• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Ринок нерухомості. Чи є шанс на життя у подобової оренди в міжсезоння

Ринок нерухомості, особливо в сегменті подобової оренди, чи не найбільш чутливий до сезонних трендів

Орендодавці готуються до активного теплого сезону
Орендодавці готуються до активного теплого сезону / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Поки орендодавці готуються до активного теплого сезону, лишається чимало питань щодо того, чого чекати після нього. Спробуємо розібратися, що відбувається з ринком у міжсезоння і чи минулий рік змінив правила гри.

Подобова оренда 2020 у цифрах

2020-ий рік, попри всі непередбачувані події, які в ньому відбувалися, не вніс довготривалих змін у звичну роботу ринку. За даними OLX Нерухомість, загалом минулого року було опубліковано на 7% більше оголошень, ніж у 2019-ому. Ринок входив у новий рік дуже оптимістично. Незвично активним став перший квартал – тоді на платформі з’явилось майже на 28% більше пропозицій, ніж в аналогічний період за рік до того. Особливо активізувалися Київська, Одеська та Львівська області. На 19% у цей час зросли й середні ціни – до майже 600 грн за добу. Але попит у перші місяці 2020-го не виправдав очікувань: користувачі на 20% рідше відгукувалися на оголошення, ніж у той самий період попереднього року. Ще більший спад інтересу з боку орендарів став помітний у другому кварталі, в період першого локдауну в Україні.

Потім орендодавці діяли значно обережніше, не знаючи, чого чекати далі. Середня вартість оренди впродовж другого й третього кварталу суттєво знизилась порівняно з початком року, але відрізнялась від цінника 2019-го всього на 5-7%. Обсяг пропозиції теж лишився майже на тогорічному рівні. А от попит суттєво виріс: частота відгуків на оголошення стала на 11% більше, ніж минулого літа. Очевидно, позначився на ситуації вимушений злет інтересу до внутрішнього туризму. Теплий сезон в цілому взяв реванш. На фінішну пряму року ринок подобової оренди виходив з показниками, переважно близькими до 2019-го. За винятком середньої ціни, яка порівняно з четвертим кварталом 2019 року знизилась майже на 14%.

Апдейт у режимі очікування

Наслідки минулого року для всього ринку оренди подобово важко назвати руйнівними, однак амбітні плани орендодавці явно відклали до кращих часів. У виграші стабільно лишаються регіони сезонних курортів – ближче до моря влітку й до гір – взимку. Прибутки в міжсезоння навряд обженуть періоди відпусток, але певні тактики допоможуть підтримувати бізнес у подобовій оренді.

Поки про завершення пандемії говорити зарано, оренда житла на короткий термін має сильніші позиції порівняно з готелями й хостелами, роботу яких можуть обмежувати у зв’язку з карантином. Водночас тренд на внутрішній туризм також, скоріше за все, не вщухне у 2021-ому. І йдеться навіть не про звичні туристичні напрямки чи курортні регіони. Деякі міста готові приймати гостей цілий рік, а українців, які вже освоїли ключові локації типу Львова й Одеси, можна привабити екскурсією вихідного дня в інших, поки менш популярних точках. Орендодавець може заглибитись у тему туристичного потенціалу свого міста чи області й підкреслити можливі переваги, виходячи саме з них. Наприклад, це може бути зручний доїзд до певних об’єктів, красивий вид чи навіть історична будівля, де розташовані апартаменти. Усе це може привернути увагу до оголошення.

Реклама на dsnews.ua

Знижений попит під час міжсезоння – це також завжди можливість освіжити чи навіть прокачати житло перед сезонною здачею. Можна обмежитися необхідним косметичним ремонтом і генеральним прибиранням. А можна також частково чи повністю оновити інтер’єр, змінити домашній текстиль чи принаймні віддати старий у хімчистку. Після цього неодмінно слід зробити нову фотосесію для локації. У царині експертів з нерухомості уже кілька років розвивається стейджинг, тобто спеціальна підготовка інтер’єрів для фото. Орендар, як і раніше, "любить очима", а отже оголошення мають неодмінно доповнюватися хорошими знімками. Для цього навіть не зайвим буде звернутися до професійного фотографа.

Поки що 2021 рік для ринку подобової оренди видається досить схожим на минулий – навіть в умовах більш жорсткого карантину навесні. Однак цьогоріч орендодавці мають більше шансів, що ситуація не заскочить їх зненацька. Зрештою, складні періоди, попри весь свій негативний вплив, для бізнесу часто стають мотивацією до вдосконалення.

    Реклама на dsnews.ua