• USD 41.2
  • EUR 44.8
  • GBP 53.2
Спецпроєкти

Ростислав Шапошніков

Журналіст, блогер, керівник громадської організації "Дорожній контроль"

Ростислав Шапошніков / УНІАН
Зміст

Місце народження, освіта

Ростислав Сергійович Шапошніков народився 22 березня 1986 року в Києві. Навчався в столичній школі №98 на Воскресенці.

За фахом правознавець. Спершу навчався у Відкритому міжнародному університеті розвитку людини "Україна", який закінчив у 2011 р., а потім отримав освіту в Академії адвокатури України.

Журналістська діяльність

В період з 2006 до 2009 року Шапошніков працював журналістом і кореспондентом в інтернет-виданнях та друкованих ЗМІ, зокрема на сайтах "Обозреватель" та "УРА-Інформ".

Активіст Андрій Дзиндзя у своєму блозі "Ху из Ростислав?" заявляв, що деякі статті Шапошнікова "зовсім суперечать журналістській етиці". Дзиндзя, зокрема, стверджував, що той після Помаранчевої революції "проводив антиукраїнську діяльність", жорстко критикуючи та ображаючи нову владу в Україні. Він також оприлюднив скриншоти кількох статей Шапошнікова.

Ростислав Шапошніков
Ростислав Шапошніков / УНІАН

"Дорожній контроль"

У грудні 2008 року Ростислав Шапошніков з кількома однодумцями заснував сайт "Дорожній контроль". У січні 2011 року з'явилася друкована версія "ДК". Це було зроблено для того, щоб активісти могли повною мірою користуватися правами журналістів, адже тоді не можна було зареєструвати інтернет-видання як ЗМІ. В січні наступного року було створено ГО "Дорожній контроль".

Метою "ДК" було задекларовано "боротьбу з правопорушеннями та зловживанням з боку міліції". Боротьба відбувалася за допомогою відеофіксації правопорушень правоохоронців з подальшим оприлюдненням відеозаписів на Youtube. Ці матеріали використовувалися як докази незаконних дій міліції при подачі скарг та позовів до суду проти порушників, зокрема працівників ДАІ. Особливу увагу активісти приділяли висвітленню діяльності спецпідрозділу Державтоінспекції "Кобра".

14 лютого 2012 року роботу сайту "ДК" було припинено. Відповідне рішення ухвалив Деснянський райсуд Києва за позовом інспектора "Кобри" ДАІ МВС Гетьманцева Г.В. За два дні, 16 лютого, суд скасував ухвалу про блокування ресурсу, і він відновив свою роботу.

Інтернет-видання "Дорожній контроль" з самого початку було виключно російськомовним. Таким воно й залишається станом на кінець 2021 року.

Втрата "контролю"

Протягом 2011-2013 років активісти "ДК" в різних регіонах України, зокрема в Луганську, Харкові, Одесі, Севастополі, Запоріжжі та Києві, незгодні з політикою "центрального керівництва" організації, заявили про вихід з неї. Вони почали власну діяльність, при цьому частково використовуючи назву "ДК". Наприклад, "Дорожній контроль Запоріжжя". Єдиним осередком зі своєю назвою стала дніпропетровська спільнота "Поклик Закону".

Перші паростки конфлікту були закладені ще наприкінці 2010 року. Так, дніпропетровський "ДК" заявив про незгоду з тими засобами, які застосовує київський осередок для досягнення своїх цілей. Йшлося, зокрема, про те, що якщо активісти "ганяють" інспекторів ДАІ за порушення ПДР, то самі повинні неухильно дотримуватися правил. Також звучали нарікання на провокаційні дії та поведінку столичного "Дорожнього контролю" та навіть звинувачення у шантажі працівників ДАІ, які потрапили у поле зору активістів.

Керівники "ДК" регіональні організації вважають "клонами" та попереджають, що назву можуть використовувати шахраї. Також у "ДК" переконані, що реальною причиною "бунту" стало "бажання керувати власним осередком, не підкоряючись центральному керівництву".

В різні роки активістами "ДК" були (або залишаються) Андрій Дзиндзя, Віталій Косенко, Олександр Куницький, Єгор Воробйов, Віталій Мацьоцький, Володимир Маралов, Денис Климов та багато інших. Певний час адвокатом "ДК" був Віктор Смалій, який з середини грудня 2013 до кінця лютого 2014 року знаходився під арештом в СІЗО через "напад на суддю" Шевченківського райсуду Києва.

Ростислав Шапошніков / Думская
Ростислав Шапошніков / Думская

Викрадення, побиття та виїзд з України

24 березня 2012 року на Ростислава Шапошнікова було скоєно напад у дворі його будинку на Лівому березі Києва. Невідомі заштовхали активіста в автівку, натягнувши йому на голову пакет, вивезли за межі міста, побили та залишили на дорозі. У нього діагностували сильне розсічення над оком, пошкодження носа, чисельні гематоми на обличчі, струс мозку, забиття спини.

Ростислав Шапошніков в лікарні після побиття
Ростислав Шапошніков в лікарні після побиття

В поліції спочатку заявили про "побутову версію" інциденту, однак згодом все ж таки відкрили справу. Також звучали версії щодо інсценування нападу.

У "Дорожньому контролі" напад пов'язали з професійною діяльністю свого керівника. "На звичайний хуліганський напад це не схоже. Схоже на замовлення: мовчки схопили, вивезли, побили та викинули на узбіччя", — йшлося у заяві "ДК".

Побиття Шапошнікова викликало широкий суспільний резонанс. 30 березня біля Міністерства внутрішніх справ відбувся мітинг на його підтримку. Учасники акції вимагали належного розслідування справи.

Мітинг на пітдтримку Ростислава Шапошнікова
Мітинг на пітдтримку Ростислава Шапошнікова

Даних про те, чи знайшли правоохоронці замовників побиття Шапошнікова та безпосередніх нападників, немає.

З початку Євромайдану більшість представників "Дорожнього контролю" стали його активними учасниками, у тому числі й Шапошніков. 11 грудня 2013 року керівник "ДК" через загрозу арешту та небезпеку для власного життя виїхав до Польщі.

Ростислав Шапошніков
грудень 2013 року

Арештували Андрія Дзиндзю, Віктора Смалія, (силовики, - прим "ДС") сказали, що я буду третім. Арештувати мене не встигли, бо виїхав... Якщо не посадять, то вб'ють. Були такі прецеденти. В будь-якому випадку в Україну мені не можна повертатися.

Після Революції Гідності Шапошніков повернувся до України.

Ростислав Шапошніков в зоні АТО / roadcontrol.org.ua
Ростислав Шапошніков в зоні АТО / roadcontrol.org.ua

Російський полон на Донбасі

30 серпня 2014 року стало відомо, що під Іловайськом у Донецькій області зникли Ростислав Шапошніков, журналіст Єгор Воробйов та оператор "Еспресо ТБ" Тарас Чкан. Як з'ясувалося, вони знаходилися разом з другим взводом 39 батальйону та потрапили в оточення в районі села Многопілля між Іловайськом і Кутейниковим. Звʼязку з ними не було кілька днів.

Вдень 2 вересня на сторінці Шапошнікова у Facebook було оприлюднено повідомлення про те, що він вже в Києві:

Допис Ростислава Шапошнікова у Facebook
Допис Ростислава Шапошнікова у Facebook

Згодом з'явився коментар і самого Шапошнікова: "Коли нас взяли в полон, військові подумали що ми диверсанти-шпигуни, коригувальники-навідники. Переговори з військовими РФ здебільшого вів я. Шляхом сили переконання вдалося довести, що ми журналісти. Взагалі, це величезний життєвий досвід. Найголовніше зараз – витягнути Єгора. Але це має робити офіційна влада України, адже його утримують не терористи чи бандити, а військові РФ".

Згодом журналістів було звільнено з російського полону. У мережі було оприлюднено відео знущань, яких зазнав Єгор Воробйов з боку бойовиків самопроголошеної "ДНР".

Шапошніков звинувачує в "Іловайському котлі" колишнього начальника Генштабу ЗСУ Руслана Хомчака. Він також стверджує, що Хомчак та командир батальйону "Дніпро-1", а згодом народний депутат Юрій Береза нібито "залишили поле бою та зрадили своїх солдатів".

Ростислав Шапошніков в зоні АТО / roadcontrol.org.ua
Ростислав Шапошніков в зоні АТО / roadcontrol.org.ua

Балотування в Раду та переїзд у США

Восени 2014 року Ростислав Шапошников був зареєстрований (під №14) кандидатом у народні депутати на дострокових парламентських виборах від партії "5.10".

Згодом через те, що керівник партії Геннадій Балашов (станом на кінець листопада 2021 року знаходиться під арештом у справі про ухилення від податків) почав підтримувати проросійського відеоблогера Анатолія Шарія, Шапошніков заявив про завершення співпраці.

У вересні 2015 року блогер емігрував до США. Своє рішення він пояснив загрозою арешту в Україні. У Facebook Шапошникова вказано, що він проживає в місті Кі-Вест. Це найпівденніше місто континентальних штатів США, яке знаходиться на границі Атлантичного океану та Мексиканської затоки.

Шапошніков активно критикував п'ятого президента Петра Порошенка, колишнього міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та інших представників влади в період 2014-2019 рр. Також він перебуває в активній опозиції до шостого президента Володимира Зеленського та його оточення.

Ростислав Шапошніков фотографується біля Білого Дому, Вашингтон, США / facebook.com/roadcontrol.ua
Ростислав Шапошніков фотографується біля Білого Дому, Вашингтон, США / facebook.com/roadcontrol.ua

Особисте життя та статки

Про особисте життя керівника "Дорожнього контролю" нічого невідомо. У відкритих джерелах немає інформації про його сім'ю. Сам блогер також не коментуэ цей аспект свого життя. На фото у соціальних мережах він або сам, або у компанії друзів та активістів "ДК".

Шапошников не є суб'єктом декларування, тому інформації про його доходи та статки немає. Вочевидь, основний прибуток йому приносить його медійна активність. Так, на його каналі в Youtube є посилання на Patreon, а також вказані реквізити кількох банківських рахунків і карток.

Ростислав Шапошніков / facebook.com/roadcontrol.ua
Ростислав Шапошніков / facebook.com/roadcontrol.ua

Медійна активність

Попри те що блогер давно перебуває за кордоном, він активно коментує та у щоденному режимі реагує на важливі українські події. Крім сайту "Дорожній контроль" у нього є англомовний сайт shaposhnikov.news, який, втім, не наповнюється з липня 2020 року.

Канал на Youtube shaposhnikov news станом на кінець листопада 2021 року має понад 343 тисяч підписників, а канал Rostyslav Shaposhnikov — 72 300.

На сторінку блогера у Facebook підписано 50 700 користувачів, а в Instagram за ним слідкують понад 9300 підписників.

Свої відео та дописи у соцмережах Шапошніков робить російською мовою.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua