• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Не в той бік. Як на виборців Порошенка вплинув правий поворот Зеленського

Правий поворот Зеленського не вплинув на виборця Порошенка. Росте не лише рейтинг Президента, але й кількість тих, хто не вірить політикам

Реклама на dsnews.ua

Український інститут майбутнього провів чергове соціологічне дослідження (face to face, 2400 респондентів по всій країні). Ось головні висновки.

1. Відбулося часткове призупинення падіння рівня довіри до Зеленського (69% проти 74% за місяць до цього) і зростання президентського рейтингу (плюс 4%, 29% серед тих, хто визначився). Поки рано говорити, чи це "переламний момент" чи всього лише тимчасове явище: бо має пройти ще певний час, щоб робити якісь точні висновки. Зараз ми можемо лише припустити, що такий результат досягнуто сукупністю кількох факторів, серед яких треба виділити наступні: закриття каналів Медведчука, які були чи не головним джерелом розповсюдження негативної інформації про ситуацію в країні; так званий консенсус олігархів, які на своїх каналах показують "позитивні новини"; початок активної роботи РНБО, яке демонструє, що щось в країні відбувається і робиться (головний запит виборця — щось робіть, а не говоріть тільки). Окремо слід наголосити на тому, що половина виборців Зеленського — це молодь, яка частіше за все не доходить до виборчих дільниць.

2. Щодо того, звідки взялися ці 4%, то тут можна припустити, що головним джерелом перетікання стали проєкти другого ешелону, які мають доволі слабкий ядерний електорат і від них іде певне перетікання.

3. Водночас всі попередні активності влади практично не вплинули на рейтинги ключових гравців: Петра Порошенка (14% серед тих, хто визначився), Юрія Бойка (14% серед тих, хто визначився) та Юлії Тимошенко (11% серед тих, хто визначився). Ми можемо констатувати, що активність влади не стільки б’є по противниках, скільки збільшує число тих, хто не визначився. Гра на знищення противника призводить, з однієї сторони, до мобілізації ядерного електорату головних гравців, а з іншої, до збільшення тих, хто розчаровується в наявних політиках (34% проти 29% в минулому місяці).

4. Головні проблеми, з якими стикається українець, це низька зарплата та пенсія (37%), корупція (34%), високі тарифи (33%), війна (31%) і зростання цін (25%), безробіття (24%). Дії влади (активність РНБО) протягом останнього місяця ніяк не відповідали на ці питання. Особливо треба звернути увагу на те, що війна на 3% стала хвилювати більше українців, а зростання цін на 5%.

5. Варто зазначити різкий ріст недовіри до прем‘єра Дениса Шмигаля (баланс недовіри -57%). Він замикає трійку політиків з найгіршим балансом недовіри (Петро Порошенко -61% та Юлія Тимошенко -58%). По суті, зараз саме Денис Шмигаль стає своєрідним громовідводом для Володимира Зеленського).

6. 36% українців взагалі нічого не чули про санкції проти Віктора Медведчука. 39% щось чули і лише 25% добре обізнані з цією темою. По суті, ми можемо говорити про те, що більше третини населення просто абстрагується від політичних перепитій в державі та знаходиться у такій собі внутрішній антиполітичній імміграції. Важливо зазначити, що 41% підтримує санкції проти Медведчука, 24% не підтримує такі дії та 36% не визначилися. Оцінки мотивів введення санкцій проти Віктора Медведчука та його дружини Оксани Марченко розділилися. Близько третини (29%) назвали це боротьбою з російською гібридною агресією і третина (30%) не можуть взагалі визначитися. Кожен п’ятий вважає їх боротьбою між олігархами і ще майже стільки ж (19%) — намаганням відвернути увагу громадян від невдач влади в економіці, зростанні тарифів, вакцинації. Лише 16% називають введені санкції боротьбою влади з політичними опонентами.

Реклама на dsnews.ua

7. Ми можемо констатувати різке зростання тих, хто не довіряє жодній вакцині та не збирається вакцинуватися. Половина опитаних (51%) заявили, що відмовляться від вакцинації не задумуючись. Цифра категорично негативно налаштованих до вакцинації з часу першої хвилі дослідження зросла на 7%. При цьому найнижчий рівень довіри серед українців має єдина наявна вакцина Covishield (3%). Порівняно частіше згадується американо-німецька Pfizer -16% (при 18% у першій хвилі). На другому місці американська Moderna — 11% та з невеликою різницею російський Спутнік V — 9% (при 12% у першій хвилі).

8. Існування зовнішнього впливу на внутрішню політику країни бачать вісім з десяти опитаних. Цей вплив громадяни вважають негативним, особливо виділяють Росію (63%) та МВФ (53%). У порівнянні з періодом президентства П. Порошенко, зовнішній вплив цих країн та організацій за Зеленського переважно залишився без змін на думку опитаних, однак і не зменшився. Респонденти частіше (по 34%) згадували про збільшення впливу США, МВФ та ЄС (32%). Ще 24% говорить про зростання впливу росіян.

9. 14% українців думають про переїзд на постійне проживання за кордон. 20% думають поїхати на тимчасові заробітки. 64% взагалі про це не думають. Порівняно більше тих, хто волів би виїхати за кордон на Заході країни (39%), а менше на Донбасі – 24%. Серед тих, хто хотів би виїхати за кордон на беззаперечному першому місці – країни ЄС (65%), на другому США та Канада (відповідно 10 та 9 відсотків). Про Росію в якості країни для заробітків чи переїзду заявили лише 4%.

    Реклама на dsnews.ua