• USD 40.4
  • EUR 43.5
  • GBP 51.6
Спецпроєкти

Ціна світла. Чи врятують вищі тарифи від дошкульних відключень

Значна частина українців не усвідомлює масштабів руйнувань в енергетичному секторі та обурюється очікуваним підвищенням тарифів на електрику. Однак правда в тому, що комфортного життя без відключень не буде навіть з новими платіжками 

www.rv.gov.ua
www.rv.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

Минулого тижня почалися відключення населення через дефіцит у системі. Спочатку були аварійні відключення, коли споживачі не знали, в який момент вони можуть лишитися без світла. Однак наприкінці тижня оголосили про запровадження графіків та, відповідно, планові відключення. Що цікаво, для декого це було неочікувано, а дехто взагалі обурювався з приводу відключень. Звісно, не обійшлось і без розгортання кампанії "злочинна влада відключає, щоб експортувати побільше", що насправді є брехнею, заснованою  неграмотності, якою користуються ті, хто прагне розігнати ворожу інформаційну кампанію.

Взагалі відключення стали топ-темою енергетичних новин минулого тижня. Це певною мірою показує часткову втрату відчуття реальності щодо наслідків російських обстрілів енергетичної системи принаймні частиною суспільства.

Нещодавнє опитування групи "Рейтинг" засвідчило, що 20% респондентів взагалі не знають про втрати енергетики від російських обстрілів. А насправді за два місяці масштабні втрачено понад 9 тис. МВт потужностей (а це понад половина нашого споживання взимку). За два місяці зруйновані або суттєво пошкоджені усі теплоелектростанції. Насправді, рівень "накопичених" уражень такий, що наступна зима буде складнішою, ніж зима 2022-2023 рр. 

Крім цього, відсутність відключень понад рік сформувала враження у багатьох споживачів, що в енергосистемі все добре. Майже четвертина респондентів не чули про заклики до ощадливого споживання електроенергії.

Інший цікавий показник — частка респондентів, готових до підвищення тарифу. 40% переконані, що тариф не потрібно підвищувати, навіть за умов погіршення електропостачання. Це, звісно, все в теорії, бо говорити про погіршення електропостачання і жити в його умовах — дві великі різниці. Однак цікаво, де ця межа погіршення, після якої частина респондентів змінить свою думку.

Наведене опитування було проведене протягом 6-8 травня, до останнього масштабного обстрілу, і проблем із відключенням споживачів, які почалися потім. Тобто згадуване погіршення електропостачання уже почалося.

Респонденти не знають, що тариф для населення є збитковим, і ті, хто його фінансує (Енергоатом та Укргідроенерго), не мають зараз достатньо коштів. Натомість неодноразово доводилося зустрічати скопійований під копірку аргумент, що "підвищення тарифу для населення не змінить нічого, адже частка населення в загальному споживанні невелика". Хочеться одразу запитати: а що саме не змінить? Адже йдеться передусім про збитковість тарифу…

Реклама на dsnews.ua

Прихильники цієї думки як аргумент наводять дані до повномасштабного вторгнення. Але це неадекватно порівнювати стан енергосистеми тоді і зараз. Потім ідуть аргументи що начебто нам ЄС дає 1,5 млрд євро щомісяця на відновлення енергетики — чергова брехня.

До речі, чомусь немає таких протестів стосовно тарифів на мобільний звʼязок та інтернет…

Звичайно, коли дійде до підвищення тарифу, уряд має діяти цілком прозоро. Сьогодні вже звучить число 4,5-5 грн за кВт∙год. Тут і владі, і споживачам потрібно розуміти кілька важливих речей.

По-перше, необхідне чітке обґрунтування нового тарифу. Не можна просто озвучити число і тихенько прийняти постанову, а потрібно надати повну інформацію про обґрунтування.

По-друге, треба переглянути систему субсидій, щоб захистити неплатоспроможних споживачів. Бо зрозуміло, що новий тариф для частини громадян стане суттєвим додатковим тягарем. І їм потрібно компенсувати це зростання за рахунок субсидій.

По-третє, відключення і потреба підвищення тарифу не пов’язані. Після перегляду тарифу відключення нікуди не дінуться. Вони будуть багато місяців, рік, а то й два (з невеликими перервами за помірної погоди та споживання, коли виникатимуть профіцити). Нова генерація не забудується ані за місяць, ані за півроку. А враховуючи, скільки ми втратили внаслідок обстрілів, будувати потрібно багато і довго.

Тому усі, хто вважає, що відключення світла — це лише лякалка, щоб підвищити тариф, видихайте. Від відключень ми не втечемо. А от зі збитковим тарифом не відомо ще скільки протягнемо.

    Реклама на dsnews.ua