• USD 27.2
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Як профінансувати 10 тисяч спортивних майданчиків Зеленського

Згідно з дослідженням TNS Kantar, тільки від нелегального ринку тютюну бюджети різних рівнів цього року втратять 13,2 млрд грн

Спортивний майданчик
Зеленський пообіцяв побудувати 10 000 спортивних майданчиків / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Як відомо, президент виступив з ініціативою перетворити спорт на стратегічний напрямок в країні. Нам показали слайди і розповіли про 10 тисяч нових спортивних майданчиків, десятки ДЮСШ і 19 льодових арен. Ідея правильна і з нею неможливо сперечатися.

Є тільки одне маленьке "але": за який кошт буде робитися велике спортивне будівництво. У світі є практика на ці цілі виділяти частину грошей, які держава держава отримує від лотерейного бізнесу, а також від продажу алкоголю та тютюну.

На жаль, коли в поспіху приймався закон про лотереї — про це забули. Щодо алкоголю і тютюну, то тут ми маємо взагалі плачевну історію через безглузду податкову політику: збільшення акцизу на тютюн не стільки привело до збільшення надходжень, наскільки збільшило кількість нелегальної тютюнової продукції. Так, на початок 2017 року частка нелегального ринку сигарет була трохи вище за 1%, але з того часу продовжує безперервно зростати як, до речі, і акцизи на тютюн. За результатами травня 2021 року нелегальні сигарети в Україні займають вже 15,9% — найвищий показник за усі роки дослідження тіньового ринку.

"Завдяки" недостатній увазі до проблеми з боку держави на тіньовому ринку сигарет існує безліч схем (контрабанда, підробка акцизних марок, зокрема, штампування так званих марок-двійників, підробка відомих брендів тощо). Втім, виходячи із звіту Кантар, найбільше товару (8,2%) на нелегальний ринок продукують дві крупні схеми. Перша пов'язана із фіктивним продажем через Duty Free безакцизного алкоголю та тютюну. Так, народний депутат Андрій Холодов написав в своєму Телеграм-каналі, що, до прикладу, тільки в Жулянах один із операторів Duty Free на кожного із пасажирів, фіктивно "продавав" по 23 (!) блоки сигарет. Насправді пасажири і в очі цих сигарет не бачили – вони пішли на продаж в нелегальні канали збуту. Ця схема доповнюється також виробництвом продукції нібито на експорт (з іноземними зазначеннями на пачці, і звісно ж, без акцизних марок і без сплати податків в Україні), і дивним чином ця продукція не виїжджає в країну призначення, а осідає на руках продавців на ринках, безліцензійних кіосках і т.д.

Друга схема - вироблення і продаж контрафактної продукції в Україні на тютюнових фабриках, які, судячи з усього, мають "окремий "режим сприяння" від влади. Схема там теж доволі примітивна — обладнання знаходиться в оренді чи суборенді, і коли силовики час від часу приходять з рейдами, то обладнання неможливо арештувати, оскільки воно юридично належить іншим особам, а не тим, кого спіймали на гарячому. За кілька тижнів виробництво відновлюється, бо "обладнання ж не винне", що на ньому щось не так роблять.

Держава начебто бореться з контрабандою сигарет. В серпні 2017 року була прийнята "Стратегія у сфері протидії незаконному виробництву та обігу тютюнових виробів на період до 2021 року", але вона виявилася мертвонародженою і, судячи з усього, ніхто в уряді її всерйоз не розглядав.

Отже, що ми маємо і що треба було б зробити? Перше: потрібно поставити правильний діагноз: у нас є провальна акцизна політика і існують потужні схеми, які тільки по цигарках дають мінус 13,2 млрд до бюджету. По алкоголю ситуація не краща.

Реклама на dsnews.ua

Що потрібно робити? Напевне, потрібно почати з того, що точечні історії тут не працюють, адже в цих схемах крутяться величезні гроші — приблизно мільярд доларів на рік. Приклад попередньої стратегії уряду показує, що ефективність таких інструментів "без контролю зверху" наближається до нуля. Тому перш за все потрібно, щоб і президент, і його офіс не лише визнали проблему, а я узяли під контроль боротьбу з нелегальним ринком.

Потрібно зібрати політичну волю в кулак, і, зважаючи на масштаби, підійти до цього питання централізовано: не просто прописати план дій, а реально його виконувати та контролювати.

На жаль, наразі у нас існує лише один відносно дієвий механізм — рішення РНБО, яке передбачатиме персональні санкції проти ключових гравців у цих схемах з однієї сторони і подальші "мирні кроки", які має затвердити уряд. Зважаючи на це, власне РНБО і могло б стати тим органом, що контролює виконання плану з боротьби з нелегальним ринком.

Насправді вся ця історія могла б стати і хорошим піаром для президента, який оголосив спорт і здоровий образ життя одним із державних пріоритетів. Адже нелегальні сигарети доступніші для дітей та підлітків, і без рішення проблеми нелегального ринку сигарет створити здорову націю буде дуже важко. Питання тільки в політичній волі: гравців тут менше десятка, схеми примітивні, і тут не потрібні супераналітики, щоб докопатися до того, як працює цей чорний ринок. Зрештою, це 100% підтримає більшість населення. Питання за малим: за бажанням зламати схему, яка точно за останні два роки породила двох-трьох олігархів, якщо виходити із того поняття, яке закладене в законі про олігархів. І що також важливо, дасть можливість профінансувати спортивне будівництво.

    Реклама на dsnews.ua