• USD 39.8
  • EUR 43.3
  • GBP 50.6
Спецпроєкти

Арсеній Яценюк

Лідер політичної партії "Народний фронт", колишній прем'єр-міністр України

Арсеній Яценюк
Арсеній Яценюк / УНІАН
Зміст

Ранні роки і освіта

Арсеній Петрович Яценюк народився в 1974 році в Чернівцях. Батько Яценюка був доцентом в Чернівецькому університеті і викладав історію, мати була вчителем французької мови.

У 1991 році Яценюк закінчив зі срібною медаллю спеціалізовану англомовну школу № 9 імені Панаса Мирного. Вищу освіту отримав у Чернівецькому національному університеті за спеціальністю правознавство, диплом захищав іноземною мовою. В університеті була військова кафедра, Яценюк отримав військову спеціальність — "артилерист-розвідник", є капітаном запасу.

У 2001 році Яценюк закінчив Чернівецький торгово-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, отримавши другу вищу освіту за спеціальністю "Облік і аудит".

У 2004 році захистив в Українській академії банківської справи в Сумах дисертацію на тему "Організація системи банківського нагляду і регулювання в Україні", отримавши ступінь кандидата економічних наук.

Арсеній Яценюк в дитинстві
Арсеній Яценюк в дитинстві

Ділова карʼєра

Заробляти Яценюк почав відразу після школи — удвох з приятелем вони придбали автомобіль "ВАЗ", на якому таксували вечорами.

У 1992 році Яценюк разом з сином тодішнього губернатора Чернівецької області Валентином Гнатишина створив юридичну фірму "ЮРЕК Лтд", яка займалася питаннями приватизації. До 1997 року був президентом цієї фірми.

У 1998 році Яценюк переїхав до Києва і влаштувався на роботу в Акціонерний поштово-пенсійний банк "Аваль", де послідовно працював на посадах консультанта кредитного департаменту, радника голови правління, заступника голови правління банку. Пішов з "Авалю" у 2001 році.

Арсеній Яценюк
Арсеній Яценюк/korrespondent.net

Політична карʼєра

У вересні 2001 року Верховна рада Автономної Республіки Крим затвердила Яценюка виконуючим обовʼязки міністра економіки Криму в уряді Валерія Горбатова. Ще через два місяці Яценюка затвердили на посаді міністра.

У квітні 2002 року, після виборів до Верховної Ради Криму, весь уряд півострова пішов у відставку, але Яценюк зберіг посаду в новому уряді Сергія Куніцина. Пішов з поста міністра економіки Криму менш, ніж через рік.

Продовжив карʼєру Яценюк в Національному банку України: в січні 2003 року голова НБУ Сергій Тігіпко призначив його своїм першим заступником.

Сергій Тігіпко

Коли я очолював Нацбанк, я запропонував йому [Яценюку] стати моїм першим заступником. Тоді йому було 29 років. Він нормальний, командний гравець.

Влітку 2004 року Тігіпко очолив виборчий штаб кандидата в президенти України Віктора Януковича, в звʼязку з чим Яценюк став виконуючим обовʼязки глави НБУ.

30 листопада 2004 року Яценюк ввів тимчасову заборону на дострокове зняття банківських вкладів, що, як вважається, запобігло можливі негативні наслідки політичного протистояння в період Помаранчевої революції.

Євген Червоненко

Арсеній Яценюк гідно поводився. Під час революції втримав валюту і Нацбанк, наприклад. Так він, звичайно, улюбленець долі, так, вміє говорити, так, не бідний, так вихований... Думаю, він зі стрижнем і відповідальністю.

З НБУ Яценюк пішов у лютому 2005 року.

З березня по вересень 2005 року Яценюк працював першим заступником голови Одеської обласної державної адміністрації Василя Цушка, а потім був призначений міністром економіки в уряді Юрія Єханурова. В результаті політичної кризи новообрана Верховна Рада в травні 2006 року відправила уряд у відставку, але Кабмін пропрацював в статусі в.о. до серпня.

У вересні 2006 року третій президент України Віктор Ющенко призначив Яценюка першим заступником глави Секретаріату президента, також він став представником президента в Кабінеті міністрів. Крім того, Яценюк був членом ради НБУ.

Прем'єр-міністр Віктор Янукович, і перший заступник Глави Секретаріату Президента Арсеній Яценюк
Прем'єр-міністр Віктор Янукович, і перший заступник Глави Секретаріату Президента Арсеній Яценюк виходять з Секретаріату Президента України після зустрічі з Президентом України Віктором Ющенком, січень 2007 р / УНІАН

У березні 2007 року Яценюк був призначений міністром закордонних справ і увійшов до складу Ради національної безпеки і оборони України.

У квітні цього ж року Верховна Рада була розпущена і пропрезидентський блок "Наша Україна — Народна самооборона" висунув Яценюка кандидатом в народні депутати (3-е місце у виборчому списку). У новому складі Верховної Ради Яценюк отримав посаду спікера парламенту і пішов з МЗС у відставку.

На посаді спікера ВР Яценюк перебував до вересня 2008 року і пішов у відставку в звʼязку з розпадом правлячої коаліції Блоку Юлії Тимошенко і НУ-НС.

Арсеній Яценюк

Іноді в світі відбуваються неприродні речі, наприклад одностатеві шлюби або коаліція між Партією регіонів і БЮТ. Результатом таких шлюбів ніколи не буває народження дітей.

В кінці 2008 року Яценюк заснував громадську організацію "Фронт змін" і оголосив, що має намір створити на її основі політичну партію. Лідером партії з відповідною назвою він був обраний 28 листопада 2009 року. При цьому партія існувала під різними назвами з березня 2007 року, а назву "Фронт змін" отримала в вересні 2009 року, її лідером був Андрій Іванчук.

На виборах президента України в 2010 році "Фронт змін" висунув Яценюка своїм кандидатом, однак він зайняв лише четверте місце (6,96% голосів виборців).

У квітні 2012 року Яценюк домовився з лідером "Батьківщини" Юлією Тимошенко, яка тоді перебувала у вʼязниці, про формування спільного списку для участі в парламентських виборах і був обраний головою ради "Обʼєднаної опозиції". Щоб взяти участь в парламентських виборах за списком "Батьківщини" Яценюк припинив членство в партії "Фронт змін". Яценюк відразу заявив, що партія залишиться існувати, хоча і допускав, що обʼєднана опозиція може стати основою для створення єдиної партії.

На виборах до Верховної Ради "Обʼєднана опозиція" отримала 101 депутатський мандат. Яценюк став головою фракції ВО "Батьківщина", а раду "Обʼєднаної опозиції" замість нього очолив Олександр Турчинов.

У червні 2013 року Тимошенко була переобрана головою ВО "Батьківщина", Яценюк же став головою політради партії.

Лідер БЮТ Юлія Тимошенко і депутат від блоку "Наша Україна — Народна самооборона" Арсеній Яценюк
Лідер БЮТ Юлія Тимошенко і депутат від блоку "Наша Україна — Народна самооборона" Арсеній Яценюк в залі Верховної Ради, 2007 р / УНІАН

Участь в Евромайдані і Революції Гідності

З листопада 2013 року Яценюк брав активну участь в Революції Гідності. Разом з іншими опозиційними лідерами координував акції протесту в центрі Києва. Брав участь у зустрічах з державним секретарем США Джоном Керрі та європейськими чиновниками.

У грудні Служба безпеки України порушила проти нього кримінальну справу за заклики до "державного перевороту".

У січні 2014 року Віктор Янукович запропонував Яценюку посаду премʼєр-міністра, але той відмовився. Після втечі Януковича на Майдані були представлені кандидатури нового уряду, в якому Яценюку була відведена посада премʼєр-міністра. На цей пост він був призначений Верховною Радою 27 лютого.

Арсеній Яценюк

Це уряд політичних камікадзе. Все, що в наших силах, те, що можна тільки зробити для України, буде зроблено.

Арсеній Яценюк та Юлія Тимошенко на сцені Євромайдану
Арсеній Яценюк та Юлія Тимошенко на сцені євромайдан, в день звільнення Тимошенко з в'язниці, 22 лютого 2014 р

Діяльність після Революції Гідності

24 липня 2014 року Яценюк оголосив про свою відставку у звʼязку з розпадом парламентської коаліції і блокуванням урядових законопроектів. Однак після консультацій з новообраним президентом Петром Порошенком і Верховною Радою частина законопроектів була прийнята в доопрацьованому вигляді і парламент відмовився прийняти відставку Яценюка.

У вересні 2014 року Яценюк через виниклі розбіжності залишив "Батьківщину" разом з Олександром Турчиновим і Арсеном Аваковим. Вони організували партію "Народний фронт", в якій Яценюк став головою політичної ради. На парламентських виборах восени парт ія посіла перше місце за партійними списками.

У новій Верховній Раді 8-го скликання "Народний фронт" разом з "Блоком Петра Порошенка", "Самопоміччю", Радикальної партією Олега Ляшка та "Батьківщиною" організували коаліцію "Європейська Україна" і Яценюка знову затвердили на посаді премʼєр-міністра.

Яценюк очолював уряд до весни 2016 року. У квітні Верховна Рада прийняла його відставку і призначила премʼєр-міністром Володимира Гройсмана.

Після відставки Яценюку пропонували очолити Національний банк України, але він відмовився.

Арсеній Яценюк

Я від пропозиції відмовився і публічно, і непублічно, тому що вважаю, що Національний банк, як і Генеральну прокуратуру має очолювати не політик.

У 2019 році Яценюк відмовився балотуватися на виборах президента України. На парламентських виборах того ж року партія "Народний фронт" висувала кандидатів тільки по окремих одномандатних округах. Деякі члени партії висувалися за списками партій "Європейська солідарність" і "Українська стратегія Гройсмана".

Зараз Яценюк активно займається своїм фондом "Відкрий Україну" який був створений ще у 2007 році. Фонд організовує проведення в Україні форумів, присвячених, зокрема, питанням безпеки та Євроатлантичної інтеграції України.

Лідер партії "Народний фронт" Арсеній Яценюк під час з'їзду партії, 2019 р
Лідер партії "Народний фронт" Арсеній Яценюк під час з'їзду партії, 2019 р / УНІАН

Скандали

У 2008 році у Яценюка відбувся конфлікт із заступником начальника спецпідрозділу ДАІ "Кобра" підполковником Кожею. За словами Яценюка, він їхав по трасі без супроводу співробітників Держохорони. Порушуючи правила дорожнього руху і створюючи аварійну ситуацію, дорогу йому перекрив джип Porsche Cаyenne, після чого "з джипа показали середній палець". Підполковник і два його підлеглих були звільнені "за дискредитацію служби", а підрозділ згодом було розформовано наказом міністра внутрішніх справ Юрія Луценка.

У 2009 році в Чернівцях було відкрито памʼятник імператору Австро-Угорщини Францу Йосифу Першому, який був побудований на кошти Яценюка. Сам Яценюк стверджував, що відкриття памʼятника було "відновленням історичної справедливості".

Після Євромайдану Яценюк отримав прізвисько "Куля в лоб", що було повʼязано з його словами на одному з мітингів.

Арсеній Яценюк

Я з ганьбою жити не буду. Завтра підемо разом вперед. Якщо куля в лоб, то куля в лоб. Але чесно, справедливо і сміливо.

Також Яценюка називали "Кролик Сеня", оскільки він став прототипом цього персонажа в мультсеріалі "Казкова Русь", який був створений "Студією Квартал-95" Володимира Зеленського та виходив у 2012-2016 роках.

Після початку російської агресії в 2014 році уряд Яценюка ухвалив рішення про одностороннє позначення лінії українсько-російського кордону і будівництво захисних споруд — траншей, ровів, бліндажів, оборонних рубежів і спеціальних обʼєктів. Проект отримав назву "Стіна", а потім — "Європейський вал", але в народі його називали "Стіна Яценюка". Завершити роботи планували в 2018 році, проте дату неодноразово переносили і тепер завершення будівництва передбачено в 2025 році. Проект неодноразово критикували за те, що "стіна", незважаючи на високі витрати (загальна вартість проекту постійно збільшується і вартість може перевищити 6 млрд грн.) не зможе відбити атаку російських військ і є марною тратою грошей. До того ж при будівництві були виявлені численні факти корупції.

На початку 2015 року Яценюк під час візиту до Німеччини заявив про "радянське вторгнення в Україну і в Німеччину", що викликало негативну реакцію в МЗС країни-агресора Росії. Росіяни намагалися зажадати у Німеччині пояснень, але МЗС ФРН заявив, що "це вираження свободи" і перенаправив їх з усіма питаннями до Яценюка.

Арсеній Яценюк

Російська агресія в Україні — це атака на світовий порядок і на порядок в Європі. Ми все ще добре пам'ятаємо радянське вторгнення в Україну і в Німеччину. Цього треба уникнути.

У вересні 2015 року голова слідчого комітету РФ Олександр Бастрикін заявив, що Яценюк в 1994-1995 роках воював в Чечні проти російських військ, хоча в 1991 році Яценюк тільки закінчив школу. Яценюк нібито знаходився в складі батальйонів "Арго" і "Вікінг" під позивним "Арсен".

Арсеній Яценюк
Арсеній Яценюк/соцмережі
Олександр Бастрикін

За наявними у нас даними, Арсеній Яценюк в числі інших активних учасників УНА — УНСО в грудні 1995 року нагороджений вищою нагородою Джохара Дудаєва "Честь нації" за знищення російських військовослужбовців.

Сам Яценюк повністю відкидав свою участь в російсько-чеченській війні. У подібні звинувачення не вірив навіть глава Чечні Рамзан Кадиров, але, незважаючи на це, в лютому 2017 року Росія відправила запит в Інтерпол, щоб оголосити Яценюка в міжнародний розшук. Інтерпол відмовився приймати цю заявку, після чого Есентукскій районний суд РФ заочно "заарештував" Яценюка.

Арсеній Яценюк

Це клінічний діагноз російської влади. Сталінське правосуддя, замішане на геббельсівської пропаганди підтверджене і підписане Володимиром Путіним.

У грудні 2015 року під час виступу Яценюка в парламенті стався скандал з бійкою. До трибуни підійшов народний депутат від БПП Олег Барна, вручив Яценюку квіти, після чого підняв і виніс главу уряду з парламентської трибуни. Після цього почалася бійка, а трибуна ВРУ була заблокована.

У квітні 2016 року представник Генеральної прокуратури України Владислав Куценко заявив, що в ГПУ є кримінальне провадження про нібито хабар в розмірі 3 мільйонів доларів, який отримав Яценюк. Разом з тим обвинувачення йому не предʼявили.

У 2017 році доктор філософських наук, професор Тетяна Пархоменко заявила, що виявила в кандидатської дисертації Яценюка 70 сторінок плагіату. З них 39 сторінок, за її словами, були скопійовані майже повністю, а 7 сторінок були перекладом з англомовних джерел з порушенням правил цитування.

1 листопада 2018 року Росія ввела санкції проти 322 громадян України, включаючи Яценюка.

Яценюк кілька разів отримував нагородну зброю. У нього є кулемет "Максим", улюблена зброя гангстерів США 30-х років 20 століття пістолет-кулемет Томпсона (Томмі-ган), пістолет Glock 19 і два пістолети "Форт".

Також Яценюк був нагороджений Орденом князя Ярослава Мудрого IV і V ступеня за особистий внесок у забезпечення інтеграції України до Світової організації торгівлі і за євроінтеграцію України.

Арсеній Яценюк знайомиться з процесом реалізації проекту Стіна
Арсеній Яценюк в ході ознайомлення з процесом реалізації проекту облаштування українсько-російського державного кордону "Стіна", 2014 р / УНІАН

Національність і віросповідання

Яценюка неодноразово називали євреєм, хоча сам він ці відомості спростовував.

Арсеній Яценюк

Давайте здогадаємося: у тата-українця і у мами-українки хто міг би народитися?

Яценюк є греко-католиком і називав своє віросповідання предметом для гордості.

Особисте життя

Арсеній Яценюк в 1999 році одружився на Терезії Гур. Познайомилися вони під час спільної роботи в банку "Аваль". У них двоє дочок — Христина і Софія.

Сестра Яценюка Аліна в 1989 році закінчила факультет іноземної філології Чернівецького державного університету. У 1999 році переїхала в США з 11-річною дочкою Уляною від першого шлюбу і проживає в місті Санта-Барбара в Каліфорнії. У США вона двічі виходила заміж, носить прізвище Стіл.

Арсеній Яценюк з дружиною Терезією та доньками, 2009 г.
Арсеній Яценюк з дружиною Терезією та доньками, 2009 г. / УНІАН

Арсеній Яценюк в 2010 році взяв участь в озвучуванні української версії короткометражного мультфільму "День і Ніч" компанії Pixar-Disney. Короткометражку в різних країнах озвучували місцеві політики (в Чехії — Вацлав Гавел, в Хорватії — Іво Йосипович). Яценюк читав закадровий текст.

У 2014 році Яценюк видав книгу "Банківська таємниця часів Помаранчевої революції".

Арсеній Яценюк з Сетра Аліною і племінниками Джеймсом і Уляною
Арсеній Яценюк з Сетра Аліною і племінниками Джеймсом і Уляною/facebook.com

Доходи

В останній ра зелектронну декларацію Яценюк подавав у 2017 році після відставки з поста премʼєра. Тоді він задекларував дохід понад 2 мільйонів гривень. На рахунках в банках у нього було більше мільйона доларів США і близько 4,5 млн гривень, а готівкою Яценюк зберігав 300 тисяч гривень і 475 тисяч доларів США.

У Яценюка була земельна ділянка площею 3031 кв. м., житловий будинок і гараж загальною площею 343,5 кв. м. в селі Нові Петрівці Вишгородського району Київської області, три квартири (дві в Києві та частка в квартирі в Чернівцях) і садовий будинок площею 114,5 кв. м.

Арсеній Яценюк в соцмережах

Сторінка Яценюка в Facebook

Twitter Яценюка

Youtube-канал Яценюка

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua