• USD 28.2
  • EUR 33.3
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Форум МСП. Перезавантаження 2020: Яким повинен бути бізнес-рестарт в умовах кризи?

4 вересня в київському інноваційному парку UNIT.City відбулася Друга щорічна зустріч і нові ввідні для представників малого та середнього бізнесу — Форум МСП. Перезавантаження 2020. Організатором події став Київський міжнародний економічний форум

Реклама на dsnews.ua

Близько 700 підприємців переймали досвід 50 спікерів, серед яких засновники, керівники і топ-менеджери компаній. Всі вони пережили не одну кризу, але кожен раз знаходили можливості і інструменти для подальшого зростання. Саме тому їх поради були як ніколи цінні для присутніх підприємців, адже рік для представників малого та середнього бізнесу видався нелегким і повним випробувань наслідками пандемії і локдауна.

Саме "перезавантаження" стало головним гаслом заходу, оскільки сьогодні вітчизняний бізнес, як ніколи раніше, потребує рестарту. З труднощами, які чатують на різних етапах ведення власної справи, стикаються як новачки, так і досвідчені бізнесмени. Хтось в умовах кризи не може визначитися з тим, який бренд сьогодні може стати популярним, хтось шукає відповідь на питання — як підвищити продажі та залучити інвестиції.

Нові проблеми — нові можливості

Саме тому Форум МСП. Перезавантаження 2020 стартував з панелі "Антикризовий менеджмент. Версія 2020". Тут спікери навчали тому, як сформувати запас фінансової міцності і заздалегідь підготувати план дій на випадок настання кризи. При цьому акцентували — важливо бути готовим до трансформацій і вчасно помітити нові можливості, які зʼявляються у компанії в непростий кризовий час.

Серед таких — онлайн-комерція і активне використання маркетплейсів, актуальність яких продовжує зростати. Про це йшлося на експертній панелі Форуму під назвою "Тут збільшують продажі". Так, керівники підрозділів компанії "Нова пошта" Юрій Беневитський і Андрій Нестеренко окреслили сучасні тренди сектору е-commerсe. Цей ринок збільшився вдвічі тепер оцінюється в $4 трлн, а 66% точок дотику рітейлерів з покупцями — це саме електронна комерція.

Як домогтися інвестування в умовах кризи?

А ось що стосується пошуку фінансування, то учасниками Форуму вказали на кілька перспективних напрямків. Спікери панелі "Тут знаходять гроші" — багато підприємців вже скористалися державною програмою "5-7-9%". У той же час сьогодні активно розвивається і небанківський фінансовий сектор, пропонуючи лінійку продуктів для малого і середнього бізнесу.

Головне правило залучення інвестора — грамотно вести переговори з тими, хто готовий вкладати в ваш бізнес. Про це говорили на панелі «Відчиняй, інвестор прийшов». І тут необхідно розуміти, що інвестор перш ніж вкладати гроші, повинен отримати відповідь на три ключові питання: кому потрібен ваш продукт, чому ви зможете це реалізувати і навіщо інвестувати в вас прямо зараз.

Без чого не обійтися навіть найстабільнішому бізнесу?

Але основою будь-якого бізнесу завжди були і залишаються люди, які його створюють. Одна з головних ролей — на лідері. Від нього залежить, чи зможе його команда пережити кризу, впевнений Грант Даян, співзасновник ОМО Systems. На його думку, лідер повинен бути ментором, постійно спілкуватися з членами команди, ділитися персональним досвідом. По-друге, лідер заохочує своїх працівників не боятися ділитися знаннями з іншими людьми. По-третє, лідер повинен вчитися у своєї команди. Ці три прості рекомендації стануть запорукою успіху будь-якої команди.

Навіщо вам партнер, і яким він повинен бути?

Коли компанія працює, мов годинник, настає час замислитися про подальший розвиток, основою якого є формування правильних партнерств. Про це говорили на панелі "Тут створюють умови для розвитку" за модерації Костянтина Євтушенко, керівного партнера UNIT.City. Але в даному випадку потрібно розуміти, навіщо вам партнер, і яким він повинен бути. Мати партнерство заради партнерства — шлях в нікуди. Вам потрібен партнер, який заповнює ваші слабкі сторони, — ось це вже ключ до успіху, відзначили спікери панелі.

VIP-гості та їхні поради

Форум МСП. Перезавантаження 2020 відвідав премʼєр-міністр України Денис Шмигаль. Він розповів про плани уряду щодо підтримки бізнесу і розвитку підприємництва в Україні.

"Криза, яка накрила світ разом з пандемією, безумовно торкнувся і нас. Але, крім маси проблем, є і можливості — і бізнес першим їх бачить", — такими словами Премʼєр почав свій виступ на Форумі.

Денис Шмигаль вважає, що світ повинен навчитися жити разом з Covid-19 і вести бізнес в нових умовах. Він запевнив, що повторного локдауну в Україні не буде, але продовжить діяти адаптивний карантин.

"Україна в переліку країн, де можуть вироблятися вакцини від коронавірусу, ми маємо відповідні підприємства. Ми також маємо великі переваги в сільському господарстві і можливості для переробки сільськогосподарської сировини та значний потенціал для розвитку інфраструктури, що дає нам можливість для розвитку економіки. В наступному році ми розширимо програму "Велике будівництво", візьмемося за мости. Будемо розвивати оборонну промисловість, авіаційну галузь ", — зазначив глава уряду.

Вже зараз для вітчизняних підприємців діють державні програми підтримки, зазначив Денис Шмигаль. Для представників МСБ вже зараз зʼявилися можливості для кредитування, для фізосіб доступна іпотека під 9,9%, а облікова ставка Нацбанку вже знизилася з 11% до 6%.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль

"Метою уряду є кредитування в гривні під 7-8%. Ми чітко бачимо, що бізнесу можемо дати доступні кредитні ресурси. Нещодавно був прийнятий закон, згідно з яким держава вже в наступному році зможе гарантувати до 80% тіла кредиту, що дозволить малим і середнім підприємствам легше отримувати фінансування ", — поділився премʼєр.

Інноваційні проекти, які сьогодні реалізуються в Україні також можуть дати поштовх розвитку підприємництва та зростання економіки країни. Одним з найбільш амбітних і перспективних з них премʼєр-міністр назвав проект Міністерства цифрової трансформації "Дія City". За словами Дениса Шмигаля, це проривний проект, який дозволить Україні "зробити відразу кілька кроків вперед".

Хедлайнером Форуму став засновник холдингової компанії UFuture Василь Хмельницький, який з головної сцени поділився власними принципами досягнення успіху в бізнесі.

На думку Хмельницького, створення ефективної команди є запорукою розвитку бізнесу. Він закликав не боятися оновлювати трудовий колектив, якщо розвиток компанії уповільнився.

Засновник холдингової компанії UFuture Василь Хмельницький
Засновник холдингової компанії UFuture Василь Хмельницький

"Ви повинні створити сильну команду і інвестувати в людей. Не бійтеся робити кращих співробітників партнерами — люди повинні відчувати, що це не тільки ваш, але і їхній бізнес", — радить Хмельницький.

Не менш важливим Хмельницький вважає постійне навчання — як самого себе, так і всіх співробітників. При цьому власник бізнесу не зможе обійтися без знань в галузі фінансів та бухгалтерського обліку, впевнений Хмельницький.

Хмельницький закликав підприємців вчитися бути сильними лідерами і створювати партнерства, а також самостійно створювати свій сенс життя. Засновник UFuture сподівається, що в наступному році деякі учасники Форуму зʼявляться на ньому вже у ролі спікерів і поділяться власними успішними кейсами.

    Реклама на dsnews.ua