• USD 27.2
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Олена Шуляк

Бізнесвумен, народний депутат Верховної Ради IX скликання у складі фракції політичної партії "Слуга народу"

Олена Шуляк / @el.shuliak
Зміст

Місце народження, освіта

Олена Олексіївна Шуляк народилася 24 січня 1976 року в Києві.

Після закінчення школи майбутня нардепка у 1992 році вступила до Українського транспортного університету на спеціальність "Економіка і управління в будівництві". Диплом з відзнакою отримала у 1997 році.

У 2003-05 рр. Шуляк навчалась у Міжнародному інституті менеджменту, де здобула освітній ступінь магістр бізнес-адміністрування. В офіційній біографії зазначається, що під час навчання вона пройшла стажування "у кращих світових навчальних закладах", зокрема в Carnegie Mellon Tepper school of business (США).

В період з 2010 по 2012 р. Шуляк заочно навчалася у Київському національному університеті ім. Т. Шевченка за спеціальністю "Психологія".

Олена Шуляк
Олена Шуляк / УНІАН

Бізнес-карʼєра та громадська діяльність

Підприємницьку діяльність Олена Шуляк розпочала одразу після закінчення першого вишу, тобто у 1997 році. За два роки вона стала сертифікованим аудитором і власником (згодом кінцевим бенефіціаром) ТОВ "Аудиторська фірма "Стандарт".

До 2006 року працювала на посаді директора департаменту аудиту і аналізу фінансово-господарської діяльності ФПГ Midland Group в Україні, до складу якої входили ВАТ "Запоріжсталь", ЗАТ "Запорізький залізорудний комбінат", ТОВ "МД Груп", СК "Інтертрансполіс", ТОВ "Амстор" та інші.

З 2005 по 2007 рік Шуляк працювала членкинею наглядової ради ЗАТ "Експрес-Банк", після чого була призначена генеральним директором компанії Midland Development Ukraine. Основний напрямок діяльності — реалізація проєктів у сфері комерційної нерухомості в Києві. До відкриття офісу в Україні компанія встигла попрацювати пʼять років в Росії.

У 2014-2015 рр. очолювала Наглядову раду Української будівельної спільноти (Ukrainian Building Community), а в жовтні 2017 року стала співзасновником ТОВ "Кріейтор" (надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна).

Паралельно з бізнесом Шуляк активно займалася громадською діяльністю. Зокрема, вона була членом правління та керівником сектору "Будівництво" громадської організації "Офіс ефективного регулювання" (Better Regulation Delivery Office — BRDO). Крім того, вона координувала ініціативу "Кадровий резерв" і входила до правління суспільно-політичного руху "Люди важливі".

Олена Шуляк / znaj.ua
Олена Шуляк / znaj.ua

Політична діяльність

Перші кроки в українській політиці Олена Шуляк зробила у 2014 році, коли балотувалась до Київської міської ради від "Демократичного Альянсу". Вона посіла 5-е місце у виборчому списку, однак не пройшла до Київради.

Верховна Рада

На позачергових парламентських виборах 2019 року Шуляк була обрана народним депутатом України. Субʼєкт висування — політична партія "Слуга народу" (№13 у виборчому списку). На момент обрання — генеральна директорка ТОВ "Мідланд Девелопмент Україна", безпартійна.

За даними Руху ЧЕСНО, Шуляк потрапила до списку "Слуги народу" за неформальною квотою колишнього премʼєр-міністра Олексія Гончарука, який керував "Офісом ефективного регулювання" (BRDO).

У Верховній Раді IX скликання народна депутатка стала заступником голови Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Вона входить до складу Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування фактів корупції в органах державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а також є головою МФО "За Велике будівництво".

Народний депутат Олена Шуляк під час наради прем'єр-міністра України Олексія Гончарука із представниками будівельної галузі, 2020 р.
Народний депутат Олена Шуляк під час наради прем'єр-міністра України Олексія Гончарука із представниками будівельної галузі, 2020 р. / УНІАН

З листопада 2019-го до березня 2020 року нардепка була представником Кабінету міністрів у Верховній Раді. Після відставки уряду Гончарука вона залишила цю посаду за власним бажанням. Своє рішення Шуляк мотивувала тим, що їй "важко перейти на новий лад, на інші урядові програми та ідеї".

Станом на кінець серпня 2021 року Олена Шуляк долучилася до написання 130 проєктів закону, подала понад 180 поправок до 10 законопроєктів (більша частина була врахована), направила три депутатські запити і 22 рази виступила в Раді, здебільшого з трибуни. Вона є одним з головних лобістів реформи Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ).

В парламенті у Шуляк 12 помічників, двоє з яких працюють на платній основі за трудовим договором, всі інші — на громадських засадах.

Протягом роботи у Верховній Раді парламентар встигла виконати 18% своїх передвиборчих обіцянок, свідчать дані аналітичного порталу "Слово і Діло".

Народний депутат Олена Шуляк на засіданні Верховної Ради України
Народний депутат Олена Шуляк на засіданні Верховної Ради України / УНІАН

15 листопада 2021 року Шуляк очолила партію "Слуга народу" замість Олександра Корнієнка, якого обрали віцеспікером Верховної Ради.

Скандали і компромат

Бажання очолити ДФС

У квітні 2015 року Олена Шуляк була одним з кандидатів на посаду глави Державної фіскальної служби України. Відповідну заявку вона подала в електронній формі. Плани відомої в Києві бізнесвумен викликали негативну реакцію в соцмережах та серед активістів. Зокрема, її звинувачували "в продажності, лицемірстві та бажанні отримати особисту наживу".

Сама Шуляк категорично заперечувала всі звинувачення на свою адресу. Зрештою, їй так і не вдалося очолити ДФС.

Провальний "е-кабінет"

В березні 2020 року на Шуляк поклали відповідальність за те, що деякі "небезкорисливі забудовники та чиновники ще в момент створення "е-кабінету", одним із творців якого вона була, скористалися некомпетентністю премʼєр-міністра Олексія Гончарука та його радників".

Так званий "е-кабінет" передбачав автоматизоване електронне оголошення про початок будівництва і введення обʼєкта в експлуатацію "без паперової тяганини і дозволу чиновників". Нардепка переконувала, що це нівелює корупційну складову в ДАБІ. Втім, згодом сама Шуляк "з жахом констатувала", що під виглядом чотириповерхівки на Подолі завдяки "кабінету" ввели в експлуатацію житлову 10-поверхівку.

Дорогі аксесуари

У жовтні 2019 р. Шуляк зʼявилася у парламенті із сумкою Chanel Jumbo. ЗМІ оцінили її вартість у понад 7 тисяч євро.

Олена Шуляк з сумкою Chanel / Facebook Анни Стешенко
Олена Шуляк з сумкою Chanel / Facebook Анни Стешенко

Сама нардепка згодом заявила, що сумку придбав її чоловік у 2008 році, й коштувала вона вдвічі менше, ніж про це повідомили журналісти.

"Це розійшлося в інтернеті й сильно засмутило мою маму. Вона дзвонила і здивовано питала, невже ми могли дозволити витратити стільки грошей на сумочку", — сказала Шуляк.

Олена Шуляк в образі / Рубрика
Олена Шуляк в образі / Рубрика

У вересні 2020 року Шуляк позувала для інтервʼю в дорогому образі (фото див. вище). За даними ЗМІ, загальна вартість її одягу разом з взуттям та аксесуарами становила близько 200 тисяч гривень.

Особисте життя

Олена Шуляк одружена, має дочку.

Чоловік: Олександр Олександрович Шуляк, власник ТОВ "Енжіайт Груп", яке займається купівлею та продажем власного нерухомого майна.

Дочка: Дарʼя Олександрівна Шуляк, студентка Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім.Т. Шевченка.

Інформація про інших родичів Олени Шуляк у відкритому доступі відсутня.

Олена Шуляк з донькою / my.ua
Олена Шуляк з донькою / my.ua

Декларація

В електронній декларації про майновий стан і доходи за 2020 рік вказано, що нардепка зареєстрована і проживає в Києві.

Нерухомість. Всі обʼєкти нерухомості, внесені в декларацію, знаходяться у Києві та перебувають у спільній власності Олени Шуляк та її чоловіка Олександра:

  • квартира 84,36 кв. м, вартість (станом на 2000 рік) 109 000 грн;
  • квартира 36,5 кв. м, вартість (станом на 2017 рік) 764 402 грн;
  • два машиномісця (площа одного 19,80 кв. м, іншого — не вказана), вартість не визначена;
  • квартира 59,10 кв. м, вартість не визначена;
  • квартира 155 кв. м, вартість не визначена;
  • квартира 42,5 кв. м, вартість (станом на 2019 рік) 670 005 грн.

Транспортні засоби. Олена Шуляк володіє автівкою Land Rover (модель: Range Rover) 2012 року випуску. Її чоловік користується автівкою BMW X6 2008 року випуску, яка знаходиться у власності громадянина України Вадима Іщенка.

Доходи. Протягом року Шуляк заробила у Верховній Раді 503 245 грн, ще 462 440 вона отримала як відшкодування витрат, повʼязаних з виконанням повноважень народного депутата. Також вона отримала 10 914 грн процентів від АТ КБ "ПриватБанк" і 58 650 грн страхових виплат від ПАТ "Страхова компанія "Арсенал Страхування".

Чоловік декларантки на основному місці роботи заробив 450 596 грн, а також отримав 1 000 000 грн за відчуження цінних паперів та корпоративних прав.

Дарʼя Шуляк заробила 20 000 грн у ТОВ "Інститут когнітивного моделювання". Дівчина також отримувала стипендію, розмір якої в декларації не вказано.

Грошові активи. Олена Шуляк зберігає готівкою 552 000 грн і 415 000 доларів США. У неї є кілька рахунків у "ПриватБанку", на яких, зокрема, лежать 6830 євро і 29 040 грн.

За попереднім договором купівлі-продажу квартири з ТОВ КУА "Валпрім" вона внесла авансовий платіж у розмірі 756 112 грн. Крім того, нардепка позичила $45 000 громадянину України Артему Вікторовичу Шевченку.

Олександр Шуляк зберігає готівкою 30 000 євро і 50 000 доларів. На рахунку в ПАТ "Банк 3/4" у нього лежить 27 471 грн. Внески до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ, зокрема до КУА "Портофін" (ІФ "Еверест"), склали 1 752 918 грн.

Дарʼя Шуляк тримає в АТ "Ощадбанк" 3130 грн.

Олена Шуляк
Олена Шуляк / УНІАН

Нагороди

Президент Володимир Зеленський 23 серпня 2021 року нагородив (указ №406/2021) Олену Шуляк орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.

Орден вручено з нагоди 30-ї річниці незалежності України, а також "за значний особистий внесок у державне будівництво, розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю".

Соцмережі

Олена Шуляк має два облікові записи у соцмережі Facebook. Станом на кінець серпня 2021 року на робочу сторінку народної депутатки підписано майже 3240 користувачів, ще понад 3000 поставили позначку "Подобається". Кількість підписників і друзів на особистій сторінці не вказана.

На сторінці Шуляк в Instagram немає публікацій, хоча на неї підписано 660 користувачів.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua