• USD 27.1
  • EUR 33
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Бути скелею, незважаючи на шторм. Як зберегти оптимізм

Кризи схожі на шторм. Вони приходять і йдуть. Та досвідчені підприємці розуміють, що криза — це також і можливість переглянути бізнес-модель, місію компанії, географію ринків.

Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Криза робить тебе сильнішим. Навіть стародавня приказка говорить: «Спокійне море не зробить з тебе хорошого моряка». Але бувають серйозні і затяжні кризи, які навіть досвідченим бізнесменам важко пройти, не кажучи про початківців. Навколо достатньо історій, коли люди витратили заощадження, взяли кредит на запуск кафе або спортшколи для дітей, але через пандемію бізнес не «злітає». Як зберігати оптимізм в ситуації, коли викликів занадто багато?

Я далекий від порад в стилі «треба просто ...». Не можна «просто зберігати оптимізм і робочий настрій». Для цього потрібен внутрішній ресурс. І для кожного він свій. Можна відновлювати сили, коли проводиш час з сім'єю і дітьми. Спорт — теж хороша діяльність для підзарядки. Але є ще один важливий ресурс — це наш світогляд, ставлення до подій.

З власного досвіду я б рекомендував ознайомитися з філософією стоїцизму. Попри корені з античного світу, вона може бути застосовна і до сьогоднішнього дня. Серйозний розгляд цієї течії неможливий в рамках такого невеликого матеріалу, тому сконцентруюся на найважливішому.

Стоїцизм проголошує головною метою людини добродійне життя в злагоді з природою і відповідно до внутрішнього морального закону. Недарма кажуть: «Стоїк» — це той, хто стоїть, хоч би і валилося все навколо, «стоїк» — це той, хто виконує свій обов'язок до кінця, хоча б і не було нікого, хто б запитав з нього». Ідея про те, що ми повинні дбати тільки про те, що можемо контролювати, і сприймати спокійно те, що контролювати не можемо, також прийшла до нас з стоїцизму.

В рамках цього світогляду є важливий нюанс: істина розглядається як продукт інтелектуального аналізу людиною її сприйняття. Це важливо, тому що говорить нам про те, що вплив зовнішнього світу на наше життя залежить і від нашого сприйняття того, що відбувається.

Буквально нещодавно, в січні, були опубліковані результати дослідження, в якому Україна опинилися в п'ятірці країн, де найбільший відсоток громадян відчувають себе нещасними. Так, життя легким не назвеш, але приводів для входження в антилідери, м'яко кажучи, немає. Проблема в тому, що інформаційне поле навколо людей наповнене негативом та іншою «зрадою». І тут грає з нами злий жарт наш мозок. Він еволюційно «заточений» на першочергове сприйняття негативної інформації — щоб розпізнати загрози і допомогти нам вижити. Це потрібно пам'ятати і «фільтрувати» як зовнішню інформацію, так і свої емоції і відчуття.

Допомогти змінити сприйняття допоможе книга «Формула щастя» від Мо Гавдата, колишнього директора з розвитку бізнесу компанії X, підрозділу Google. Вона написана до пандемії, але питання, яким задається автор, досі актуальне: чому людство проживає одну з найбільш мирних і багатих епох, але при цьому навколо так мало щасливих людей? Мо Гавдат дійшов висновку, що нещасними нас роблять не події, а наше сприйняття цих подій. Нещастя приходить тоді, коли дійсність не відповідає нашим мріям і сподіванням. Це означає, що якщо ви сприймаєте події такими, які відповідають очікуванням або перевершують їх, ви або щасливі, або, принаймні, не нещасні. Мо Гавдат пропонує таку формулу щастя: вибрати віру в те, що робить вас щасливими. Те, що приносить нам щастя, з більшою ймовірністю опиниться істиною.

Реклама на dsnews.ua

Також я рекомендую книгу «Мистецтво бути щасливим», написану американським психологом Говардом Катлером на основі його бесід з Далай-ламою. Далай-лама називає джерелами щастя здоров'я, достаток, партнерів, друзів і, найважливіше, стан розуму. Поки людина не буде достатньо дисциплінованою для того, щоб підтримувати спокій власного розуму, жодні матеріальні блага і зовнішні обставини не зможуть принести їй відчуття щастя.

В рамках CEO Club Ukraine діє філософський клуб, де ми обговорюємо, зокрема, філософію стоїцизму і присвячені їй книги. Серед тих, які я б рекомендував для знайомства із стоїцизмом, назву «Як бути стоїком» Массімо Пілюччі, «Наодинці з собою» Марка Аврелія, «Моральні листи до Луцилія» Сенеки. Ще одна хороша книга, яка відповідає духу стоїцизму, — «Як вирішують проблеми сильні люди» Раяна Холідея. Вона про те, як випробування і труднощі в житті знаменитих історичних особистостей в результаті сприяли їх успіху.

Марк Аврелій дав би таку рекомендацію: «Будь подібний до скелі: хвилі безупинно розбиваються об неї, вона ж стоїть нерухомо, і навколо неї стихають схвильовані води». Поразки, відчай, невпевненість і сумніви були, є і будуть в житті кожного. Але змінюючи наше сприйняття, ми можемо навчитися перетворювати перешкоди на можливості.

    Реклама на dsnews.ua