• USD 26.6
  • EUR 31.5
  • GBP 36.8
Спецпроєкти

Руслан Рябошапка

Генеральний прокурор України (2019-2020 рр)

Руслан Рябошапка / УНІАН
Зміст

Ранні роки і освіта

Руслан Георгійович Рябошапка народився в 1976 році в селищі міського типу Зеленогірське Одеської області. Його батьки були філологами, отець Георгій працював у школі, а мама Зінаїда — в дитячому садку.

Георгій Рябошапка

Спочатку я Руслана хотів назвати Тарасом, але зійшлися з дружиною на Руслані.

Руслан Рябошапка з батьком Георгієм//vesti.ua
Руслан Рябошапка з батьком Георгієм//vesti.ua

Рябошапка добре вчився в школі, після чого вступив до одного з провідних недержавних вищих навчальних закладів України — Міжнародний Соломонів університет в Києві.

Георгій Рябошапка

Він був відмінником, але в кінці 11 класу йому поставили одну четвірку, щоб не давати золоту медаль. Поставив оцінку з фізики директор школи просто тому, що медаль потрібна була іншій дівчинці, у якої батько був начальником районного масштабу.

Виш Рябошапка закінчив з відзнакою в 1998 році, ставши фахівцем з правознавства.

Карʼєра

Після закінчення університету Рябошапка почав роботу в Міністерстві юстиції. Пройшовши по карʼєрних сходах, у 2002 році став директором Центру правової реформи та законопроєктних робіт при Мінʼюсті.

У 2003-2010 роках очолював Департамент законодавства про правосуддя, правоохоронної діяльності та антикорупційної політики Мінʼюсту, очолював делегації України на засіданнях пленарних зʼїздів Групи держав Ради Європи проти корупції (GRECO).

Після цього Рябошапка пропрацював три роки в Кабінеті міністрів. У 2010 році був призначений директором Бюро з питань антикорупційної політики Секретаріату КМУ, проте вже через пів року Бюро ліквідували й Рябошапка отримав посаду заступника директора Департаменту юридичного забезпечення Секретаріату КМУ.

У 2013-2014 роках працював в неурядовій організації "Transparency International Україна" — керував Департаментом аналізу антикорупційної політики.

Руслан Рябошапка/visnyk.lutsk.ua
Руслан Рябошапка/visnyk.lutsk.ua

Після перемоги Революції Гідності в березні 2014 року був призначений заступником міністра юстиції. Пропрацював на цій посаді до 2019 року, паралельно у 2016-2017 роках був членом Національного агентства з питань запобігання корупції.

Під час президентських виборів у 2019 році Рябошапка підтримав Володимира Зеленського, був його радником з правоохоронної та антикорупційної політики. Після перемоги Зеленського був призначений заступником керівника Адміністрації президента (згодом — Офісу президента). Крім того, Рябошапка очолив Національну раду з питань антикорупційної політики та знову увійшов до складу делегації України для участі в роботі GRECO.

Глава Офісу президента Андрій Богдан, президент України Володимир Зеленський, заступник голови Офісу президента Руслан Рябошапка, т.в.о. голови СБУ Іван Баканов під час засідання Нацради з питань антикорупційної політики, 2019
Глава Офісу президента Андрій Богдан, президент України Володимир Зеленський, заступник голови Офісу президента Руслан Рябошапка, т.в.о. голови СБУ Іван Баканов під час засідання Нацради з питань антикорупційної політики, 2019

У серпні 2019 року Верховна Рада прийняла рішення про призначення Рябошапки на посаду генерального прокурора України. На цій посаді Рябошапка протримався недовго. На початку березня 2020 року парламент висловив йому недовіру і Рябошапка залишив генеральну прокуратуру.

Руслан Рябошапка

Постанова (про недовіру) побудована на відвертій брехні та маніпуляції... Я не став нічиїм слугою. Я був і є незалежним. А незалежний прокурор не може бути примушений, його можна тільки звільнити. Я йду, але я йду тільки щоб повернутися.

У листопаді 2020 року Рябошапка разом з екссекретарем РНБО Олександром Данилюком і ексглавою МЗС Павлом Клімкіним створили неурядову організацію "Центр національної стійкості та розвитку", яку вони називають комунікаційним майданчиком для розробки та публічного обговорення рішень у сферах справедливості, безпеки громадянина і якісного державного управління.

Радники Володимира Зеленського Руслан Рябошапка та Олександр Данилюк, 2019 р
Радники Володимира Зеленського Руслан Рябошапка та Олександр Данилюк, 2019 р / УНІАН

Діяльність на посаді Генерального прокурора

На посаді Генерального прокурора Рябошапка пропрацював менше пів року — Верховна Рада проголосувала за його призначення 29 серпня 2019 року, а недовіру йому парламент висловив 5 березня 2020 року.

Призначення Рябошапки на пост генпрокурора його батько пояснював тим, що іншої людини у Зеленського просто не було.

Георгій Рябошапка

Коли почалася виборча кампанія, він йде до Зеленського, а після його перемоги стає заступником глави Офісу президента. І ось коли прийшов час призначати генпрокурора, іншої кандидатури просто не було. Руслан підходив по всіх параметрах.

Після призначення генпрокурором Рябошапка заявив, що "хоче крові" і планує перетворити ГПУ в ефективний орган, який буде жорстко дотримуватися законності

Руслан Рябошапка

Я своїм завданням бачу зробити цю систему ще більш потужною, зробити все-таки прокуратуру дійсно органом, який координуватиме всі правоохоронні органи та ставитиме перед ними завдання у сфері боротьби зі злочинністю і контролювати виконання цих завдань, причому жорстко. Ми не хочемо крові буквально, але в сенсі правовому ми хочемо крові. Щотижня хтось повинен бути притягнутий до відповідальності з високопоставлених чиновників.

Рябошапка оголосив про запуск другого етапу реформи прокуратури — першим етапом генпрокурор назвав прийняття закону про реформування прокуратури. За словами Рябошапки, кількість прокурорів на душу населення в Україні було одним з найбільших у світі, в чому не було необхідності. Тому в прокуратурі почали атестацію і масові звільнення прокурорів. Також при Рябошапці Генеральна прокуратура була перетворена в Офіс генерального прокурора і її штат був значно скорочений.

Після початку роботи Рябошапка заявляв, що на нього чинять тиск кадри часів Януковича — ексзаступник голови АП Андрій Портнов, ексглава Мінʼюсту Олена Лукаш, а також деякі нардепи від "Слуги народу". За словами генпрокурора, це було повʼязано з тим, що він відмовляється виконувати їхні побажання.

Генеральний прокурор України Руслан Рябошапка під час засідання Верховної Ради, 2020 р
Генеральний прокурор України Руслан Рябошапка під час засідання Верховної Ради, 2020 р / УНІАН

Перед відставкою Рябошапки в.о. голови Державного бюро розслідувань Ірина Венедиктова заявляла, що розслідування понад тисячі кримінальних проваджень в ДБР заблоковано нібито через роботу Офісу генерального прокурора. При цьому глава фракції "Слуга народу" у Верховній Раді Давид Арахамія прямо говорив, що рішення про відставку Рябошапки виникло після його відмови підписати підозру пʼятому президенту Петру Порошенку.

Своєю чергою Віктор Чумак, призначений виконуючим обовʼязки генпрокурора після відставки Рябошапки, пояснював, що справи не гальмувалися, а підозри Порошенку не підписувалися через нікчемності звинувачень.

Рябошапка також стверджував, що його вирішили звільнити з посади тому, що Офіс генпрокурора став незалежним і створював проблеми олігархам.

Руслан Рябошапка

Вони побачили, що нічого "вирішити" в цій прокуратурі не можуть, вони бачать, що вони нічого не можуть "вирішити" в НАБУ. Коли є така конструкція, коли НАБУ працює разом з Офісом генерального прокурора, і це може привести до неприємних наслідків для певних олігархів і їх підручних, то очевидно, що це буде викликати занепокоєння.

Скандали

Глава експертної організації StateWatch Гліб Канівський заявляв, що після "перезавантаження" Зеленським Національна рада з питань антикорупційної політики під керівництвом Рябошапки провела лише одне засідання.

У вересні 2019 року Білий дім опублікував стенограму телефонної розмови президента США Дональда Трампа із Зеленським, яка дала старт процедурі імпічменту Трампа. Під час розмови президент України назвав Рябошапку "100% своєю людиною". Згодом цю фразу неодноразово пригадували як Рябошапці, так і Зеленському.

У жовтні 2019 року Сергій Горбатюк, звільнений на той час з посади керівника управління спеціальних розслідувань ГПУ, заявив, що Рябошапка вважає, ніби злочинної організації експрезидента-втікача Віктора Януковича не було. Також Горбатюк повʼязував своє звільнення з небажанням Генпрокуратури "розслідувати справи банди Януковича, оскільки при владі перебувають особи, які працювали в той час в Кабміні".

У 2019 невідомий пранкер в Телеграм-каналі "Джокер" листувався від імені генпрокурора Рябошапки з нардепами фракції "Слуга народу" і згодом опублікував записи. Рябошапка розповів, що Джокер потім надіслав йому повідомлення з вибаченнями щодо використання його імені. Сам Рябошапка з пранкером спілкуватися не став.

Руслан Рябошапка/facebook.com/rouslan.riaboshapka
Руслан Рябошапка/facebook.com/rouslan.riaboshapka

Сімʼя

Руслан Рябошапка одружений на Олесі Бартовщук.

Георгій Рябошапка

Для Руслана це другий шлюб. З першою дружиною, Світланою, вони познайомилися в Мін'юсті. Але незабаром вони розлучилися — все через відсутність дітей. Руслан дуже хотів дітей, йшли роки, а їх не було, почалися взаємні звинувачення. З першою дружиною вони прожили близько п'яти років. Після розлучення в тому ж Мін'юсті він зустрів свою нинішню дружину Лесю.

Дружина Рябошапки працює в Європейському суді з прав людини з головним офісом у французькому Страсбурзі. Сімʼя Рябошапки взяла кредит в ЄС і придбала будинок і земельну ділянку неподалік від Страсбурга.

У них троє синів — Тимур, Марк і Лука. Діти мають французьке громадянство.

Георгій Рябошапка

У ЗМІ вкидають фейки, і починається істерика з приводу того, що Руслан тут працює генпрокурором, а Леся там. Мовляв, його діти — французи. Ну а ким їм ще бути, якщо мати живе в Страсбурзі, народила там дітей? Відповідно, тому діти і мають посвідку на проживання. Я особисто не цікавився цим питанням у Руслана — українці наші онуки чи ні.

Руслан Рябошапка з сім'єю/ukrinform.ru
Руслан Рябошапка з сім'єю/ukrinform.ru

Доходи

Згідно з електронною декларацією Рябошапки, у 2020 році він отримав майже 1,5 мільйона гривень доходу. На рахунках в банках у нього лише 18 тисяч гривень і 1118 євро, готівку Рябошапка не зберігає. У його дружини заощаджень в банках трохи більше — 60 тисяч євро. Відсутність коштів пояснюється тим, що дружина Рябошапки брала кредити в європейських банках на придбання нерухомості та її борг становить 623 тисячі євро.

У Франції у сімʼї є земельна ділянка площею 440 кв. м. і будинок площею 145 кв.м. У Нових Петрівцях Київської області у них також є земельна ділянка площею 318кв. м. і квартира площею 150 кв. м. в

У декларацію Рябошапки внесений автомобіль Volvo XC90, ще дві машини Volvo є у його дружини.

Рябошапка в соцмережах

Сторінка Рябошапки в Facebook

Instagram Рябошапки

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua