• USD 27
 • EUR 32.8
 • GBP 38.2
Спецпроєкти

Ілля Ємець

Міністр охорони здоровʼя України з 21 грудня 2010 по 17 травня 2011 та з 4 по 30 березня 2020 року. Лікар-кардіохірург

Ілля Ємець
Ілля Ємець / УНІАН
Зміст

Дитинство, освіта

Народився 21 лютого 1956 року у Воркуті (Росія) в багатодітній українській родині. Батько Іллі мріяв, аби син став скрипалем, і відправив його до музичної школи. У 1972 році юнак навіть став лауреатом престижної премії, проте, як він говорив сам, "душа не лежала". Коли його брат захворів на рак, Ілля пообіцяв собі стати лікарем. Тож у 1979 році закінчив Київський медичний інститут за спеціальністю "педіатрія". 

З 1979 по 1985 рік проходив клінічну ординатуру за спеціальністю "серцево-судинна хірургія" в Інституті серцево-судинної хірургії АМН України. 

У 1997 році захистив кандидатську дисертацію на тему "Паліативна хірургія вроджених вад серця у дітей раннього віку". 

У 2002 році захистив докторську дисертацію на тему "Хірургічне лікування транспозиції магістральних судин".

Ілля Ємець в молодості
Ілля Ємець в молодості / zn.ua

Медична кар’єра

У 1992 році заснував клуб Rotary International у Києві, в якому очолював медичну гуманітарну програму. Першим в Україні почав оперувати немовлят зі складними вадами серця, розробивши для цього власні методики.

У 1993 році став засновником і президентом першого Міжнародного благодійного фонду в Україні «Дитяче серце», який сприяє допомозі дітям із вродженими вадами серця.

Впродовж 1993-1996 років працював кардіохірургом в Австралії і Канаді.

Після повернення до України в 1996 році став керівником відділення дитячої реанімації та кардіохірургії Інституту серцево-судинної хірургії АМН України.

У 1998 році працював штатним кардіохірургом у Hospital J. Cartier (Париж, Франція).

2003 р. — директор Державної установи «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України»

2006 р. — засновник «Державної програми запобігання та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань на 2006—2010 роки».

Ілля Ємець першим в Україні почав оперувати немовлят
Ілля Ємець першим в Україні почав оперувати немовлят / ukurier.gov.ua

Ємець в уряді Азарова

У грудні 2010 року Ємця призначили міністром охорони здоров’я в уряді Миколи Азарова. Тодішній президент Віктор Янукович відкривав медичний центр дитячої кардіології у Києві і там познайомився із Ємцем. Сам центр мав запрацювати на повну потужність лише за кілька місяців, не було ні персоналу, ні медобладнання, але президентові ця установа здалася унікальною і передовою. За кілька годин після візиту Януковича до медцентру і прогулянки напівпорожніми приміщеннями зʼявився указ про призначення директора цього центру Іллі Ємця очільником МОЗ. Подейкували, що призначення Ємця лобіювала голова парламентського комітету з питань охорони здоровʼя Тетяна Бахтєєва і тодішня секретар РНБО Раїса Богатирьова. Однак Ємець затримався на посаді менше року. У травні 2011 року його звільнили через "відсутність реформ".

Колеги так характеризували Ємця: "Він любить свою лікарську справу і не хоче занурюватися в системні речі. За першої-ліпшої нагоди тікав в операційну. А тим часом усе в міністерстві відбувалося за його спиною".

Після відставки з МОЗ Ємець повернувся до медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії і майже 10 років не з’являвся в публічному просторі.

З Віктором Януковичем під час відкриття нового корпусу медцентру дитячої кардіології і кардіохірургії
З Віктором Януковичем під час відкриття нового корпусу медцентру дитячої кардіології і кардіохірургії, 2010 р. / УНІАН

Спроби пройти до парламенту й робота в уряді Шмигаля

На чергових виборах до Верховної Ради у 2012 році Ємець балотувався у складі партії Наталії Королевської "Україна Вперед!". Був під №5 у партійному списку. Однак політсила набрала 1,57% та не пройшла до парламенту.

4 березня 2020 року Ємця знову призначено міністром охорони здоров’я України, але цього разу — в уряді Дениса Шмигаля. 30 березня того ж року його звільнили.

Новопризначений міністр охорони здоров'я Ілля Ємець
Новопризначений міністр охорони здоров'я Ілля Ємець під час засідання Верховної Ради України, березень 2020 р. / УНІАН

Скандали

 • У 2020 році на засіданні комітету ВР із питань охорони здоровʼя сказав, що від коронавірусу "помруть усі пенсіонери".
 • В ефірі одного з телеканалів Ємець закликав не виділяти кошти на лікування чоловіків, старше 65 років, назвавши їх "трупами".

Ми ж знаємо статистику, скільки у нас людей старше 65 років. Хоч це і прикро, але середня тривалість життя чоловіків, по-моєму, становить 65 років. Тому скажу відверто: фінансисти, які нам повинні допомагати, починають розраховувати на тих людей, які в нас іще живі. Я не жартую і не лякаю. Я весь час кажу: ви підрахуйте, скільки нам треба виділити фінансів на живих людей, а не на трупи

Ілля Ємець
 • Верховна Рада звинуватила Ємця в тому, що він затягував купівлю ліків і засобів захисту для медиків на початку пандемії коронавірусу. Так, уряд іще 19 лютого 2020 року (коли в Україні ще офіційно не було хворих на COVID-19) виділив на протидію коронавірусу 67 млн гривень, але договір про купівлю медикаментів і засобів захисту було підписано із міжнародною організацією Crown Agents Україна лише 26 березня. Три тижні договір не підписував Ілля Ємець. Депутатка від фракції "Голос" Олександра Устінова звинувачувала міністра в тому, що він хотів поставити свого "смотрящого" і збагатитися.
Ілля Ємець
Ілля Ємець / УНІАН

Державні нагороди

 • Орден «За заслуги» I ст. (22 січня 2016) — за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, справу консолідації українського суспільства, багаторічну сумлінну працю.
 • Орден «За заслуги» II ст. (21 квітня 2012) — за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної системи охорони здоровʼя, впровадження новітніх методів лікування, багаторічну плідну працю та високий професіоналізм.
 • Орден «За заслуги» III ст. (15 червня 2006) — за вагомий особистий внесок у розвиток охорони здоровʼя, впровадження сучасних методів діагностики і лікування, високий професіоналізм та з нагоди Дня медичного працівника.
 • Заслужений лікар України (26 листопада 1993) — за активне впровадження сучасних методів діагностики і лікування, високу професійну майстерність.
 • У 2010 році став лауреатом національної премії «Гордість країни 2009» у номінації «Сенсація року» за світовий винахід у кардіохірургії (за застосування пуповинної крові замість донорської для операції на серці новонародженого).
 • Рішення Київської міської ради від 25 травня 2017 року N 362/2584 "Про присвоєння звання "Почесний громадянин міста Києва".
 • Лауреат державної премії з науки і техніки 2017 р. за роботу «Хірургічне лікування патології грудної аорти».

Родина

Розлучився в 2019 році. Колишня дружина — Тетяна Осика. Подружжя має доньку Домініку та сина Гліба.

Ілля Ємець з колегами та пацієнтами
Ілля Ємець з колегами та пацієнтами / vesti.ua

Статки

У декларації, яку Ємець подав перед звільненням, вказано земельну ділянку в Києві (1003 кв. м.) і будинок у столиці площею 375,5 кв. м. Також у ексміністра є земельна ділянка площею 1890 кв. м. у Острозі Рівненької області, ділянка й будинок у Козині Київської області (1896 кв. м. і 426,6 кв. м. відповідно). Також у Ємця є квартира в Києві площею 75.5 кв. м.

"Слідство.Інфо" з’ясувало, що земельну ділянку і маєток на понад 400 квадратних метрів у селищі Козин під Києвом Ємець купив якраз перед другим призначенням до МОЗ, за майже 12,5 мільйона гривень. Він вказав, що гроші на цю нерухомість позичив у співвласників юридичної фірми «Салком». Один із них, адвокат Євген Кубко, у коментарі «Слідству.Інфо» розповів, що Ілля Ємець сплачуватиме позику, повертаючи приблизно 40% свого заробітку.

"Утім, якщо взяти до уваги, що минулого року Ємець офіційно заробив трохи більше як 700 тисяч гривень, то, за підрахунками журналістів, на погашення всієї позики йому знадобиться 44 роки", — пише видання.

Ексміністр задекларував наручний годинник Patek Philippe і 50% акцій у ТОВ "Парацельс".

Зарплата в ДУ "Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії Міністерства охорони здоров’я України" склала 190 565 гривень, пенсія — 37 091 гривню, зарплата в МОЗ — 43 391 гривню. Ємець зберігає готівкою 670 тисяч гривень, 74 тисячі доларів, 57 тисяч євро.

У декларації ексміністр вказав тільки себе і свою доньку Домініку, однак не зазначив жодного її майна.

ЗМІ з’ясували, що у власності сина міністра — Гліба Ємця — є квартира на 113 квадратів та нежитлове приміщення площею майже 75 квадратних метрів в одній із новобудов Києва, а також апартаменти на понад 56 квадратних метрів на гірськолижному курорті «Буковель». Цю нерухомість йому нібито подарувала бабуся. "Слідство.Інфо" зазначає, що нерухомість може коштувати щонайменше 250 тисяч доларів. Звідки у жінки, якій на той момент було майже 90 років, такі гроші, Гліб Ємець відмовився пояснювати.

Ємець-молодший працює у медичному центрі, яким раніше керував його батько. Також він володіє третиною компанії «Примула Резорт». Цій фірмі належить готельний комплекс на майже 8000 кв. м. у центрі гірськолижного курорту «Буковель». Партнером Гліба Ємця у цьому бізнесі є колишній член Партії регіонів та голова Івано-Франківської облдержадміністрації часів Януковича Василь Чуднов. Ємець-молодший запевнив "Слідство.Інфо", що вперше чує назву такої фірми. Хоча потім припустив, що таки може бути її співвласником.

Колишня дружина міністра Ємця Тетяна Осика, з якою він розлучився після понад сорока років у шлюбі, — співвласниця приватної "Клініки нових технологій". Фірма працює на території Національного інституту Амосова, її лікарі здійснюють, зокрема, операції на серці. У 2014 році журналісти Bihus.Info з’ясували, що ця клініка, працюючи на території державної установи, фактично відбирає в неї найбільш фінансово забезпечених клієнтів — іноземців — і надає їм платні послуги. Також на діяльність цієї фірми звернули увагу й правоохоронці. Зокрема, у 2019 році слідчі поліції отримали доступ до договорів оренди клініки, укладених із інститутом Амосова.

Редактор: Віктор Костенко
  Реклама на dsnews.ua