• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроекты

5 речей, про які забув Омелян. Чому ми всі винні в харківському ДТП

Без широкого залучення громадськості ініціатива Омеляна приречена на дуже обмежений успіх навіть у тому разі, коли МВС знайде кошти на "відеофікацію" доріг
Фото: УНИАН
Фото: УНИАН
Реклама на dsnews.ua

Пан Омелян може скільки завгодно виступати з тверезими ініціативами, але в нинішніх обставинах користь від них буде лише й винятково особисто йому. В якості піару. Тому що оці фрази, сказані в позаминулому сторіччі, характеризують стан справ не лише в сусідів і не лише тоді: "В России суровость законов умеряется их неисполнением" (П. Вяземський); "Строгость российских законов смягчается необязательностью их исполнения" (М. Салтиков-Щедрин). Як один з принципових державотворчих елементів Російської імперії в будь-якій її формі, Україна в цьому сенсі - та сама Росія, і жодного разу не Європа. Можете впроваджувати штрафи аж до конфіскації майна за перетин подвійної смуги, розстрілу за проїзд на червоний та публічного повішення за наїзд на пішохода - це нічого не дасть.

Бо, по-перше, українське суспільство досі не є модерним. Ми, як я вже писав, застрягли на стадії суспільства станового - достоту, як у Середньовіччі, права, обов'язки й покарання в ньому визначаються не писаними законами, а звичаєм - тим, ким є ти, твої рідні та твої друзі. Чи треба говорити, що за той самий злочин депутат, прокурор та сантехнік отримають різні вироки?

По-друге, ми - бідна країна. Будьмо відверті - бідна. І на тотальне оснащення доріг системами відеофіксації ресурсів просто не маємо. А навіть якби й мали - чи будуть ці камери працювати в штатному режимі? Чи бодай в якомусь режимі? Закладаюсь, що на деяких ділянках вони позникають у невідомий спосіб або взагалі без сліду, або випливуть десь у ломбардах чи радіоринках. І без того невеликі ресурси поліції будуть (гарантовано бюрократією) розпорошуватись ще й на пошуки вкраденого казенного майна. А дехто, аби запобігти крадіжкам, взагалі лишатиме бокси порожніми, воліючи зберігати камери під замком для надійності. А дехто радо пустить їх наліво - й благополучно спише як вкрадене.

По-третє, без широкого залучення громадськості ініціатива "Дайош по 50!" приречена на дуже обмежений успіх навіть у тому разі, коли МВС знайде кошти на "відеофікацію" доріг. А в нашій суспільній свідомості (правда, не від хорошого життя) засіло, що співпраця з "органами" - западло, а інформувати про порушення - це недобре, бо помагає окупаційній по суті владі, а не окупованому суспільству. Який відсоток наших громадян перестав після реформи поліцейських звати ментами? Кажете - нема чого, бо реформи не було, обмежена, показушна тощо? Гаразд, усе так - але іншої поліції в нас нема та ще довго не буде. Зокрема через вашу позицію. Відтак, коли ніхто або мало хто хоче бути стукачем, а решта в масі бачить свою хату винятково скраю, позитивна комунікація між свідком порушення та поліцією з ініціативи першого буде близькою до нуля.

Четверте. На значній кількості доріг навіть 50 км/г - занадто щедро, особливо обласного й районного значення. Там за звичай тримають 30-40 км/г. Але це не знижує аварійність. Певно, кожному водієві в нашій країні навіть за останній рік доводилось їхати по зустрічній смузі, бо по своїй рухатись можна хіба пішки - або на БТР (до речі, може би МО відкрити салони з продажу демілітаризованих бетеерів, а оборонним підприємствам почати продавати їх на комерційній основі?). А коли з кожного боку по 30, то це в сумі швидкість, вже достатня не тільки для зминання бамперів. І головне, що довести в суді, що аварію спричинив стан доріг, практично неможливо, а такі випадки набувають слави чи не легендарних. І це я не кажу, що обмеження в 50 на всіх магістралях мегаполісу - це гарантований параліч для міста.

Нарешті, п'яте. Покажіть мені українського пішохода, який завжди стоїть, поки на світлофорі горить червоний, хоча дорога порожня. Покажіть мені пішохода, який вночі вдягає світловідбивні стрічки чи бодай бере в руки білий пакет. Покажіть мені велосипедиста, який ніколи не вважає себе королем дороги серед козлів. Покажіть мені мотобайкера, який завжди пам'ятає, що його залізний кінь - таке саме знаряддя вбивства, як і чотириколісний. Пішоходе, і велосипедисте, і байкере, ви завжди праві, поки живі. Бо потім ваша правота вас не хвилюватиме. Правила дорожнього руху - вони не лише для водіїв. Більше того, поки пішоходам не почнуть популярно пояснювати, як воно - по той бік капота і реально гривнями карати за самовпевнену глупоту, поки велосипедистів не почнуть штрафувати за ДТП так само жорстко, як водіїв, поки байкерів-порушників не почнуть знаходити - нічого не зміниться. І будь-які тверезі, начебто, ініціативи, будуть лише інструментами для накачки рейтингів тих, хто їх висуває. Не думаю, що Омелян про це зеленого уявлення не має. А відтак, у мене питання: як кваліфікувати подібні заяви? Тільки чесно.

    Реклама на dsnews.ua