• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Олександр Грановський

Бізнесмен, депутат Верховної Ради VIII скликання, член фракції партії "Блок Петра Порошенка"

Олександр Грановський / УНІАН
Зміст

Місце народження, освіта

Олександр Михайлович Грановський народився в Києві 25 грудня 1979 року. Навчався в столичній школі № 86, зараз це гімназія з поглибленим вивченням іноземних мов.

Грановський має дві вищі освіти. У 2001 році він закінчив економічний факультет Міжнародного Соломонова університету, бакалавр.

Юридичну освіту майбутній нардеп здобув у Тернопільському національному економічному університеті. У 2016 році отримав кваліфікацію бакалавра права, а у 2018 р. став магістром.

Бізнес-кар'єра

Перший суттєвий досвід роботи у бізнесі Грановський отримав на посаді комерційного директора мережі ТРЦ "Караван", яку обіймав з 2001 до 2007 року.

До 2009 року був партнером американо-українського комерційного архітектурного бюро Laguarda Low Design and Development.

В період 2009 — 2014 рр. — голова ради директорів Assofit Holdings Limited. Ця холдингова компанія володіє Sky Mall — одним з найбільших київських торгово-розважальних центрів.

Олександр Грановський / glavcom.ua
Олександр Грановський / glavcom.ua

Політична діяльність

Київрада

Перший реальний політичний досвід Грановський отримав в Київській міській раді. На виборах у травні 2014 року він балотувався від партії мера столиці Віталія Кличка "УДАР" (№ 23 у виборчому списку).

У Київраді VII скликання був членом Комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку. Також депутат входив до складу тимчасової контрольної комісії з питань перевірки комунальних підприємств територіальної громади.

Верховна Рада

На позачергових парламентських виборах наприкінці жовтня 2014 року Грановського було обрано народним депутатом. Суб'єкт висування — партія "Блок Петра Порошенка" (№ 58 у виборчому списку). На момент обрання — голова ради директорів компанії "Ассофіт Холдінгс Лімітед", член БПП. Дата набуття депутатських повноважень — 27 листопада.

В парламенті VIII скликання нардеп очолював підкомітет з питань цивільного, господарського та адміністративного судочинства Комітету правової політики та правосуддя. Також він увійшов до складу трьох груп з міжпарламентських зв'язків: з Ізраїлем, Китаєм та Японією.

Олександр Грановський в залі Верховної Ради
Олександр Грановський в залі Верховної Ради / УНІАН

Законотворча діяльність Грановського:

  • долучився до написання понад 100 проєктів закону;
  • подав 130 поправок до 13 законопроєктів (більшість були відхилені);
  • направив два депутатські запити;
  • жодного разу не виступив;
  • згідно з даними письмової реєстрації, пропустив понад 22% пленарних засідань.

Свою "мовчазність" парламентар пояснював так: "Не думаю, що з точки зору реальної роботи депутата це настільки важливо. Я вважаю, що працюю ефективно. Якщо подивитись, скільки законопроєктів я підготував… Я досить публічна людина, ні від кого не ховаюся, відкрито свою позицію висловлюю. В сесійній залі насправді не так багато людей, які виступають постійно".

Протягом всієї депутатської каденції у Грановського було 23 помічники, семеро з яких працювали на платній основі, всі інші — на громадських засадах.

За даними аналітичного порталу "Слово і Діло", нардеп виконав 23% своїх передвиборчих обіцянок.

1 листопада 2018 року Грановський потрапив до списку українських фізичних осіб, проти яких уряд Російської Федерації запровадив персональні санкції.

Дострокові вибори

Наприкінці травня 2019 року Грановський вийшов зі складу партії "Блок Петра Порошенка". На дострокових виборах народних депутатів влітку 2019 року політик як самовисуванець балотувався в одномандатному виборчому окрузі № 169 (Харківська область). Він посів друге місце, набравши 15,88% або 11 557 голосів виборців. На окрузі переміг висуванець "Слуги народу", блогер Олександр Куницький.

Після завершення роботи у Верховній Раді Грановський повернувся в бізнес.

Олександр Грановський (ліворуч) в залі Верховної Ради
Олександр Грановський (ліворуч) в залі Верховної Ради / УНІАН

Громадська діяльність

Президентське помилування. 1 березня 2018 року стало відомо, що тодішній президент Петро Порошенко своїм указом помилував громадянку Любов Кушинську, яку засудили до довічного ув'язнення за вбивства двох чоловіків. Вона провела за ґратами понад 20 років. Одним з ключових ініціаторів звернення до президента про помилування був народний депутат Олександр Грановський.

Олександр Грановський
народний депутат ВРУ VIII скликання

"Любов категорично відмовлялася визнати провину і тим самим отримати право звернутися до президента з проханням про помилування. Мотиви жінки мені по-людськи зрозумілі. Мені важко з нею сперечатися...
Моє звернення не було емоційним: я передав тонну матеріалів нових експертних висновків, які говорили однозначно: наявні матеріали кримінальної справи на той момент не давали ні можливості, ні права суддям дійти найважливішого висновку в житті Люби "вбила двох людей". Комісія, очевидно, вивчила і висновок поліграфологів, які дійшли цього ж висновку.

Кушинська стала першою жінкою в Україні, засудженою до довічного покарання, а також першою жінкою, яку помилував глава держави.

Допомога собакам. Відомо, що Грановський давно й доволі серйозно допомагає притулку для бездомних тварин "Сіріус". У серпні 2018 року тодішній нардеп закликав Віталія Кличка звільнити головного ветеринара Києва Михайла Заславського, а також негайно втрутитися в ситуацію, що склалася довкола згаданого вище притулку для тварин.

Сам Грановський станом на липень 2018 року утримував п'ять собак.

Любов до шахів. 30 листопада 2018 року Грановського обрали президентом Харківської обласної федерації шахів. Він змінив на цій посаді Сергія Гусарова. На початку 2019 року політик організував шаховий турнір між Київською та Харківською обласними федераціями, участь в якому, зокрема, взяли відомі гросмейстери та олімпійські чемпіони.

Екснардеп є віцепрезидентом Всеукраїнської громадської організації "Федерація шахів України", а також засновником Благодійного фонду Олександра Грановського, який зареєстрований у Харкові.

Олександр Грановський (ліворуч) під час турніру з шахів між командами Києва та Харкова /redpost.com.ua/
Олександр Грановський (ліворуч) під час турніру з шахів між командами Києва та Харкова /redpost.com.ua/

Компромат і скандали

Під охороною. У квітні 2017 року програма "Наші гроші" повідомила, що Олександр Грановський з липня 2015 року користується (на безоплатній основі) охороною Служби безпеки України. Сам депутат пояснював це тим, що він є свідком по важливій карній справі.

Звинуваченні від Саакашвілі. У листопаді 2016 року експрезидент Грузії, колишній голова Одеської області Михайло Саакашвілі звинуватив нардепів фракції БПП Олександра Грановського та Ігоря Кононенка у тому, що ті нібито займаються питанням про позбавлення його українського громадянства. Грановський заперечив звинувачення на свою адресу.

Олександр Грановський
допис у Facebook, 17 листопада 2016 р.

Я завжди ставився з великою повагою до талантів Михайла, тож останні звинувачення на мою адресу, на щастя, не мають нічого спільного з реальним життям, а скоріше народжені цими самими талантами в боротьбі за владу.

Звинувачення у рейдерстві. ЗМІ називають Грановського партнером відомого бізнесмена Андрія Адамовського. У березні 2017 року проєкт "Наші гроші з Денисом Бігусом" випустив сюжет, в якому йшлося про можливу причетність нардепа і бізнесмена до рейдерського захоплення ТРЦ "Sky Mall" в Києві.

Олександр Грановський запевнив, що не має стосунку ні до ТОВ "Трейд Коммодіті" (ТК), яке фігурує в розслідуванні, ні до Адамовського. За його словами, востаннє він співпрацював з бізнесменом у 2014 році.

"Сірий кардинал". У ЗМІ за Олександром Грановським, починаючи з перших років президентства Петра Порошенка, закріпилося звання "сірого кардинала". Нардепу закидали, що він є куратором від влади у прокуратурі та судах. Зокрема, його неодноразово бачили у компанії з одіозними прокурорами та суддями.

Скандал з "Буквами". Наприкінці листопада на сторінці у Facebook сайту #Букви з’явилось повідомлення про звільнення частини редакції через "токсичну атмосферу та публічні приниження" з боку керівництва видання. В медійному скандалі неодноразово згадується й Олександр Грановський.

Так, ексголова SMM-відділу видання Владислав Волков у своєму дописі від 24 листопада стверджував, що #Букви нібито неодноразово працювали в інтересах Грановського, зокрема вели медійні кампанії проти його опонентів.

Колишній нардеп ніяк не відреагував на ситуацію. Натомість її почав активно коментувати скандальний політтехнолог і телеведучий Володимир Петров. У своєму відеоблозі він заявив, що нібито саме Грановський, а також власники сайту Катерина Рошук та Петро Терентьєв мають безпосереднє відношення до сфальсифікованого проти нього кримінального переслідування у 2018 році. Мова йде про так званий Tinder-скандал.

Про тісний зв'язок Грановського і "Букв" заявляли ще у грудні 2019 року після вбивства в центрі Києва малолітнього сина депутата Київської облради В'ячеслава Соболєва. Тоді Рошук запевнила, що екснардеп не має стосунку до видання та не є його інвестором.

Олександр Грановський
Олександр Грановський / УНІАН

Особисте життя

Батько — Михайло Семенович Грановський, пенсіонер. Про матір екснардепа даних у відкритих джерелах немає.

У Грановського є дві дочки: Нонна та Ася Грановські. Обидві дівчини — громадянки США. Про їхню матір також нічого не відомо.

В мережі можна знайти згадки про те, що "цивільною дружиною" Грановського була колишня голова Центральної виборчої комісії (жовтень 2018 — вересень 2019 рр.) Тетяна Сліпачук. Зокрема, про це із посиланням на екснардепа-втікача Олександра Онищенка повідомляли деякі ЗМІ.

Олександр Грановський та Тетяна Сліпачук
Олександр Грановський та Тетяна Сліпачук

Також були повідомлення, що у грудні 2019 року слідчі ДБР проводили у Грановського та Сліпачук обшуки по справі про зняття Центрвиборчкомом з реєстрації кандидата в народні депутати Олександра Куницького. В ДБР цю інформацію тоді не підтвердили.

Тетяна Сліпачук старша за Олександра Грановського на 12 років. Переконливих доказів про їхні стосунки немає.

Майновий стан і доходи

Електронну декларацію про статки і доходи за 2019 рік Грановський подав 19 травня 2020 року. З того часу він не є суб'єктом декларування. В документі було зазначено, що колишній нардеп зареєстрований і проживає в Києві.

Об'єкти нерухомості. Грановський має право користування квартирою в столиці площею 95 кв. м, яка належить його батькові. Станом на листопад 2013 року вартість квартири оцінили у 2 856 000 грн. Інших об'єктів нерухомості він не задекларував.

Під час роботи у парламенті нардеп орендував в Києві квартиру площею 184,5 кв. м у громадянки України Наталії Іванівни Якубової.

Цінне рухоме майно. Грановський є власником наручних годинників відомих брендів, зокрема Breguet, Rolex, Bovet, Corum, Grard-Perreguax та інш. Вартість тих годинників, що вказана в декларації, сягає 345 000 грн.

Також декларант володіє колекцією картин та різноманітних витворів мистецтва, наприклад, сервізом за 32 000 грн, порцеляновими статуетками за 21 500 і 10 700 грн. Не забув екснардеп задекларувати два портфелі за 44 000 грн і кухонні меблі за 235 000 грн.

Жодного транспортного засобу Грановський у своїй декларації не вказав. У 2017 році він користувався орендованим автомобілем LAND CRUISER 200 2011 року.

Олександр Грановський / фото з особистої сторінки Facebook
Олександр Грановський / фото з особистої сторінки Facebook

Доходи. У Верховній Раді протягом 2019 року (до кінця серпня 2019 р.) Грановський заробив 313 205 грн. У тому ж році він отримав у грошовій формі подарунок від свого батька — 1 199 220 грн. При цьому пенсія Михайла Грановського становить 35 753 грн.

Інформації про інші джерела доходів батька і сина Грановських в декларації немає.

Грошові активи. Готівкою екснардеп зберігав 315 040 доларів США, 9000 євро, 13 000 швейцарських франків.

На рахунках в ПАТ "Укрсоцбанк" він тримав 18 465 і 8546 грн, у ПАТ Акціонерний банк "Південний" — 27 435 грн і $50 000, у "ПриватБанку" — 8503 грн.

Батько декларанта зберігав готівкою 286 200 доларів США. У 2015 році у пенсіонера було 414 800 доларів США.

Фінансові зобов'язання. У 2015 році іноземний громадянин Фелікс Калантирський позичив Грановському 2 000 000 грн. Чи повернув політик ці гроші, невідомо.

Грановський в соцмережах

Олександр Грановський не надто активний у соцмережах. Його сторінка у Facebook не оновлювалася з серпня 2020 року. Попри це, станом на кінець листопада 2021 року на неї підписано 10 569 користувачів.

В інших соцмережах або месенджерах колишній народний обранець не зареєстрований.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua