• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Євген Черняк

Бізнесмен, глава наглядової ради алкогольного холдингу Global Spirits

фото Євген Черняк
Євген Черняк / УНІАН
Зміст

Ранні роки і освіта

Євген Олександрович Черняк народився в 1969 році в Запоріжжі. Після закінчення середньої школи був призваний до лав Радянської армії, в 1987-1989 роках служив в Одеському військовому окрузі.

Після армії вступив до Запорізького технічного університету, який закінчив в 1995 році за спеціальністю "Машини та технологія плавильного виробництва".

У 2004 році Черняк отримав другу вищу освіту в Міжрегіональній академії управління персоналом за спеціальністю "фахівець права", а пізніше і третє — в Запорізькому національному університеті за спеціальністю "фінанси".

Євген Черняк

Мені ніяк не стали в нагоді знання, отримані в студентські роки. Довелося здобувати юридичну та економічну освіту вже в дорослому житті. Рекомендую всім в молодості чітко ставити цілі, щоб потім не витрачати час на їх коригування, як сталося у мене.

Бізнес-карʼєра

Бізнесом Черняк почав займатися ще в виші. Спочатку відкрив ларьок, який переріс в цілу мережу, а потім обʼєднав групу приватних підприємців і в 1995 році створив дистрибуційну компанію — Торговий дім Мегаполіс. У компанії він був генеральним директором, а у 2002 році був обраний постійним головою ради засновників.

У Запоріжжі існує думка, що стрибку в карʼєрі сприяв батько Євгена Олександр, який був співвласником бізнесу з перероблювання кольорових металів на острові Хортиця. Але сам Євген Черняк завжди наполягав, що з самого початку вів справи самостійно.

У 2003 році Черняк перейшов з дистрибуції на виробництво. У Запоріжжі був побудований лікеро-горілчаний завод "Хортиця", де і почалося виробництво відомої марки горілки.

Євген Черняк/politeka.net
Євген Черняк/politeka.net

Пізніше отримав контроль над Одеським коньячним заводом, Львівським лікеро-горілчаним заводом "Гетьман" та Полтавським лікеро-горілчаним заводом.

Всі активи Черняка в алкогольній галузі були обʼєднані в холдинг Global Spirits, в якому бізнесмен очолив наглядову раду. Холдингу належать найвідоміші алкогольні бренди України: "Хортиця", "Медовуха", Blagoff, "Мороша", "Шустов", Oreanda.

Євген Черняк

Я — єдиний власник [Global Spirits]. Але у холдингу є зобов'язання перед партнерами в західних банках. І якщо хтось захоче стати співвласником компанії, то йому доведеться, крім проведення переговорів зі мною, ще з'їздити і домовитися про це з банкірами в Лондоні, Москві та Нью-Йорку.

У 2011 році Черняк купив у Вологді (Росія) лікеро-горілчаний завод, який почав випуск горілки під брендом "Русский Север". Бізнесмен тоді заявляв, що заробляє в основному не в Україні, а в Росії. За його словами, Україна приносила лише 20% прибутку, Росія — 70%, інші закордонні ринки — 10%.

Євген Черняк

Заробляємо ми, на мій превеликий жаль, не на українському ринку, а в Росії і на інших зарубіжних ринках. Ми витратили багато сил і коштів, щоб впевнено почувати себе в Росії. А в грошовому вираженні це другий за обсягами продажів міцного алкоголю ринок після США.

У 2018 році Черняк заявив про припинення бізнесу в Росії. Того ж року його компанія запустила виробництво в Білорусі та Азербайджані.

Черняк ще на початку 2010-х переїхав до США і розвиває алкогольний бізнес і в цій країні. В Україні зазвичай приїжджає кілька разів на рік, проводить публічні виступи та платні лекції.

Черняк також є одним з найбільших українських меценатів. У 2005 році став співзасновником і президентом благодійного фонду "Патріот Запоріжжя". У 2006 році був одним з інвесторів знімання фільму "Тарас Бульба". У фільмі Черняк знявся в масовці, в ролі одного з козаків. Також займається поверненням історичних цінностей з-за кордону, які мають відношення до історії козацтва. Бізнесмен утримував дитячу школу, яка спеціалізувалася на великому тенісі.

Євген Черняк/Facebook
Євген Черняк/Facebook

Політична діяльність

Черняк безпартійний і ніколи не був членом будь-якої політичної партії. Бізнесмену пропонували стати народним депутатом ще на початку 2000-х, але він відмовився.

Євген Черняк

Якщо говорити про депутатство, то перша пропозиція йти до Верховної Ради надійшла ще у 2002-му, але сьогодні мені цікавіше займатися бізнесом. Політику і підприємництво поєднують ті управлінці, які втратили мотивацію в системному бізнесі і політичною впливовістю намагаються її компенсувати. У мене такий момент ще не настав.

У Запорізькій мерії Черняк деякий час контролював невелику фракцію "Патріоти Запоріжжя", в яку входили бізнесмени регіонального масштабу. Група відмовлялася асоціювати себе з будь-якою з потужних партій і не займала чітку провладну або опозиційну сторону.

Творча діяльність

У 2018 році Черняк почав вести YouTube-канал Big Money, присвячений бізнесу. На каналі він брав інтервʼю у відомих бізнесменів і медійних особистостей пострадянського простору. Зібраний матеріал став основою для книги Черняка "Big Money. Принципи перших", в якій розповідаються 11 історій провідних бізнесменів та їхніх проєктів — від "Rozetka" до "Нової Пошти".

У березні 2020 року президент Володимир Зеленський порадив українцям під час карантину читати книги та дивитися фільми. На четверту позицію він поставив книгу Черняка.

Євген Черняк, YouTube-канал Big Money/скріншот
Євген Черняк, YouTube-канал Big Money/скріншот

Скандали

Черняк заявляв, що "смотрящіє" Віктора Януковича в роки, коли той був президентом, намагалися відібрати його бізнес, хоча сам бізнесмен не мав відношення ні до політики, ні до бюджетних грошей.

Євген Черняк

Десять років тому "смотрящіє" Януковича намагалися відібрати мій бізнес... Переговори від сім'ї Януковича уповноважений був вести Анісімов. Місцевий запорізький кримінальний авторитет на прізвисько Клоун.

У листопаді 2011 року в боулінг-клубі "Капіталіст" у Запоріжжі на Черняка напали невідомі і побили бізнесмена. Черняк був упевнений, що напад на нього був спланованою акцією.

Євген Черняк

Коли нападає одночасно 10 осіб, які до цього обнімаються і вітаються один з одним, що чітко видно на записі відеокамер, і роблять це синхронно і без причини, це говорить тільки про одне — це спланована акція. Тільки професіоналізм моєї охорони врятував мене від більш важких наслідків.

У 2016 році розгорівся скандал після того, як на IT-форумі в Запоріжжі Черняк порадив українським розробникам виїжджати з країни.

Євген Черняк

У Запоріжжі не живу. Вибір усвідомлений. Повертатися не збираюся. У політиці участі не беру. Вам всім співчуваю. У кого є можливість — їдьте швидше з цього міста. Питання не в тому, що тут погано, а в тому, що в світі є величезна кількість інших міст, які передбачають максимальну капіталізацію кожної людини. Всі, кому є, з чим їхати і можна щось звідси евакуювати, зробіть це негайно.

Скандал також викликало інтервʼю на YouTube-каналі Черняка з колишнім заступником голови Адміністрації президента Януковича Андрієм Портновим, якого Черняк анонсував, як "кращого юриста України".

Євген Черняк в офісі компанія Global Spirits, поруч з Уолл-стріт/Ангеліна Кальцева
Євген Черняк в офісі компанія Global Spirits, поруч з Уолл-стріт/Ангеліна Кальцева

Особисте життя

Черняк одружений на Ользі Павлової, з якою познайомився ще в університеті. У них троє синів: Олександр, Іван і Євген.

Син Черняка Олександр навчався в Northeastern University в Бостоні (США), став одним із засновників російського сервісу з продажу старих автомобілів CarPrice і проєкту з обміну старих смартфонів на нові — SmartPrice, а також американського проєкту Allse. Його партнером по бізнесу є росіянин Артем Большаков. Основний сімейний бізнес, за словами Большакова, золотодобування, а сам він навчався в Фінансової академії при уряді Росії.

Євген Черняк захоплюється футболом і великим тенісом. На початку 2000-х він був гравцем футбольного клубу артистів естради і кіно "Маестро".

Євген Черняк з синами/соцмережі
Євген Черняк з синами/соцмережі

Доходи

Черняк стабільно знаходиться в списку найбагатших бізнесменів України. Станом на 2020 рік видання Forbes Україна оцінювало його активи в $295 млн., при цьому сюди входила лише українська частка холдингу Global Spirits, яка становить 25% від усіх активів компанії.

Євген Черняк

Бізнес без прибутку аморальний.

Черняк в соцмережах

Сторінка Черняка в Facebook

Youtube-канал Черняка

Instagram Черняка

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua