливий напис про те, що "продукт не містить ГМО". При чому цей напис має такий самий сакральний сенс, як написи про те, що продукт є освяченим, кошерним або халяльним для представників відповідних релігій. Бо ставлення загалу до ГМО має більше спільного з релігійними уявленнями, ніж зі здоровим глуздом, тим більше, розумінням.

Науковий поступ попри сподівання не вилікував людину від страху перед світом. Навпаки, традиційному пантеону демонів він додав свіжої крові. Складність новітніх технологій, неможливість для масового споживача уявити в загальних рисах "як воно працює" - ставить ці технології в один ряд з забобонами первісної людини, яка боялася грози і за повінню бачила чиюсь надприродну волю

Звісно, ці страхи не виростають на порожньому місці - над ними працюють. Час від часу з'являється чергове дослідження умовних "британських вчених", які доводять зв'язок між ГМО і черговим батогом людства. ЗМІ, зазвичай, з радістю підхоплюють - "страшилки", особливо коли вони стосуються масового споживача, добре продаються. Хіба хтось пропустить, приміром, останню новину про те, що ГМО-продукти можуть стати причиною аутизму? Або, ще краще, про те, що "через ГМО у 2025 р. кожна друга дитина буде аутистом"?

Звісно, ті, хто візьме на себе працю прочитати статтю - той дізнається, що причиною аутизму, на думку вчених, є не самі по собі ГМО, а хімічна речовина, яка міститься у гербіциді Раундап, яким щедро обробляють стійкі до цього гербіциду ГМО-рослини. І що цю хімічну речовину через непомірне використання, як колись ДДТ, знаходять у найнесподіваніших місцях - як от у бутильованій воді, на якій, до речі, стоїть заспокійливий напис "без ГМО".

Але це вже не має значення. У мізках читача-глядача в якості "кореня лиха" карбується саме ГМО. Це від нього бідолашні діти народжуватимуться аутистами. До речі, цікаво, чому саме аутизм? Цьому можна знайти цілком прозоре пояснення. Найперше тому, що аутизм наразі дуже модна тема, про цей комплекс розумових розладів мало що відомо, дослідники радо беруться за цю тему, а наукові фонди готові фінансувати цей напрям. А тому особливо цікаво - як саме "британським вченим" вдалося порахувати, скільки саме хворих дітей з'явиться до 2025 року, якщо лікарі визнають, що не мають чіткого розуміння причин та механізмів розвитку хвороби. Проте всім відомо, що це "якось пов'язане з генетикою". На слові "генетика" аутизм, нарешті, перетинається з ГМО - і цього цілком достатньо для створення міфу.

Реклама на dsnews.ua

Не можна сказати, що подібні міфи нікому не несуть прибутку. Широке застосування ГМО може завдати удару по традиційній сільськогосподарській галузі, а головне - пов'язаній з сучасними агротехнологіями хімічній промисловості. А також - по фармакопеї. Підживлювати підозри споживачів - які завжди викликають будь-які молоді технології - у їхніх інтересах. Тому "демонічні" ГМО-помідори, які мають трохи дикуватий фіолетовий колір, ще довго лишатимуться паріями, не зважаючи на цілком "ангельський" протираковий ефект. Поруч з ГМО-рисом, збагаченим вітамінами, який міг би порятувати від традиційних хвороб найбідніші верстви у Південно-Східній Азії, та ГМО-козами, які дають молоко, "захищене" від кишкової палички. Від якої у слабкорозвинених країнах продовжують час від часу гинути діти. Все це - загалом, готові, хай і не відтестовані поки продукти.

Науковий поступ попри сподівання не вилікував людину від страху перед світом. Навпаки, традиційному пантеону демонів він додав свіжої крові. Складність новітніх технологій, неможливість для масового споживача не те що зрозуміти - навіть уявити в загальних рисах "як воно працює" - ставить ці технології в один ряд з забобонами первісної людини, яка боялася грози і за повінню бачила чиюсь надприродну волю. Сучасні забобони стали наукоподібними. Але принципи нерозуміння та демонізації - ті самі.

    Реклама на dsnews.ua