• USD 40.1
  • EUR 43.5
  • GBP 51
Спецпроєкти

Менше грошей, більше перепон. Як організаціям громадянського суспільства працювати в 2024 році

Українська влада разом з громадськими активістами та іноземними партнерами мають передивитися умови співпраці між державою, громадськістю та донорами

Допомога Україні
Реклама на dsnews.ua

Українські інститути громадянського суспільства (ІГС) демонструють неймовірну стійкість до будь-яких змін. Адже, кому, якщо не їм, бути двигунами до нашого світлого майбутнього? Під час повномасштабного вторгнення саме вони стали надійним тилом та невідʼємною частиною української армії. Завдяки постійній допомозі від іноземних партнерів різноманітні організації та фонди реалізували чимало проєктів, а також передали населенню неймовірну кількість гуманітарної допомоги. На жаль, останній рік демонструє різкий спад рівня матеріальних надходжень.

Що робити ІГС в надзвичайних та нестабільних умовах?

Експерти Society Development Academy (Академія розвитку суспільства) проаналізували основні фактори, які впливають на ефективність ІГС, і дійшли наступних висновків:

  1. ІГС мають усвідомити, що 2022 рік був унікальним явищем, повторення якого неможливе. В той період партнери відчули відповідальність за майбутнє європейського суспільства та завдяки хвилі потужного інфоприводу почали допомагати українцям всіма можливими способами та засобами. Організації та фонди, скориставшись цією можливістю, відчули свій вплив та важливість для цілої держави та нації, а також отримали довгоочікувану змогу самореалізації завдяки матеріальному забезпеченню. На жаль, безкоштовні ресурси вичерпалися, а велика кількість ІГС здійснює свою діяльність лише на папері.
  2. Згуртованість та подібна готовність соціуму робити все задарма також найближчим часом не передбачається. Через викид великої кількості енергії в моменті надзвичайної ситуації люди в Україні просто втомилися. Через ряд корупційних скандалів, непопулярні рішення та дії влади, відтік населення, поведінку партнерів, та як наслідок, складну фінансову ситуацію в країні, громадяни вимушені думати "про себе" в рази більше, ніж до війни. Дехто просто розчарувався. Хтось вважає, що зробив достатньо. А ті, хто дуже часто цілими сімʼями допомагали та демонстрували стійкість, сфокусувалися на членах сімʼї, які захищають нас на фронті, або ж переживають тяжку втрату. Будь-які наймані працівники, які працюють заради вигоди, ніколи не замінять волонтерів та яскравих особистостей із блиском в очах.
  3. Можливість виїзду за кордон, яку було надано членам ІГС, стала одним з основних важелів для транспортування гуманітарної допомоги та налагодження міжнародних звʼязків. Так, окремі громадяни часом використовували таку можливість для "вирішення своїх питань", однак більшість тих, хто виїжджав, все ж робили це задля "доброго діла". Однак з часом через велику кількість негативних кейсів влада була вимушена неофіційно прикрити таку можливість, не надавши альтернативи громадським діячам та волонтерам.
  4. Після послаблення дії законодавства та фінансового моніторингу влада почала "закручувати гайки" з більшим ентузіазмом. Це не обійшло і громадський рух. Маємо погодитися, що більшість випадків справді заслуговували на покарання — в цей нелегкий час знайшлися справжні аферисти, котрі вирішили заробити "на крові". Але такі дії призвели до спаду рівня можливостей українського та закордонного бізнесу безкорисно надавати допомогу ІГС, а громадськість — до небажання заповнювати безкінечні звіти та хвилюватися за додаткову відповідальність.

Отже, 2022 рік був найкращим показником згуртованості та дієздатності ІГС і суспільства в цілому. Саме завдяки цим факторам вдалось витіснити агресора з деяких зайнятих на той момент позицій. Українська влада разом з громадськими активістами та іноземними партнерами мають передивитися умови співпраці між державою, громадськістю та донорами. В іншому випадку рівень соціальної активності залишатиметься на низькому рівні порівняно з минулими роками, а українська армія, окремі служби та соціальні заклади не матимуть можливості отримати додаткову допомогу.

    Реклама на dsnews.ua