• USD 40.7
  • EUR 43.9
  • GBP 51.9
Спецпроєкти

Чиновники Міноборони знищують українських виробників такмеду

У Міністерстві оборони України під приводом стандарту НАТО для медичної продукції намагаються протягнути дуже суперечливе рішення з точки зору державної безпеки

Реклама на dsnews.ua

Війна в Україні змусила переглянути багато аспектів життя, в тому числі і питання тактичної медицини. З початком 2014 року Україна відійшла від радянського спадку та почала переймати передовий досвіт країн НАТО, зокрема США. Мова йде саме про хронологію надання допомоги та засоби. Всередині країни з’явився ринок, який почали освоювати внутрішні виробники. Зокрема, почали виробляти повністю всі вироби, які присутні в аптечці військовослужбовця. Проте нова команда міністра оборони Рустема Умєрова почала докладати максимум зусиль, щоб знищити українських виробників тактичної медичної продукції.

У Міністерстві оборони України під приводом стандарту НАТО для медичної продукції намагаються протягнути дуже суперечливе рішення з точки зору державної безпеки. Департамент охорони здоров'я на чолі з Оксаною Сухоруковою намагаються в нормативній документації протягнути вимогу для постачальників тактичної медичної продукції — наявність сертифікату комітету ТССС. З точки зору логіки та законодавства абсолютно безглузде та антидержавне рішення. Зокрема, рекомендаціям протоколу TCCC, розробленого у Сполучених Штатах Америки Міністерством оборони США, в основному відповідають лише американські медичні вироби та технології. Українські виробники випускають продукцію на основі рекомендацій комітету ТССС. Проте чиновникам в Міноборони цього чомусь мало, мотивуючи це стандартом НАТО. Ця вимога є маніпуляцією, адже того самого стандарту, обов’язкового для виконання, в НАТО немає. Більшість країн-членів альянсу затверджують протокол надання медичної допомоги на основі ТССС. Проте постачання медичних виробів здійснюється на основі відповідності, а не на основі наявності ліцензії комітету ТССС. Це трохи зовсім різне.

Що стосується країн НАТО, вони закуповують американський та британський такмед. В більшості випадків це пов’язано з тим, що інші країни з Другої світової війни ніде не воювали, відповідно — галузь виробництва тактичної медичної продукції не розвивалась. Що стосується США та Великої Британії, то у них навпаки, ця сфера розвивалась та рухалась в ногу з часом. Частково це пов’язано з тим, що їх армії присутні, а подекуди активно приймають участь в бойових діях, відповідно наявність якісного такмеду необхідна.

У самому альянсі НАТО більшість країн не мають своїх виробників такмеду, на що є цілком логічні причини. Зокрема через невеликі власні армії та відсутності великого об’єму. Проте це не означає, що крім США та Великої Британії більше ніхто цього не виробляє. Приклад Франції та Туреччини цьому показовий. У них великі сухопутні армії, відповідно, великий ринок, який намагаються закривати за рахунок вітчизняних виробників. Більше того, навіть в українських солдат можна знайти в аптечках турецький такмед. У цьому плані в Туреччини є чому повчитися, адже вона свою продукцію поставляє як країнам НАТО, так і в інші регіони. Беруть турецькі виробники переважно тим, що за якістю роблять гарні вироби — і за ціною, нижчою ніж США чи інших європейських виробників.

Багатьом країнам-членам НАТО немає сенсу розвивати з нуля виробництво, коли є США з уже готовим продуктом. У нас ситуація зовсім інша. З 2014 року з’явилася ціла галузь тактичної медичної продукції, яка розвивається з кожним днем і вдосконалюється. Деякі українські виробники уже експортують свою продукцію за кордон. Проте чиновники Міністерства оборони України докладають максимум зусиль, щоб таких виробників в Україні не було. Можливо, відповідальні органи повинні перевірити таку завзяту боротьбу з українськими виробниками тактичної медичної продукції. Тим більше, що президент України Володимир Зеленський ініціював програму "Купуй Українське".

Якщо в Міноборони є питання до вітчизняного такмеду, то Держлікслужба повинна втручатися і скасовувати ліцензії у компаній, які не відповідають якості. Необхідно підвищувати стандарти якості ліцензування такмеду, адже це в свою чергу підвищить якість продукту. Проте точно не потрібно в односторонньому порядку заявляти, що ви нам не цікаві. Зокрема, так говорять Оксана Сухорукова та заступниця міністра оборони Наталія Калмикова у приватних розмовах.

Життя повинно навчити нашу країну, що жити необхідно за принципом "чужого навчатися, але свого не цуратися". До 2022 року ряд європейських країн накладали вето на дозвіл закуповувати озброєння в їхніх виробників. Такі випадки показують нам, що коли в тебе є своє виробництво, то це підвищує обороноздатність твоєї країни. Закуповуючи лише іноземну продукцію, Україна стає залежною від поставок з країн НАТО. Це може бути проблематично у випадку затримок або перебоїв у постачанні.

Реклама на dsnews.ua

Не потрібно знищувати те, що у нас є, необхідно це розвивати. Адже це унікальний продукт, з яким ми можемо виходити на зовнішні ринки нав’язуючи конкуренцію та створювати додаткову вартість. Я вже мовчу про ефект для економіки держави від присутності таких виробництв у вигляді сплачених податків та робочих місць.

В Україні є власні виробники тактичної медичної продукції, які пропонують якісні та доступні вироби. Їх підтримка може допомогти стимулювати розвиток вітчизняного ринку та зменшити залежність від імпорту. Важливо також підтримувати вітчизняних виробників, щоб розвивати ефективну та доступну систему тактичної медицини, яка буде відповідати потребам українських військових.

    Реклама на dsnews.ua