• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.1
Спецпроєкти

Богдан Бенюк

Актор, Народний артист України, політик, депутат Верховної Ради VII скликання, заступник очільника ВО "Свобода" з міжнародних питань

Богдан Бенюк / УНІАН
Зміст

Ранні роки та освіта

Народився 26 травня 1957 року в селищі міського типу Битків Надвірнянського району Івано-Франківської області.

Після раптової смерті батька Бенюка матері довелося самостійно виховувати трьох синів. З дитинства тяжів до пісні та сцени. Брав участь у шкільних виставах.

Після закінчення школи у рідному селищі Бенюк слідом за старшим братом поїхав до Києва, де у 1973 році вступив до Державного інституту театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого.

Богдан Бенюк / pisni.org.ua
Богдан Бенюк / pisni.org.ua

Акторська кар'єра

Після закінчення інституту у 1978 році два роки грав на сцені Київського театру юного глядача.

Свою першу роль у кіно отримав у 1975 році — на другому курсі інституту Бенюк взяв участь у зйомках фільму "Ати-бати, йшли солдати…" видатного українського режисера Леоніда Бикова.

З 1980 року — провідний актор Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка у Києві.

У 1989—1994 роках Бенюк за сумісництвом викладав у Державному інституті театрального мистецтва імені Карпенка-Карого, продовжуючи виступати на великій сцені.

Отабек Ганієв, Сергій Іванов та Богдан Бенюк у фільмі "Ати-бати, йшли солдати..."
Отабек Ганієв, Сергій Іванов та Богдан Бенюк у фільмі "Ати-бати, йшли солдати..."

Кар'єра на телебаченні розпочалася на телеканалі "1+1", де Бенюк став ведучим декількох розважальних програм, зокрема "Біла ворона" та "Шоу самотнього холостяка".

Богдан Бенюк

Кожен актор, який виходить на сцену, займається політикою

Зіграв у понад півсотні стрічок, серед яких "Жіночі радощі й печалі" (1982), "Дорога в пекло" (1988), "Голод-33" (1991), "Москаль-чарівник" (1995), "Чорна Рада" (2000), "Іван Сила" (2013) та багато інших.

На театральній сцені Бенюк втілив, зокрема кота Бегемота (за романом "Майстер і Маргарита" М. Булгакова), Швейка ("Пригоди бравого вояка Швейка" за Я. Гашеком), Кочкарьова ("Одруження" М. Гоголя), Калитки ("Сто тисяч" І. Карпенко-Карого) та ін.

Окрім ролей на театральній сцені та в кіно відомий своїми ролями як актор дублювання. Саме його голосом говорять велетень-людожер Шрек, лісовик Лоракс, гном Мудрик, Капітошка та багато інших мультиплікаційних персонажей.

Разом зі своїми другом та колегою Анатолієм Хостікоєвим створив Театральну компанію "Бенюк і Хостікоєв".

Народні артисти України Богдан Бенюк, ліворуч, та Анатолій Хостікоєв під час показу вистави "Швейк"
Народні артисти України Богдан Бенюк, ліворуч, та Анатолій Хостікоєв під час показу вистави "Швейк" / УНІАН

Політична діяльність

У 1997 році Богдан Бенюк вступив до лав "Партії зелених України", проте активною політичною діяльністю почав займатися лише через 10 років, коли взяв участь у парламентських виборах-2007 від ВО "Свобода". За результатами виборів політична сила набрала лише 0,77% голосів виборців та не потрапила до Верховної Ради.

У 2010 році Бенюк очолив список ВО "Свобода" на виборах до Київської обласної ради. Політсила набрала 3,48% голосів та отримала 5 мандатів.

Богдан Бенюк
Богдан Бенюк / УНІАН

У 2012 році разом зі "свободівцями" балотувався до Верховної Ради. Всеукраїнське об'єднання отримало 10,45% голосів виборців та здобуло 25 мандатів за списками і 12 — в одномандатних виборчих округах. У парламенті Богдан Бенюк очолив підкомітет з питань міграційної політики, громадянства, статусу іноземців та осіб без громадянства, біженців та у зв'язках з українцями, які проживають за кордоном Комітету ВРУ з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Після окупації Криму та частини Донбасу у 2014 році неодноразово засуджував виступи українських артистів у Російській Федерації.

Богдан Бенюк

Ті, хто їдуть гастролювати до Росії, називаючи себе "люди світу". Вони, що, десь народилися без мами, без тата, без коріння?

За результатами виборів до Київської міської ради 2015 року став депутатом 8 скликання по округу №40 (Деснянський район, Лісовий масив) від ВО "Свобода".

Народні депутати Ігор Мірошниченко та Богдан Бенюк під час засідання Верховної Ради
Народні депутати Ігор Мірошниченко та Богдан Бенюк під час засідання Верховної Ради / УНІАН

Брав участь у парламентських виборах 2019 року, проте "свободівці" не змогли подолати 5% бар'єру, отримавши 2,15% голосів.

Націоналіст, займає активну проукраїнську державницьку позицію. Неодноразово підтримував українських військових на Сході України.

На одній з конференцій відвідувач задав Бенюку провокативне питання, натякаючи на його політичні погляди: "Як ви гадаєте, якби Леонід Биков (актор та режисер, — "ДС") зараз був живий, подав би він вам руку?"

На це актор та політик іронічно відповів, що йому не потиснув би руку Володимир Ульянов (лідер більшовиків та організатор червоного терору Ленін — "ДС").

Богдан Бенюк

Мені теж шкода, що ви тільки зараз дізналися, що я — націоналіст… А щодо того, чи потиснув би мені руку Леонід Биков чи ні, то скажу вам так: Володимир Ульянов точно не потиснув би

Станом на 2021 рік Бенюк є заступником очільника ВО "Свобода" зі зв'язків з українцями за кордоном.

Богдан Бенюк
Богдан Бенюк / УНІАН

Сім'я

У Богдана Бенюка двоє братів та зведена сестра Надія. Старший Петро також був актором, Народним артистом України. Він помер 9 квітня 2019 року у віці 73 років. Брат Василь став лікарем, викладає у медуніверситеті.

Актор майже не коментує особисте життя. Відомо, що зі своєю майбутньою дружиною — Бенюк Уляною Іванівною — Богдан познайомився ще у дитячому садочку. Почали зустрічатися на першому курсі інституту, після чого вона переїхала з ним до Києва.

Пара разом вже понад сорок років. У них троє дітей — дочки Мар'яна та Олеся, а також син Богдан-Гордій. Мар'яна навчалася у Києво-Могилянській академії. Наразі працює на телебаченні.

Богдан Бенюк з дружиною
Богдан Бенюк з дружиною

Доходи

У щорічній декларації від 30.03.2021 року Бенюк вказав 208 121 гривень доходу у вигляді заробітної плати у КНУКІМ (Київський національний університет культури і мистецтв). За викладацьку діяльність у КНУТКІТ імені І. К. Карпенка-Карого заробітна плата склала 171 649 гривень.

За основним місцем роботи (Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка) Богдан Бенюк отримав 741 570 гривень зарплати.

Гонорари та інші виплати склали 170 820 гривень.

На банківських рахунках колишнього народного депутата у "Райффайзен Банк Аваль" зберігаються 22 303 доларів США, 17 787 євро та 121 054 гривень. У готівці заощаджень не зберігає.

Також актору належить житловий будинок площею 285 м² і земельна ділянка площею 1700 м² у Софіївській Борщагівці Київській області. У Києві Бенюк разом із дружиною та дітьми володіє квартирою площею 99,5 м². Ще декілька будинків, земельних ділянок, гараж та квартира у Києві оформлені на дружину Уляну.

Артист володіє автомобілем Audi A3 2016 року випуску вартістю 666 222 гривень. На дружину оформлені дві автівки: Audi A4 2004 року випуску вартістю 170 240 гривень та Volkswagen Tiguan 2013 року, що оцінений у 335 400 гривень.

Богдан Бенюк на сцені Київського театру на Подолі
Богдан Бенюк на сцені Київського театру на Подолі / УНІАН

Скандали

18 березня 2014 року Богдан Бенюк разом з побратимами по ВО "Свобода" Ігорем Мірошниченком та Андрієм Іллєнком за допомогою фізичної сили, погроз та образ змусили тимчасово виконуючого обов'язки генерального директора телеканалу "Перший національний" Олександра Пантелеймонова написати заяву про звільнення.

Бенюк запитав у Пантелеймонова, чому телеканал випустив у ефір трансляцію підписання акту про прийняття окупованого Криму до складу Російської Федерації. Нардепи у грубій формі наказали гендиректору телеканалу: "Пиши заяву, москалюга" та почали його штовхати. Інцидент зафіксувала відеокамера.

Інцидент з побиттям гендиректора телеканалу "Перший національний" Олександра Пантелеймонова

На відео видно, як до кабінету Пантелеймонова зайшли Мірошниченко, Іллєнко та Бенюк. Спочатку керівника компанії не чіпали, вимагаючи написати заяву. Згодом Мірошниченко почав тягнути гендиректора за краватку, затягуючи її на шиї Пантелеймонова.

Очільника телеканалу почали штовхати, а коли той опинився на стільці біля столу, Мірошниченко став наносити йому удари по корпусу та схопив за обличчя. Богдан Бенюк стиснув шию Пантелеймонова, а потім вдарив його по голові. Після цього керівнику НТКУ дали аркуш паперу, щоб той написав заяву про звільнення.

Пізніше Богдан Бенюк в інтерв'ю Катерині Осадчій, яка зазначила, що він душив людину і це видно на відео, заявив, що не вважає побиття гендиректора НТКУ ганебним вчинком. Навпаки – актор упевнений, що усі мають робити такі рішучі кроки, аби захищати вітчизну.

Богдан Бенюк

Катю, це ви зі свого зросту вважаєте, що цей вчинок був ганебний. Я вважаю, що якби цей вчинок був зроблений в мирний час, звичайно, ми б діяли за законодавчим полем. А позаяк це відбувалося 18 числа, в цей день Росія радісно святкувала приєднання української території до своєї… Вони святкували урочистим концертом, і Перший національний український канал це радісно транслював

Дії народних депутатів партії ВО "Свобода" засудила не лише українська громадськість, але й тогочасний прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Через два тижні актора закидали помідорами на його творчому вечері. Як передають "Подробности", Бенюку, що стояв на сцені київського Будинку художника, невідомі відвідувачі з вигуками "Ганьба! Здай мандат депутата!" кинули в обличчя гнилими помідорами.

Визнання

Богдан Бенюк є лауреатом численних премій і нагород. Серед них — Державна премія імені Олександра Довженка (1998), Національна премія імені Тараса Шевченка (2008) та багато інших.

У 1994 році за роль Юркевича у виставі "Талан" за М. Старицьким відзначений театральною премією "Київська пектораль". У 2001 році отримав аналогічну нагороду за кращу чоловічу роль (Собакевича у виставі "Брате Чичиков" за М. Гоголем).

У 2017 році на 7 Міжнародному театральному фестивалі у Пекіні удостоєний нагороди у номінації "За кращу чоловічу роль".

Богдан Бенюк після церемонії нагородження Міжнародному театральному фестивалі у Пекіні
Богдан Бенюк після церемонії нагородження Міжнародному театральному фестивалі у Пекіні

Бенюк у соцмережах

Сторінка у Facebook

Богдан Бенюк у Instagram

Офіційний сайт присвячений театральній та кінокар'єрі

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua