• USD 39.7
  • EUR 43.1
  • GBP 50.4
Спецпроєкти

Бар´єр для світла. Що заважає будувати в Україні нову генерацію

Держава має борги перед власниками відновлювальних джерел енергії, і це стримує будівництво нових "зелених" потужностей

"Зелені" не повністю отримують належні їм виплати
"Зелені" не повністю отримують належні їм виплати
Реклама на dsnews.ua

За даними держпідприємства "Гарантований покупець" (Гарпок), з кінця березня почалися несплати по ланцюжку фінансування субсидованого тарифу на електроенергію для населення

Так, Гарпок у березні недоотримав від компаній-донорів 1,07 млрд грн, 11,25 млрд грн — у квітні та 4,05 млрд — за перші дні травня. Судячи із даних, які оприлюднюються, складається враження, що за березень компанії-донори не перерахували коштів для субсидування.

Загалом утворення цього боргу не дивне, навіть очікуване: Енергоатом почав ремонтну кампанію, а отже, заробляє менше, бо частина блоків у ремонті й просто не виробляє електроенергію, а Укргідроенерго зазнала суттєвих втрат потужностей внаслідок атак на енергосистему в березні.

На вихідних міністр енергетики заявив, що генерація з відновлюваних джерел (ВДЕ) суттєво допомагає нам у збалансуванні системи в умовах критичного дефіциту потужностей, що виник після цьогорічних обстрілів енергосистеми. І це абсолютна правда.

Але це не все. Є й інші правди, і вони дуже сумні.

Зокрема, проблема боргів за виплатами "зеленим" не зникла. Адже тариф національної компанії Укренерго, яка власне сплачує на фінансування "зеленим", недофінансований.

На жаль, вже кілька місяців не публікується консолідована інформацію про рівень виплати виробникам з ВДЕ.

Реклама на dsnews.ua

Якщо роль ВДЕ така значна, то чому державні компанії не розвивають цей сектор?

Свого часу, наприклад, Нафтогаз мав дуже амбітні плани з будівництва сонячних та вітрових потужностей. Пригадую, один із членів наглядової ради Нафтогазу навіть отримав велику премію за результатами роботи у 2020 р., які, зокрема, передбачали й прискорений "перехід до сталої енергетики шляхом реалізації проектів із генерації̈ енергії сонця та вітру". Інша справа, що на той момент Нафтогаз побудував 35 МВт зелених потужностей, що становило менш як 0,5 % від встановленої потужності об’єктів ВДЕ (СЕС+ВЕС+БіоЕС) в Україні.

До речі, ще коли це було не надто в тренді, Енергоатом збудував і мав власні вітрові електростанції. Але вони розміщувалися на територіях, що потрапили під окупацію у 2014 р. Тобто компанія мала досвід у сфері ВДЕ, але зараз цей сектор не розглядає для себе, зосередившись на проектах атомних енергоблоків з достатньо довгим горизонтом планування та реалізації.

Фактично потужності ВДЕ у нас будували лише приватні компанії із залученням позикових коштів. Будували всупереч складному регуляторному середовищу та непрогнозованості ведення бізнесу.

Інша правда полягає в тому, що взимку ці потужності ВДЕ не будуть такими помічними як зараз, у сонячну погоду. Та й споживання збільшиться. І щоб пройти наступну зиму, нам або потрібно відремонтувати пошкоджені потужності, або ж збудувати достатньо напівпікової та пікової газової генерації.

Так у чому ж проблема? Чому не будують? Через борги. На балансуючому ринку електроенергії сума боргів сягнула 33 млрд грн. Минулого тижня регулятор зробив крок назустріч будівництву потужностей — спростив умови приєднання їх до мереж. Але борги на ринку — сутєвий барʼєр, який ще не подолано. Складно уявити, що компанія купує та встановлює обладнання, потім починає виробляти і продавати електроенергію в цьому сегменті, а кошти отримає лише за рік чи півтора. 

    Реклама на dsnews.ua