• USD 40.4
  • EUR 43.5
  • GBP 51.6
Спецпроєкти

Небезпечні нафтові танкери. Як завдати поразки "тіньовому флоту" Росії

Росія адаптувала модель Ірану зі створення "тіньового флоту" для транспортування нафти. Захід потребує більше дієвих методів боротьби з цією практикою 

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Постійні атаки Росії на Україну з використанням іранських безпілотників і ракет підбадьорюють Іран, підкреслюючи небезпечні наслідки неконтрольованої агресії нафтових держав. Хоча західні санкції часто обмежені, ці режими діють безкарно, отримуючи стабільні доходи від експорту нафти. З початку повномасштабного вторгнення в Україну Кремль заробив понад 670 млрд євро.

Що таке "тіньовий флот"?

У нашому розумінні "тіньовий флот" — це мережа нафтових танкерів, які працюють поза межами міжнародних стандартів і систем моніторингу. Ці судна використовуються для перевезення нафти в обхід санкцій та обмежень, вони часто зареєстровані під прапорами країн, які не дотримуються міжнародних правил.

Створено "тіньовий флот" із застарілих нафтових танкерів, здатних перевозити вантажі за ціною вище встановленого обмеження.

Російська сторона сподівалася, що "тіньові танкери", які не обслуговуються та не належать західним компаніям, залишаться поза увагою санкцій. Однак ці розрахунки виявились хибними. Упродовж жовтня 2023 р. — травня 2024 р. Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) заморозило активи близько 40 суден даної категорії.

Внаслідок блокування ці танкери позбавлені можливості відновити нормальну комерційну діяльність, а імпортери неохоче купують вантажі нафти, транспортовані такими судами.

Методи іранського "тіньового флоту" та російські адаптації

Реклама на dsnews.ua

Росія переймає досвід Ірану, який обійшов західні ембарго на експорт нафти, створивши такий флот. Іран використовує держав-співучасниць, як-от Китай, для продажу нафти за зниженими цінами. Подібні методи застосовуються "тіньовими флотами" Венесуели, Північної Кореї та Оману, які уникають санкцій.

Російський морський експорт нафти і нафтопродуктів: об'ємна частка "тіньового флоту", %

Хоча Росія не підпадає під такі ж ембарго, як Іран, вона стикається з обмеженням цін на нафту, запровадженим "Великою сімкою" та ЄС у 2022 р., щоб запобігти продажу російського експорту нафти за ціною понад 60 доларів за барель. У відповідь Росія створила мережу з сотень нафтових танкерів, призначених для ухилення від обмеження цін і поповнення військової скарбнички Кремля.

Масштаби російського "тіньового флоту" вражають: за оцінками, від 300 до 1400 танкерів обслуговують експорт нафти з 2022 р., зареєстровані під прапорами різних країн. Невизначеність цього ринку створює значні ризики для морської безпеки та навколишнього середовища, про що свідчать численні аварії за останні два роки, включаючи серйозний інцидент у водах Данії в березні 2024 р. Старіння інфраструктури багатьох "тіньових танкерів", близько 80% з яких старші 15 років, збільшує ймовірність несправностей, зіткнень і розливів, що ще більше загрожує прибережним громадам та екосистемам.

Проблеми з регіональними партнерами

Експерти звертають увагу на проблеми з ключовими регіональними партнерами Росії у маніпуляціях з передачами з судна на судно, як це було в Йосу, Південна Корея. Інші проблемні передачі виявлені в Омані, Ємені, Сеуті, Іспанії та інших країнах і регіонах. "Невідомі" обсяги, які на початку 2024 року становили приблизно 115 тис. барелів на добу, перевозилися на танкерах без чіткого пункту призначення. Багато таких вантажів прямують із західних портів Росії до Суецького каналу, деякі з них прибувають до Туреччини. Інші перевантажуються поблизу Греції.

Важливо й те, що "тіньовий" нафтовий танкерний флот спричинив 50 морських аварій за останні три роки. Старі, недостатньо контрольовані судна підтримують потік цього експорту, але працюють без належного страхування і поза міжнародними нормативно-правовими рамками, створюючи значні небезпеки. Проблема не унікальна для Росії, аналогічні методи використовують Іран і Венесуела. За оцінками Allianz SE, "тіньовий флот" становить від 600 до 1 400 танкерів, приблизно 20% світового танкерного флоту для перевезення сирої нафти. Багато з цих суден погано обслуговуються і не проходять необхідні перевірки для забезпечення їхньої придатності до плавання.

Проблеми з безпекою включають перевантаження з судна на судно у відкритих водах і деактивацію транспондерів AIS, що ускладнює відстеження їх пересування. Серед зафіксованих інцидентів були пожежі, вихід з ладу двигунів, зіткнення, втрату керованості та розливи нафти. Це призводить до значних витрат для урядів і страховиків інших суден. Юстус Генріх з Allianz Commercial зазначає, що проблема "тіньового флоту" є довготривалою і викликає велике занепокоєння через вік суден та їх використання у високоризиковому бізнесі. Ризики, пов’язані з цим флотом, багатогранні, від механічних поламок до екологічних катастроф.

Боротьба з "тіньовим флотом" 

Ми маємо конкретні пропозиції, як зменшити "тіньовий флот" та російські нафтові доходи.

Застосування санкцій до держав прапора. G7 і ЄС повинні посилити тиск на держави прапора, змушуючи їх брати відповідальність за судна, що ходять під їхніми прапорами, і застосовувати санкції до тих, хто не виконує зобов'язань.

Обмеження продажу танкерів. Необхідно боротися зі збільшенням кількості "тіньових танкерів", обмеживши продаж танкерів операторам, які не дотримуються санкцій або політики обмеження цін.

Цільові санкції. Важливо також застосувати санкції, спрямовані на всю мережу "тіньового флоту". Це передбачає ескалацію санкцій від окремих суден до всієї мережі з одночасним посиленням контролю за дотриманням цінових обмежень.

Співпраця між західними країнами. Потрібно посилити співпрацю для обміну розвідувальною інформацією про переміщення танкерів і структури власності.

Повне ембарго на експорт російських енергоносіїв. Західні союзники повинні розглянути можливість запровадження повного ембарго на експорт російських енергоносіїв та вторинних санкцій проти країн, які не дотримуються вимог.

Також для обмеження використання "тіньового флоту" ми пропонуємо ввести вимогу дотримання стандартів безпеки та наявності належного страхування від розливів для всіх російських суден, що прямують через Балтійське море.

Замість запровадження "безтіньової зони" у Балтійському басейні шляхом судових процесів чи заборони діяльності, ми рекомендуємо скласти перелік "тіньових танкерів", які не надають інформацію про обов'язкове страхування відповідно до вимог ІМО та галузевих норм.

Цим судам буде повідомлено, що продовження операцій у Балтиці матиме наслідком блокування їхньої діяльності OFAC та іншими правоохоронними органами. Враховуючи ефективність наказів про блокування, очікується, що "тіньові танкери" підкоряться. Такий план потенційно може скоротити російський експорт удвічі порівняно з обсягами, які може транспортувати "тіньовий флот". Крім того, оскільки накази про блокування є засобом стримування, а не санкцією, виключені з балтійської торгівлі Росії "тіньові танкери" залишатимуться доступними для фрахту в інших регіонах світового ринку вантажних перевезень, запобігаючи скороченню пропозиції в судноплавстві.

Для подолання загрози "тіньового флоту" потрібен різнобічний підхід. Підвищення обізнаності про значні ризики, пов'язані з цими операціями, має вирішальне значення, оскільки вони виходять за межі конфлікту в Україні. Тільки рішучі та скоординовані заходи міжнародної спільноти можуть обмежити грошові потоки до російської військової скарбниці і зробити надії на мир в Україні реальністю.

    Реклама на dsnews.ua