• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Здорожчання електрики вдвічі? Яким насправді має бути тариф для населення

Українців налякали кратним здорожчанням елекроенергії на фоні скасування мораторію на відключення боржників. Чи є підстави так різко збільшувати тариф?

здорожчання електрики
Фото: www.oda.zht.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні, 30 січня, починається відключення боржників за електроенергію. Саме про цю дату повідомляли постачальники, зокрема, у Києві, Вінниці, Рівному. За кілька днів до цього тема набула особливого розголосу у ЗМІ з різними конотаціями. Зокрема, траплялися заклики на кшталт "Досить платити баригам та олігархам!", нагадування про те, що "Шмигаль підняв тарифи", а "Зеленський вже півроку мовчить і ніяк не реагує на це". Ну, якщо інформаційну кампанію хтось розганяє, то це комусь потрібно…

Масла у вогонь додав один із нардепів, який учора сказав, що ціна електроенергії для населення може зрости вдвічі. Щоправда, сьогодні прем´єр міністр Денис Шмигаль пообіцяв не чіпати цей тариф до кінця зими. Утім, це як виписати заспокійливе на місяць. Що ж насправді буде з платіжками за електрику цього року?

Наскільки мають зрости платіжки

Це правда, що чинний тариф не покриває усіх витрат з виробництва та постачання електроенергії населенню і є субсидованим. Але це не означає, що він має обов´язково бути "ринковим" у нинішніх умовах. Цей тариф може просто покривати усі витрати і при цьому не бути удвічі вищим, ніж зараз.

Отже, подорожчання електрики для українців виправдане, але до якого рівня? Зважаючи на те, що чинний тариф (2,64 грн за кВт•год) не покриває усіх складових постачання електроенергії населенню, а основним донором субсидування є Енергоатом, то економічно обґрунтованим тарифом був би такий, за якого ціна електроенергії в тарифі (без інших складових) відповідала би собівартості виробництва Енергоатому. В нинішніх умовах це приблизно плюс 1 грн до встановленого тарифу.

Якщо ж піднімати тариф удвічі, то це рішення вкрай складно буде пояснити людям. І ще складніше буде зберегти рівень платіжної дисципліни. Але варто наголосити: потрібна така система субсидування, щоб неплатоспроможні верстви мали можливість оплачувати лише частину послуг (залежно від рівня їхній доходів та витрат).

Політичний фон

Реклама на dsnews.ua

Історично тарифну тему в нас дуже люблять народні депутати. Пригадалось, як три роки тому одна депутатка закликала не сплачувати за газ та електроенергію цілою країною: "Продуктивніше просто не платити". Тема тарифів на ЖКП загалом та енергопостачання зокрема стала однією з найбільш політизованих щонайменше два десятиліття тому.

А на сьогодні додалася ще одна важлива обставина. "За порєбриком" активізувалися з новинами про українську енергетику і зокрема про початок відключень. Цитату про двократне підвищення тарифу теж не оминули увагою. Чи не повʼязаний цей "запоребриковий" інтерес до нашої енергетики і збурення на тему відключень на деяких наших інтернет-майданчиках?

Минулої зими, після ворожих обстрілів та відключень, російські боти активно розкручували зраду, що це наш уряд запровадив відключення, щоб більше експортувати. Начебто проблема не в дефіциті, який виник внаслідок руйнування ними нашої енергосистеми. Можливо, сьогодні у ворога нова тема для потенційної ІПСО і спроба розгойдати ситуацію… Чому ж насправді скасували мораторій на відключення боржників — ми вже пояснювали в окремому блозі.

    Реклама на dsnews.ua