• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроекты

Держава відмовляється від реальної допомоги переселенцям?

Закон про статус тимчасово переселених осіб може призвести до гуманітарної катастрофи, - правозахисники
Реклама на dsnews.ua

Правозахисники закликають президента Петра Порошенка накласти вето на законопроект №4998-1 про статус тимчасово переселених осіб. "Цей закон загрожує мільйонам українців гуманітарною катастрофою та жодним чином не вирішує проблем переселенців", - вважає Українська Гельсінська спілка з прав людини.

На думку правозахисників, законопроект має безліч недоліків. По-перше, термін "вимушений мігрант" не відповідає загальноприйнятим міжнародним нормам, він буде незрозумілим в інших країнах. В міжнародному праві є визначення "внутрішньо переміщена особа", яке було б логічніше використовувати.

По-друге, під дію цього законопроекту підпадають лише переселенці з Криму, Севастополя. Донецької та Луганської областей. "Тобто у разі виникнення вимушеної міграції, скажімо, внаслідок теракту поза зоною АТО, даний закон не буде поширюватися на переселенців з цієї території", - переконаний директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

По суті, закон тільки ускладнить становище переселенців.  Щоб отримати статус  вимушеного мігранта людини доведеться довести, що у неї були "обґрунтовані підстави для вимушеного залишення місця проживання". Тобто, фактів окупації Криму та проведення АТО на Донбасі недостатньо. Крім того, щоб отримати посвідку вимушеного мігранта, людині належить пройти перевірку на непричетність до злочинів та протиправних дій. "Це може означати, що Державна міграційна служба має робити запити в МВС та СБУ для перевірки особи, яка  претендує на отримання статусу вимушеного мігранта. Це взагалі створює небезпеку для життя, здоров'я і майна переселенців, тому що такі запити потрапляють до правоохоронців на території, з якої вибули переселенці, а, значить, можуть потрапити до рук терористів", - попереджає Євген Захаров.

У відповідності до законопроекту, вимушеними мігрантами опікуватиметься Державна міграційна служба. Виходить, державі важливіше вести реєстрацію переселенців, ніж надавати їм реальну допомогу у забезпеченні житлом, роботою, соціальному захисті. Якщо головна мета влади - допомогти людям, то цими питаннями має зайтися Міністерство соціальної політики. До речі, державна допомога у тимчасовому розселенні кримчан та мешканців Донбасу взагалі не надаватиметься, якщо вони самостійно оберуть нове місце проживання. На житло від держави можна буде розраховували лише у разі переїзду у регіони, визначені Кабміном для переселенців. І навряд чи до цього переліку увійдуть Київ, Харків чи Одеса, скоріше за все - районні центри та села у Чернігівській, Чернівецькій або Закарпатській областях.

Судячи з усього, влада не збирається фінансово допомагати вимушеним переселенцям, можливо, розраховуючи на міжнародні організації, благодійні фонди та громадськість. Принаймні, у пояснювальній записці зазначено, що  "прийняття законопроекту не потребує  додаткових видатків із Державного бюджету України". "Законопроект про вимушених переселенців був довгоочікуваним для більш ніж 40 тисяч громадян України, які були змушені покинути свої домівки. Крім того, 8,5 мільйонів осіб залишаються на окупованій території та у зонах АТО, вони чекають від влади реальних механізмів захисту їх прав. Проте прийнятий Верховної радою законопроект не вирішує жодної з проблем переселенців",  - стверджує голова Кримського правозахисного центру "Дія"  Олександра Дворецька.    

    Реклама на dsnews.ua