• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Іванна Климпуш-Цинцадзе

Народний депутат Верховної Ради VIII та IX скликань, віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції (2016-2019 роки)

Іванна Климпуш-Цинцадзе / УНІАН
Зміст

Ранні роки та освіта

Іванна Климпуш-Цинцадзе (дівоче прізвище Климпуш) народилася у Києві у 1972 році. Її дід Дмитро Климпуш був головнокомандувачем Карпатської Січі – військових формувань незалежної української держави Карпатської України у 1938–39 роках. У СРСР його кілька разів заарештовували, він відбував багаторічний термін у сталінських таборах за "антирадянську діяльність". Батько Орест Климпуш був дипломатом, першим міністром транспорту незалежної України, народним депутатом Верховної Ради ІІ та ІV скликань.

Після школи Климпуш-Цинцадзе вступила до Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова, який закінчила у 1994 році за спеціальністю дефектологія та логопедія.

Другу вищу освіту вона здобула, закінчивши у 1998 році Інститут міжнародних відносин КНУ ім. Шевченка за фахом – міжнародні відносини.

Паралельно Климпуш-Цинцадзе здобула освіту в США. У 1992 році вона пройшла курс навчання у Літній школі Гарвардського Українського дослідницького інституту (Гарвардський університет), а у 1993—1994 роках навчалася у Державному університеті штату Монтана за спеціальністю "Міжнародні відносини та міжнародне право".

Іванна Климпуш-Цинцадзе/nrcu.gov.ua
Іванна Климпуш-Цинцадзе/nrcu.gov.ua

Трудова кар'єра

Працювати Климпуш-Цинцадзе розпочала ще під час навчання в університеті ім. Драгоманова. У 1991-1993 роках вона працювала логопедом у дитячому територіальному медичному об'єднанні Старокиївського району.

У 1994-1999 роках була керівником проєктів та керівником відділу міжнародних відносин Українського незалежного центру політичних досліджень.

Після цього кілька років працювала у Київському центрі інституту Схід-Захід: у 1999-2002 роках була керівником проєктів, а у 2001-2002 роках виконувала обов'язки директора Центру. У 2000 році Інститут видав у США книгу "Чорноморський регіон: співпраця та безпека", співавтором якої стала Климпуш-Цинцадзе.

Климпуш-Цинцадзе ще в дитинстві хотіла стати журналістом, у 2002 почала працювати кореспондентом Української служби радіо Бі-бі-сі. Спочатку Климпуш-Цинцадзе працювала у Вашингтоні (США), а потім переїхала до Тбілісі (Грузія). Працювала на Бі-Бі-Сі до 2007 року.

У 2007 році Климпуш-Цинцадзе розпочала роботу в міжнародній благодійній організації Фонд підтримки міжнародного співробітництва України (фонд Відкрий Україну). До 2009 року вона була заступником директора за програмами, а потім ще два роки працювала директором Фонду.

У 2011-2014 роках Климпуш-Цинцадзе була директором благодійної організації Ялтинська європейська стратегія, яку фінансує Віктор Пінчук, після чого розпочала кар'єру політика.

Іванна Климпуш-Цинцадзе
Іванна Климпуш-Цинцадзе / УНІАН

Політична діяльність

На парламентських виборах 2014 року Климпуш-Цинцадзе пройшла до Верховної Ради за списками партії Блок Петра Порошенка "Солідарність" (№61 у списку). У Раді була першим заступником голови парламентського комітету із закордонних справ, головою постійної делегації України у Парламентській асамблеї НАТО.

У квітні 2016 року Верховна Рада призначила новий склад уряду на чолі з Володимиром Гройсманом й Климпуш-Цинцадзе зайняла посаду віцепрем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції. Кабмін визначив її відповідальною за міжнародні відносини України та європейську та євроатлантичну інтеграцію. Климпуш-Цинцадзе вважають одним із головних лобістів безвізового режиму України з Європою. В уряді вона впроваджувала моніторинговий механізм виконання Угоди про асоціацію з ЄС та займалася питаннями гендерної рівності.

Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе та віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко в урядовій ложі під час засідання Верховної Ради, 2018 р.
Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе та віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко в урядовій ложі під час засідання Верховної Ради, 2018 р. / УНІАН
Іванна Климпуш-Цинцадзе

Роль жінки в українському суспільстві завжди була особливою, починаючи з княгині Ольги

На посаді віцепрем'єра Климпуш-Цинцадзе перебував до кінця серпня 2019 року, коли уряд Гройсмана пішов у відставку.

На дострокових парламентських виборах 2019 року Климпуш-Цинцадзе пройшла до парламенту за списками партії "Європейська солідарність" (№10 у списку), але сама членом партії не є. Очолює парламентський Комітет з інтеграції України до Європейського Союзу.

Іванна Климпуш-Цинцадзе
Іванна Климпуш-Цинцадзе / УНІАН

Скандали

У січні 2018 року лідер Радикальної партії Олег Ляшко назвав під час брифінгу Іванну Климпуш-Цинцадзе "Цицькадзе", а потім – "Цинцинадзе".

У листопаді 2018 року Росія запровадила санкції проти 322 громадян України, зокрема – проти Климпуш-Цинцадзе.

У грудні 2019 року чоловік Климпуш-Цинцадзе Арчіл став жертвою пограбування. Він припаркував свій Mercedes на вулиці Кутузова у Печерському районі та грабіжники вкрали з машин сумку з документами, у тому числі з паспортом, посвідкою на проживання та службовими посвідченнями.

Іванна Климпуш-Цинцадзе
Іванна Климпуш-Цинцадзе / УНІАН

У липні 2019 року Климпуш-Цинцадзе, яка на той момент була віцепрем'єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, не пустили на саміт Україна-ЄС у Києві. Климпуш-Цинцадзе чекала під Маріїнським палацом майже годину, але ніхто так і не пояснив їй, чому її імені немає у списку запрошених. Сама Климпуш-Цинцадзе вважала, що до того, що її ім'я зникло зі списків, був причетний прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

Іванна Климпуш-Цинцадзе

Я була присутня на всіх самітах Україна-ЄС ці чотири роки. Вперше таке сталося, я щойно дізналася, що мене немає у списках на саміт. На жаль, ніхто з протоколу не вийшов, щоби пояснити, чиє це було рішення. Я маю всі обґрунтовані підстави вважати, що прем'єр-міністром України були проведені неофіційні консультації, щоб виключити мене з цих списків. В Офісі президента, мабуть, не розібралися і стали заручниками дрібних інтриг пана прем'єр-міністра.

Прессекретар Гройсмана Василь Рябчук згодом заявив, що склад делегації на саміт формував не прем’єр, а президент Володимир Зеленський.

У червні 2021 року Національне агентство із запобігання корупції склало протокол на Климпуш-Цинцадзе за ознаками порушення встановлених законом обмежень щодо отримання подарунків. Як заявили в НАЗК, вона "отримала подарунок у вигляді послуги (авіапереліт), вартість якої перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб".

Іванна Климпуш-Цинцадзе
Іванна Климпуш-Цинцадзе / УНІАН

Сім'я

Одружена з Арчілом Цинцадзе, грузинським військовим та дипломатом. З майбутнім чоловіком Климпуш-Цинцадзе познайомилася, коли працювала кореспондентом Української служби Бі-Бі-Сі у Вашингтоні.

Арчіл Цинцадзе за фахом архітектор. На початку 90-х був командиром взводу під час збройного конфлікту в Грузії з абхазькими сепаратистами. Полковник запасу. У 1999-2005 роках був військовим аташе в посольстві Грузії в США. У 2007 році виконував обов'язки тимчасового повіреного у справах Грузії в Україні. З 2012 року був директором київського ТОВ "Делюкс-авто", а потім очолив ТОВ "А-Безпека", яке веде діяльність у галузі систем охорони. У 2015 році був призначений радником Міністра оборони України з питань оборонної реформи, а з 2017 року був радником прем'єр-міністра України з питань оборонної реформи.

У Климпуш-Цинцадзе дві дочки — Соломія та Меланія. Соломія є громадянкою США, Меланія – Грузії.

Іванна Климпуш-Цинцадзе з сім'єю/Фото з особистого архіву Климпуш-Цинцадзе
Іванна Климпуш-Цинцадзе з сім'єю/Фото з особистого архіву Климпуш-Цинцадзе

Доходи

Згідно з поданою у 2021 році електронною декларацією, за 2020 рік Климпуш-Цинцадзе отримала 638 тис. грн доходу, а доходи її чоловіка склали 1,5 млн грн. На рахунках у банках Климпуш-Цинцадзе має 2195 доларів США і 130 тис. грн, а готівкою вона зберігає 23 тисячі доларів.

Климпуш-Цинцадзе має квартиру в Києві площею 78,01 кв. м. та житловий будинок (у спільній власності з іноземними громадянами) у Мукачеві. Також разом із чоловіком та дітьми вона володіє квартирою у Києві площею 125,3 кв.м., будинком площею 300 кв.м. та земельною ділянкою (573 кв.м.) у Козині Обухівського району Київської області.

Іванна Климпуш-Цинцадзе користується двома автомобілями чоловіка – Mercedes-Bens GL 350 SDI 4matic 2012 року випуску та Mercedes-Benz GLE 350d 4MATIC 2-019 року випуску.

Іванна Климпуш-Цинцадзе
Іванна Климпуш-Цинцадзе / УНІАН

Климпуш-Цинцадзе у соцмережах

Сторінка Климпуш-Цинцадзе у Facebook

Twitter Климпуш-Цинцадзе

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua