• USD 27.3
  • EUR 32.5
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Дмитро Кулеба

Міністр закордонних справ України

Дмитро Кулеба / УНІАН
Зміст

Місце народження, освіта

Народився 19 квітня 1981 року в Сумах у родині українського дипломата Івана Дмитровича Кулеби (нині Надзвичайний і Повноважний посол України в Республіці Вірменія) та Євгенії Володимирівни Кулеби.

У 2003 році Дмитро Кулеба з відзнакою закінчив Інститут міжнародних відносин Київського університету ім. Шевченка за спеціальністю «Міжнародне право». 

У 2004—2005 роках був аспірантом кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

У 2006 році захистив кандидатську дисертацію на здобуття ступеня кандидата юридичних наук. 

Вільно володіє українською, російською, англійською та французькою мовами.

Дмитро Кулеба
Дмитро Кулеба / Facebook

Кар’єра

Одразу після закінчення університету в 2003 році влаштувався на посаду аташе Служби головного юридичного радника Міністерства закордонних справ України.

У 2005 році став третім секретарем управління юридичного забезпечення МЗС України.

У 2005—2009 роках — третій, потім другий секретар Постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні (з питань ОБСЄ).

У 2010—2012 роках — перший секретар, радник, начальник відділу департаменту секретаріату міністра закордонних справ України.

У 2013 році був радником віцепремʼєр-міністра України з гуманітарних питань Костянтина Грищенка, а потім пішов із державної служби й зайнявся громадською діяльністю.

У червні 2014 року повернувся на роботу в Міністерство закордонних справ України на запрошення тодішнього міністра Павла Клімкіна. Обійняв посаду посла з особливих доручень із питань стратегічних комунікацій.

Дмитро Кулеба, посол з особливих доручень МЗС України, 2014 р.
Дмитро Кулеба, посол з особливих доручень МЗС України, 2014 р. / УНІАН

9 квітня 2016 року його було призначено постійним представником України при Раді Європи. 

29 серпня 2019 року став віцепремʼєр-міністром України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції.

З 4 березня 2020 року й донині — міністр закордонних справ України в уряді Дениса Шмигаля. Наймолодший в історії глава зовнішньополітичного відомства України. Має дипломатичний ранг Надзвичайного і Повноважного Посла.

Громадська діяльність

З 2013 року очолює Фонд культурної дипломатії UART.

У листопаді 2013 — лютому 2014 року брав активну участь у Революції гідності.

Член Ради з питань розвитку Національного культурно-мистецького та музейного комплексу "Мистецький арсенал".

У 2019 році видав книжку "Війна за реальність. Як перемагати у світі фейків, правд і спільнот" (видавництво "Книголав").

Дмитро Кулеба під час презентації своєї книги
Дмитро Кулеба під час презентації своєї книги / artarsenal.in.ua/О.Попенко

Погляди

Дмитро Кулеба відомий своєю принциповою позицією щодо російської збройної агресії проти України. Він послідовно наполягає на збереженні санкційного тиску ЄС і США, поки Росія не поверне Крим і не виведе свої війська з Донбасу. Виступає за дипломатичний шлях урегулювання конфлікту, але виключає прямі переговори керівництва України з терористами "ЛДНР". На його думку, для вирішення конфлікту на Донбасі Росія має передати Україні контроль над кордоном, вивести свої війська — і лише після цього в ОРДЛО можна буде провести вибори.

Виступає за надання Україні Програми дій щодо членства в НАТО і вважає, що Україна вступить до Альянсу навіть швидше, ніж до Євросоюзу.

Вважає, що Україна має налагоджувати економічну співпрацю з країнами Азії.

Відомий чіткою позицією на захист української мови.

Мова — це та нитка, яка з’єднує суспільство

Дмитро Кулеба

Кулеба вважає, що Україні потрібно грамотно підійти до можливості запровадження подвійного громадянства, адже за час незалежності мільйони українців виїхали за кордон, стали громадянами інших держав, але досі допомагають Україні та бажають залишитися частиною своєї Батьківщини. Водночас він зауважує, що подвійне громадянство неприпустиме для державних службовців та представників влади, особливо якщо це стосується громадянства країни-агресора — Росії.

Виступає за рівність жінок і чоловіків на дипломатичній службі.

У жодних скандалах помічений не був.

Віцепрезидент Європейської комісії, високий представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час зустрічі в Києві
Віцепрезидент Європейської комісії, високий представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час зустрічі в Києві, 2020 р. / УНІАН

Цитати

Про Росію: "Найгірше, що можна було зробити, Росія нам уже зробила, незаконно окупувавши наші території".

Про санкції проти РФ: "Якщо говорити відверто і недипломатично, то все, що ускладнює життя Росії, автоматично добре для України. Тому що все, що стримує можливості Росії здійснювати агресію, все, що призводить до виснаження її ресурсів, вигідно нам".

Про рух до НАТО: "Для мене початок російської агресії став переломним моментом, який означав: ми більше не будемо "смикатися". Я думаю, крапки розставлені. Зрозуміло, де ворог, а де союзники".

Про олігархів: "Боротися з олігархами в Україні — це як розбирати атомну бомбу. Переріжете не той дротик — і вона вибухне. Але її потрібно розібрати".

Про Україну: "Мені не дуже це "Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці". Звучить як вони самі собою повинні загинути. Я за варіант із мого улюбленого фільму Тарантіно "Безславні виродки", де лейтенант Альдо Рейн говорить своїм солдатам про ворогів: "Їх нудитиме від нас, вони будуть говорити про нас, вони будуть боятися нас!". Ми більше не мирні гречкосії. Ми зубасті й грубі господарі своєї країни. Це наша земля. Це наші люди".

Особисте життя

Дружина — Кулеба Євгенія Анатоліївна, засновниця та керівниця громадської організації «Місто-сад». Її найвідоміші проєкти — Сквер Небесної Сотні на вулиці Михайлівській у Києві та парк Шовковичний у Словʼянську. Серед іноземних партнерів ГО Евгенії Кулеби — USAID, Goethe Institut, British Council, International Renaissance Foundation.

У подружжя двоє дітей: Кулеба Єгор (2006 р.н.) та Кулеба Любов (2011 р.н.).

Дмитро Кулеба з дружиною Євгенією
Дмитро Кулеба з дружиною Євгенією / Facebook

Декларація

У міністра є дві квартири в Києві площею 52,9 кв. м. і 125,7 кв. м. При цьому ні в нього, ні в його дружини немає авто. Зарплата Кулеби в Сектетаріаті Кабінету міністрів склала 184 570 гривень, у МЗС — 708 821 гривень. 6211 гривень у декларації міністра — це роялті від ТОВ "Видавничий дім "Медіа-ДК". 12 432 гривні — роялті від ТОВ "Книголав", а 1680 гривень — гонорар від цього ж видавництва.

Дохід дружини Кулеби від зайняття підприємницькою діяльністю (ФОП "Кулеба Євгенія Анатоліївна") склав 313 тисяч гривень, а зарплата в ГО "Місто-сад" — 12 544 гривні.

Готівкою в Кулеби 32 тисячі євро. 121 878 гривень очільник МЗС тримає в банках.

Кулеба в соцмережах

Особиста сторінка міністра у Facebook.

Очільник МЗС на Twitter.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua