• USD 26.5
  • EUR 31.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Антон Кіссе

Співголова політичної партії "Наш край", народний депутат Верховної Ради IV, VII, VIII, IX скликань, президент Асоціації болгар України

Антон Кіссе
Співголова політичної партії "Наш край" Антон Кіссе / Фото з відкритих джерел
Зміст

Ранні роки і освіта

Антон Іванович Кіссе народився в 1958 році в селі Євгенівка Тарутинського району Одеської області. Є етнічним болгарином.

Після школи Кіссе призвали до Радянської армії. Відслуживши строкову службу, поступив в Одеський державний педагогічний університет ім. К. Д. Ушинського. Закінчив виш в 1983 році за спеціальністю "викладач фізичного виховання".

Другу вищу освіту Кіссе отримав в 1997 році, закінчивши Одеський державний університет ім. І. І. Мечникова за фахом "правознавство". Паралельно навчався ще й в Одеській державній юридичній академії, закінчивши її в 1999 році за спеціальністю "державне управління".

У 2000 році Кіссе захистив кандидатську дисертацію з педагогіки, а у 2007 році — докторську в області політичних наук.

Трудова карʼєра

Трудову діяльність Кіссе початку відразу після закінчення школи — до армії він встиг попрацювати трактористом в радгоспі рідного села.

Після педагогічного університету працював за фахом в Іллічівському районі Одеси: в 1983-1986 роках працював педагогом-організатором ЖЕУ-74, а потім до 1994 року був головою комітетів по спорту і у справах молоді.

У 1994-1996 роках Кіссе працював на посаді заступника голови Іллічівського райвиконкому. У 1998 році очолив Іллічівську районну адміністрацію.

У 2003-2004 роках працював заступником голови Одеської обласної державної адміністрації.

Нині веде викладацьку діяльність. З 2007 року Кіссе є професором кафедри політичних наук Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського. Також є доцентом кафедри теорії та історії держави та права Одеського національного морського університету.

Політична та громадська діяльність

Політичну карʼєру Кіссе почав за часів СРСР — в 1990 році він був обраний депутатом Одеської обласної ради. Був депутатом облради до 1998 року, потім до 2004 року — депутатом Одеської міської ради.

У 2002 році балотувався до Верховної Ради, але вибори програв. Наступна спроба потрапити в парламент в 2004 вдалася — Кіссе виграв довибори по округу № 136 в Одесі. У 2004-2006 роках керував депутатською фракцією партії "Відродження", був членом Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

У 2007-2012 роках Кіссе знову працював депутатом Одеської обласної ради, перебував у складі фракції Партії регіонів.

У 2012 році Кіссе як самовисуванець виграв вибори до Верховної Ради по округу № 142 з центром в Арцизі. Перебував у складі парламентської фракції Партії регіонів, яку покинув лише в липні 2014 року.

На парламентських виборах 2014 роки знову пройшов до Верховної Ради по тому ж округу №142 як самовисуванець.

У 2011 році Кіссе зареєстрував партію під назвою "Блокова партія", яка в 2015 році була перейменована в "Наш край". Кіссе став співголовою партії.

Співголова "Нашого краю" Олександр Мазурчак

Насправді, ми вели переговори з різними партіями. У підсумку взяли вже готову структуру Кіссе і тепер наповнюємо її новим змістом. Найголовніша мета — захист прав місцевого самоврядування. Мова про справжню децентралізацію влади в Україні. Ставка — на успішних і діючих лідерів місцевого самоврядування.

Попри керівну посаду в партії "Наш край", Кіссе є безпартійним.

На парламентських виборах 2019 року був обраний депутатом Верховної Ради — знову балотувався самовисуванцем по округу №142. У парламенті є членом депутатської групи "Партія "За Майбутнє", працює в комітеті ВР з питань бюджету.

Кіссе є президентом Асоціації болгар України, президентом Асоціації спортивної боротьби Одеської області, заступником голови Ради національних товариств України при президенті України, а також учасником інших громадських організацій. Займається розвитком спорту в Бессарабії, при його підтримці пройшов ряд регіональних футбольних турнірів: Кубок українських сіл, Кубок молдавських сіл і ін.

Кіссе написав книги "Відродження болгар України" і "Буджак: історико-етнографічні нариси південно-західних районів Одещини".

Має ряд нагород: орден "За заслуги" III ступеня, орденом Святого рівноапостольного князя Володимира Великого III ступеня, орден Республіки Болгарія "Мадарський вершник", також нагороджений почесною відзнакою президента Республіки Болгарія.

Скандали

Протягом своєї політичної карʼєри Кіссе незмінно займав антиукраїнські позиції, підтримував інтеграцію з Митним союзом.

Антон Кіссе

Особисто я повністю інтегрований в сторону Росії.

У 2013 році Кіссе став одним зі 148-ми народних депутатів, хто підписав звернення від Партії регіонів і КПУ в польський Сейм з проханням "визнати Волинську трагедію геноцидом щодо польського населення і засудити злочинні діяння українських націоналістів".

Під час Революції Гідності 16 січня 2014 року Кіссе голосував за пакет "диктаторських законів", які істотно обмежували права громадян і свободу слова.

16 січня 2014 року Кіссе голосував за пакет "диктаторських законів"
16 січня 2014 року Кіссе голосував за пакет "диктаторських законів"

Також Кіссе був одним з 59 депутатів, які підписали подання, на підставі чого Конституційний суд скасував статтю Кримінального кодексу про незаконне збагачення, що зобовʼязувала держслужбовців давати пояснення про джерела їх доходів і доходів членів їх сімей.

СБУ підозрювала Кіссе в причетності до спроб створення сепаратистської "Бессарабської народної республіки ", однак наслідків для нього не було.

Колишній головний військовий прокурор Анатолій Матіос

Антон Кіссе небезпідставно вивчався СБУ щодо причетності до ймовірного створення Бессарабської республіки.

Також Кіссе разом з іншими депутатами з Одеси подавав законопроєкт "Про вільну (спеціальну) економічну зону "Порто-Франко", який одеські активісти з патріотичних організацій називали сепаратистським.

Антон Кіссе

Я буду говорити про свій округ, а це — південь Одеської області, Бессарабія. Так, Росія нам ближче. Тому що ми на рівні генетичної пам'яті близькі з Росією. Це пов'язано з нашою історією. Мій край дуже неоднозначно переживає ці процеси. Ми маємо пам'ятати про те, що болгари, гагаузи, старовіри, албанці, молдавани, компактно населяють цей край — ми завжди були та є з Росією.

Бувши мільйонером, Кіссе отримував у Верховній Раді грошову компенсацію на оплату житла або винайм готельного номера.

У вересні 2016 року в залі Верховної Ради сталася бійка між заступником глави фракції БПП Олексієм Гончаренком і народними депутатами фракції "Опозиційний блок", яким допомагав Кіссе.

Антон Кіссе бере участь в бійці в Верховній Раді
Антон Кіссе бере участь в бійці в Верховній Раді

Сімʼя

Одружений на Галині Кіссе. У них двоє синів Геннадій і Максим, а також дочка Анастасія.

Антон Кіссе разом з сім'єю
Антон Кіссе разом з сім'єю

Геннадій вивчав юриспруденцію в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, працював прокурором в Генеральній прокуратурі, але звільнився. Максим є начальником 9 Державної пожежно-рятувальної частини 6 Державного пожежно-рятувального загону ГУ ГСЧС України в Одеській області.

Анастасія Кіссе була членом юнацької олімпійської збірної Республіки Болгарія з художньої гімнастики, у неї громадянство цієї країни. Останні роки тренувалася в Росії, проте після травми спини завершила спортивну карʼєру. Нині вона працює в посольстві Росії в Софії.

За даними ЗМІ, дружина Кіссе також є громадянкою Болгарії.

Доходи

Згідно з електронною декларацією Кіссе, за 2020 рік він отримав понад 1,4 млн грн доходу.

При цьому готівкою Кіссе і його дружина зберігають 12,2 мільйона гривень грн, мільйон доларів США і 130 тисяч євро. На рахунках в банках у них значно скромніші суми: трохи більше 400 тисяч гривень, 2700 доларів і 1200 євро.

У Кіссе з дружиною є квартири в Києві, Одесі та Ізмаїлі, житловий будинок в Одеській області. Крім того, у них є чотири квартири в Болгарії. За даними ЗМІ, це елітна нерухомість в курортному містечку Банско і в Софії.

У подружжя шість земельних ділянок в Одеській області, найбільший з яких, площею 58 тисяч кв. м. записаний на Галину Кіссе.

Їздить Антон Кіссе на Porsche Cayenne, 2010 року випуску вартістю понад мільйон гривень, а у його дружини є Volkswagen Touareg вартістю 654 тисячі гривень. Також Кіссе володіє катером УКА- 6585-К МК-480, який він купив у 2008 році за 10 гривень.

Кіссе в соцмережах

Сторінка Кіссе в Facebook

Youtube-канал Кіссе

Twitter Кіссе

Відзначимо, що на сайті Кіссе вказані адреси його сторінок в російських соцмережах "Одноклассники" і "ВКонтакте", заборонених в Україні.

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua