• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Боржників відключатимуть. Що зміниться для споживачів комунальних послуг

Скасування мораторію на відключення деяких житлово-комунальних послуг за борги стало найбільш резонансною подією минулого тижня в українській енергетиці 

www.dunrada.gov.ua
www.dunrada.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

Нові правила стосуватимуться тих територій, на яких не ведуться бойові дії. Відключення за борги не будуть застосовуватись до споживачів, у яких постраждало житло внаслідок обстрілів чи бойових дій. Відключатимуть тих, у кого борг понад два місяці та перевищує 3 тис. грн.

Чому майже після двох років повномасштабної війни уряд пішов на такий крок? Міністр енергетики Герман Галущенко в ефірі "Єдиних новин" заявив, що деякі громадяни почали зловживати мораторієм на відключення і нарощувати борги. Звісно, у кожного боргу своя історія. Проте, вочевидь, ключовим є те, що ці несплати посилили вже й без того боргову кризу і проблеми ліквідності енергетичних компаній.

Є інформація, що загалом, населення заборгувало за електроенергію 20 млрд грн. Для прикладу, за інформацією постачальників, борг у Києві становить 1 млрд грн і понад 1 млрд грн у Чернівецькій області. Середній борг по Києву — 7 129 грн. В одних регіонах середній борг вищий, в інших — нижчий. За офіційною інформацією, на кінець жовтня минулого року сукупний борг побутових споживачів за електроенергію становив понад 11 млрд грн.

Природно, що ці борги ускладнюють роботу енергетичних компаній. Але якби це була єдина проблема — вона, можливо, не стала б такою критичною сьогодні.

Друга проблема, що тариф для населення, навіть після нещодавнього суттєвого підвищення у червні, залишається дотаційним та не покриває усіх витрат на виробництво і постачання електроенергії побутовим споживачам. Донорами цього субсидування є державні компанії — Енергоатом та Укргідроенерго. Але й вони не в стані покрити цей розрив повністю: загалом за механізмом субсидування населення борг перед постачальниками універсальної послуги (які власне і здійснюють постачання населенню) сягнув майже 22 млрд грн. Відтак постачальники недоотримали понад 40 млрд грн, і, природно, зіткнулися кризою ліквідності, що може загрожувати електропостачанню.

Але ж частина споживачів платить сумлінно, а частина — ні? Виходить, шо в тилових регіонах сумлінні платники стають заручниками дій несумлінних.

Отже, що означає скасування мораторію? Для сумлінних платоспроможних платників не зміниться нічого. Неплатоспроможні повинні звертатися за субсидією. А от платоспроможні і несумлінні будуть змушені оплачувати (є і такі, кілька промовистих прикладів наводив нардеп Олексій Кучеренко).

Реклама на dsnews.ua

Але разом із проблемою неплатежів населення треба вирішити й іншу. Є перелік непобутових споживачів, яких заборонено відключати за борги, він викликає питання. Так, Укренерго, системний оператор, закликав переглянути цей перелік, адже в нього закралися зовсім не стратегічні підприємства.

Звісно не можна виключати того що будуть помилки чи навіть спроби зловживання зі сторони окремих постачальників, про що багато говорили останніми днями. Але в такому разі одразу потрібно звертатись до постачальника. А якщо з ним не вдається зайти спільну мову — то зі скаргами до регулятора, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

    Реклама на dsnews.ua