• USD 27.4
  • EUR 33.5
  • GBP 39
Спецпроєкти

Борислав Береза

Український політик, колишній спікер "Правого сектора"

Борислав Береза / УНІАН
Зміст

Ранні роки: освіта, еміграція і бізнес

Борислав Береза народився в 1974 році в Києві. Береза — прізвище матері Борислава. Батько носить прізвище Бляхер. Деякий час Борислав носив подвійне прізвище Бляхер-Береза.

Борислав Береза

При народженні я був Береза Борислав Юхимович. Потім я зробив собі подвійне прізвище, а потім знову прибрав назад.

У 1991-93 роках Береза емігрував з батьками до Ізраїлю, проте повернувся в Україну. Громадянство України отримав у 2005 році.

Борислав Береза

В Ізраїль я поїхав в 1991 році, а в 1993 повернувся в Україну на два тижні і ... залишився. А залишився тому, що час в Україні був тоді цікавий, але головне — саме тут я відчував себе по-справжньому своїм, хоча в Ізраїлі, як і раніше буваю майже щороку.

У Києві Береза займався книготоргівлею, книговиданням, створивши свою фірму "Сефер". Також він був теле- і радіоведучим: у 2010 році вів проєкт "Книга UA" і програму "Мандри" на Першому національному, а на "Просто радіо" — вечірнє шоу "Повний абзац з Бориславом берези". Згодом керував проєктами, не повʼязаними з літературою.

Здобув вищу освіту в Київському національному торговельно-економічному університеті за спеціальністю "публічне управління та адміністрування".

Борислав Береза, 2014 р
Борислав Береза, 2014 р / УНІАН

Правий сектор і політична карʼєра

До Євромайдану Береза був поза політикою. У Революції Гідності брав участь з першого дня.

Борислав Береза

На Майдані я був з першого дня, коли Мустафа Найєм розмістив свій знаменитий пост в "Фейсбуці", мовляв, "хто сьогодні до півночі готовий вийти ...".

У лютому 2014 року познайомився з лідером "Правого сектора" Дмитром Ярошем і згодом очолив інформаційний відділ "ПС".

Борислав Береза та Дмитро Ярош
Борислав Береза та Дмитро Ярош
Борислав Береза

Що таке "Правий сектор", дізнався 18 лютого, коли потрапив в халепу в Кріпосному провулку. Там моя миролюбність була розбита гранатами, газом, тітушками тощо. Тоді, в Кріпосному, коли всі побігли — "Правий сектор" не побіг. А потім ми почали спілкуватися, я зробив їм кілька пропозицій, був почутий. Добре пам'ятаю першу зустріч з Ярошем, коли в розмові сказав йому: "Дмитре, я єврей". "І що?" — здивувався він. Переконавшись, що лідерам цієї партії кожен, хто хоче працювати на благо України, ближче, ніж етнічні українці Симоненко або Мартинюк, які є ворогами України — я зрозумів, що нам по дорозі.

На позачергових парламентських виборах в жовтні 2014 року пройшов до Верховної Ради VIII скликання по мажоритарному округу № 213 в Києві. Береза йшов самовисуванцем і отримав 29,44% голосів. У парламенті не входив до складу будь-якої фракції, був членом української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи. Місце в делегації в ПАРЄ Береза отримав після того, як звідти виключили Надію Савченко.

Борис Береза в складі української делигации делегації в ПАРЄ/facebook.com
Борис Береза в складі української делигации делегації в ПАРЄ/facebook.com

У жовтні 2014 рік Береза склав із себе керівництво інформаційною політикою "Правого сектора" і покинув організацію через завантаженість політичної і законотворчою діяльністю.

Борислав Береза

Я сконцентрований зараз на депутатської діяльності і в мене не залишається часу на щільне заняття інформаційною політикою Правого сектора. Тому, порадившись з Дмитром Ярошем ми прийняли спільне рішення про те, що я цілком занурюсь в законотворчу і політичну діяльність. З огляду на те, що ця діяльність займає весь мій час, я відходжу від діяльності Правого сектора.

У грудні 2014 року Береза разом з Ярошем, Борисом Філатовим і Володимиром Парасюком створили у Верховній Раді депутатське обʼєднання "Укроп".

Борислав Береза

Створюється парламентська опозиція — так і називається "Укроп", українська опозиція. У цю групу можуть увійти і ті представники коаліції, яким не подобається нинішній стан справ.

Однак згодом Береза відмовився від підтримки однойменної партії "Укроп".

У 2015 Береза балотувався в мери Києва від "Партії рішучих громадян". У першому турі виборів посів друге місце, набравши 8,84% голосів виборців. У другому турі програв Віталію Кличку, отримавши 32,3% голосів.

У 2016 році Береза відмовився від пропозиції Петра Порошенка очолити Адміністрацію президента.

Борислав Береза

Вийшов від президента. Він запропонував мені очолити АП. Я вирішив відмовитися. Якась постановочна була пропозиція. Експерти потім погодяться. Так що це без мене.

У 2019 Береза знову балотувався до Верховної Ради по 213 округу як безпартійний самовисуванець, але в парламент IX скликання не пройшов.

У 2020 році Береза також балотувався в мери Києва. Вибори він програв, отримавши 7 448 голосів виборців. Його "ЕкоПартія Берези" отримала 0,64% голосів.

Передвиборний агітаційний плакат Борислава Берези
Передвиборний агітаційний плакат Борислава Берези

Скандали

У 2015 року юрист Клим Братковський звинуватив Березу в підробці документів про освіту. Згодом Генеральна прокуратура відкрила кримінальне провадження з приводу підробки диплома. Однак на сайті Київського національного торгово-економічного університету вказано, що Борислав Юхимович Береза отримав ступінь магістра КНТЕУ, захистивши кваліфікаційну роботу на тему: "Конкурентна політика в умовах глобалізації". Справа закінчилася нічим.

У жовтні 2015 року видання INSIDER оприлюднило копію виписки з реєстру Ізраїлю, згідно з якою Борислав Бляхер-Береза станом на вересень 2014 нібито мав ізраїльський паспорт. Видання також опублікувало скани двох паспортів громадянина України на імена Борислав Юхимович Бляхер-Береза та Борислав Юхимович Береза, перший паспорт виданий 2006 року, другий — в 2009 році.

Згодом Береза спростував цю інформацію. Посольство Ізраїлю в Україні також повідомило, що у нього немає громадянства держави Ізраїль.

Борислав Береза

Немає ізраїльського громадянства і немає підробленого диплома. Грамотно вкинутий фейк.

У жовтні 2017 року Береза назвав "мерзотником" і "алкоголіком" президента Чехії Мілоша Земана після того, як він заявив, що Києву слід змиритися з окупацією Криму Росією.

Борислав Береза

Мілаш Земан, президент Чехії тільки що в ПАРЄ сказав, що анексія Криму була незаконна, але раз так вже сталося, то може варто залишити все, як є, а за анексію компенсувати Україні завдані збитки грошима, газом або нафтою. Феєричний мерзотник! Цікаво, а якби Гітлер запропонував компенсацію йому компенсацію за анексію Судет, то він би погодився? Лікарі недавно рекомендували Земану менше вживати алкоголь. Але він заявив, що не буде пити менше. Після подібної заяви я бачу, що він тоді не збрехав.

У листопаді 2018 року Росія ввела санкції проти ряду громадян України, в число яких потрапив і Береза.

У січні 2019 року у Берези в кулуарах Парламентської Асамблеї Ради Європи стався конфлікт з російською пропагандистською Ольгою Скабеєвою, яка влаштувала провокацію і заважала виступу віцеспікера Верховної Ради Ірини Геращенко. Береза відтіснив Скабеєву в сторону. Скабеєва заявляла, що Береза нібито її штовхнув, проте потім вибачилася за свої звинувачення.

Також Береза назвав російську пропагандистської "шл * хой".

У березні 2019 року група тітушек напала на приймальню Берези на Троєщині. Влітку під час зустрічі з виборцями в Деснянському районі столиці на Березу напали і розпорошили йому в обличчя сльозогінний газ.

Борислав Береза

Правоохоронці сказали, швидше за все, що його найняв хтось із моїх конкурентів, а роздули це через Шарія.

У січні 2021 року Береза заявив, що під час зйомок новорічного ролика президента Володимира Зеленського використали дитячу працю з порушенням закону, до того ж оплата, яку отримали діти, значно нижче, ніж зазвичай платять навіть масовці.

Борислав Береза

Це показує відношення цієї зграї до людей. До всіх українців. Ми для них просто ресурс і матеріал, який вони використовують в своїх інтересах. Як використовувалися діти на зйомках — за мінімальним тарифом і з порушенням. Ось це говорить про них краще будь-якого відосіка.

У лютому 2021 року у Берези в прямому ефірі відбулася перепалка з матами з колишнім народним депутатом Михайлом Добкіним через сексизм в українській політиці.

Особисте життя

Одружений з Наталією Березою. У пари двоє синів — Данило та Ілля, і дочка Дарина. Молодший син Берези знімається в рекламі та кіно.

У 2019 Береза отримав державну нагороду Естонії — Хрест Маарьямаа IV ступеня за поліпшення співпраці між Україною і Естонією.

У листопаді 2017 року Береза був госпіталізований з гіпертонічним кризом. У вересні 2020 року разом з дружиною захворів на COVID-19. Хвороба пройшла без серйозних наслідків.

Борислав Береза з сім'єю/facebook.com/borislav.bereza
Борислав Береза з сім'єю/facebook.com/borislav.bereza

Доходи

Згідно з декларацією, що була подана у 2020 році, у 2019 році Береза з дружиною заробили понад 3 мільйони гривень. На рахунках в банках у них лежало 97 тис. грн, а готівкою подружжя зберігало 3,5 млн грн, $65 тис., 8 тис. євро і 5 тис. фунтів стерлінгів.

Відзначимо, що Наталя Береза є співзасновником фірми "Ін Авіва", яка займається театральною діяльністю.

У подружжя Берез є три квартири в Києві — 42 м2, 72 м2 і 289 м2, заміський будинок (91 м2) і 1,1 га землі в селі Сидоровичі Іванківського району Київської області (Чорнобильська зона).

Також Береза задекларував домашню бібліотеку — 12 тис. книг і картини естонського художника Navitrolla.

У декларацію було внесено автомобіль Наталії Берези — Toyota Rav-4.

Береза в соцмережах

Сторінка Борислава Берези в Facebook

Instagram Борислава Берези

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua