• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Сергій Тігіпко

Бізнесмен, народний депутат Верховної Ради III, IV і VII скликань

Сергій Тігіпко
Сергій Тігіпко / УНІАН
Зміст

Ранні роки і освіта

Сергій Леонідович Тігіпко народився в 1960 році в Молдавської РСР, в етнічно українському селі Драгонешти. Його батько завідував колгоспною пасікою і помер від проривної виразки шлунка, коли Сергію було 10 років. Мати Тігіпка працювала медсестрою і після смерті чоловіка з трьома синами переїхала жити на околицю Кишинева. У 1977 році вона вдруге вийшла заміж і з новим чоловіком і молодшим сином поїхала в Одесу.

Сергій Тігіпко

У селі, де я народився і жив, мого діда всі кликали все-таки "Тигипко" [а не "Тігіпко"]. Але я вважаю, що коли родина переїхала, а переїхала вона в 1902 році з-під Вінниччини, там от вже коли приїхали в Молдову, купляли там землю в молдовських бояр українці, тоді так познущалися трішки над прізвищем. Тому пишусь через два "і".

Після школи Тігіпко вступив в Дніпропетровський металургійний інститут за фахом "ливарне виробництво чорних і кольорових металів". Закінчив вуз у 1982 році, ставши інженером-металургом. Згодом перекваліфікувався на економіста і в 1997 році захистив дисертацію на тему "Формування і державне регулювання систем комерційних банків України", ставши доктором економічних наук. У той же час відомостей про те, що він отримав другу вищу освіту, немає.

Після інституту Тігіпко пройшов службу в Радянській армії. Як розповідав сам Тігіпко, служити він пішов добровільно, оскільки молодим фахівцям на виробництві платили менше, ніж офіцерам в армії. Служив у танковій частині в м. Новомосковську Тульської області, був заступником командира роти з технічної частини.

Сергій Тігіпко в молодості
Сергій Тігіпко в молодості/24tv.ua

Політична карʼєра і звʼязки

На третьому курсі інституту Тігіпко став членом університетського комітету комсомолу, а в армії був комсоргом полку. Після служби будував свою карʼєру в комсомольській організації, ставши згодом першим секретарем Дніпропетровського обкому.

Під час навчання в інституті і комсомольської роботи Тігіпко обзавівся широкими звʼязками і став згодом представником так званого "дніпропетровського клану". Так, ще у вузі він познайомився з майбутнім олігархом Ігорем Коломойським, який навчався на рік молодше. У Дніпропетровському металургійному інституті вчився, а потім працював у відділі агітації та пропаганди Дніпропетровського обкому Олександр Турчинов. Знаком Тігіпко був і з Юлією Тимошенко, Павлом Лазаренком, Валерієм Пустовойтенком і багатьма іншими знаковими політиками.

Будучи першим секретарем обкому ЛКСМУ Тігіпко познайомився і з директором найбільшого підприємства Дніпропетровська "Південмаш" Леонідом Кучмою, який став другим президентом України, а також його зятем Віктором Пінчуком.

Сергій Тігіпко

Я мав певні зобов'язання перед Кучмою. Ми з ним дуже багато працювали ще до того, як він пішов у президенти в 1994 році. Коли я був секретарем обкому комсомолу, Кучма тоді очолював завод, і ми часто зустрічалися по роботі. Він мене кілька разів серйозно виручав.

У 1994 році Тігіпко став позаштатним консультантом президента Кучми з питань монетарної політики, а в 1997 році почав роботу в уряді Лазаренка віце-премʼєром з питань економічної реформи. Проведена в тому ж році відставка Лазаренка не вплинула на карʼєру Тігіпко — він залишився віце-премʼєром з питань економіки і в уряді Валерія Пустовойтенка, а в 1999-2000 роках був міністром економіки в кабінеті премʼєр-міністра Віктора Ющенка.

Сергій Тігіпко під час прес-конференці
Сергій Тігіпко під час прес-конференції, 1999 г. / УНІАН
Юлія Тимошенко

Сергій Тігіпко, працюючи в уряді, лобіював інтереси Суркіса і Медведчука в паливно-енергетичному комплексі. Він стримував наведення порядку на енергоринку. Документи про реформи в ПЕК постійно затримувалися, бо тодішній міністр економіки не хотів ставити свій підпис.

Паралельно Тігіпко працював в цілому ряді урядових і президентських рад і комісій. В тому числі, у Вищому економічній раді президента України, Держкомісії з проведення в Україні адміністративної реформи, Комісії з питань повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами, а також в Стратегічній групі з питань україно-російських взаємин при президентах двох держав .

У червні 2000 року пішов з уряду у відставку, заявивши про те, що втомився "від неефективної роботи кабінету" Ющенка. Тогоу ж місяця був обраний на довиборах до Верховної Ради третього скликання і приєднався до партії "Трудова Україна". Уже через кілька місяців Тігіпко очолив партію.

У 2001 році "Трудова Україна" увійшла до виборчого блоку "За єдину Україну!" разом з Партією регіонів, Народно-демократичною партією, Аграрною партією і Партією промисловців і підприємців. В обʼєднаному списку Тігіпко отримав сьоме місце і на виборах в квітні 2002 року був обраний до Верховної Ради четвертого скликання.

Підписання угоди про створення блоку "За єдину Україну!"
Підписання угоди про створення блоку "За єдину Україну!" / УНІАН

У 2002 році парламент призначив Тігіпка на пост голови Національного банку України. У липні 2004 року Тігіпко очолив виборчий штаб кандидата в президенти України Віктора Януковича, а виконуючим його обовʼязки в Нацбанку став Арсеній Яценюк.

Після другого туру президентських виборів, в розпал Помаранчевої революції Тігіпко подав у відставку з поста глави НБУ і пішов зі штабу Януковича.

Віктор Янукович після відставки Тігіпка

Моя команда очистилася від боягузів і випадкових людей. І слава Богу.

Тоді Тігіпко заявляв, що залишиться в політиці, але на початку 2005 року пішов з поста лідера "Трудової України" (згодом вона влилася до складу Партії регіонів) і зайнявся бізнесом.

Продовжив політичну карʼєру Тігіпко лише в 2008 році — премʼєр-міністр України Юлія Тимошенко призначила його своїм радником. Також вони разом стали співголовами Ради інвесторів при Кабінеті міністрів.

У 2009 році Тігіпко пішов з поста радника Тимошенко і вирішив балотуватися в президенти України як самовисуванець. Після реєстрації в ЦВК в кінці року був обраний головою Трудової партії України, яка потім змінила назву на "Сильна Україна". На думку політологів, Тігіпко виступав в ролі технічного кандидата з метою відібрати у Тимошенко частину голосів: він підтримував вступ України до Європейського союзу, виступав за проведення податкової та конституційної реформ, був проти надання російській мові статусу другої державної (на виборах у 2014 році змінив думку з мовного питання на протилежну).

Віце-прем'єр-міністр — міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко (ліворуч) і Президент України Віктор Янукович
Віце-прем'єр-міністр — міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко (ліворуч) і Президент України Віктор Янукович під час ХІІІ з'їзду Партії регіонів, в Києві 17 березня 2012 р / УНІАН

На виборах президента в 2010 році Тігіпко посів третє місце після Януковича і Тимошенко, отримавши 13% голосів виборців.

Після проведення виборів і формування нової парламентської коаліції Тігіпко був призначений віце-премʼєром з економічних питань в уряді Миколи Азарова. Згодом отримав і пост міністра соціальної політики. Тігіпко був автором пенсійної реформи, в результаті якої, зокрема, пенсійний вік для жінок підвищили до 60 років.

У 2012 році в результаті домовленостей з правлячою Партією регіонів "Сильна Україна" була розпущена, її члени вступили в ПР, а Тігіпко став заступника голови Партії регіонів Миколи Азарова.

Прем'єр-міністр України Микола Азаров і віце-прем'єр-міністр — міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко
Прем'єр-міністр України Микола Азаров і віце-прем'єр-міністр — міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко (праворуч) під час зустрічі, 2012 р / УНІАН

У 2012 році Тігіпко вирішив піти з уряду і продовжити політичну діяльність в парламенті. Він став заступником начальника центрального виборчого штабу Партії регіонів Андрія Клюєва, відповідав за публічне ведення виборчої кампанії. У Верховній Раді VII скликання Тігіпко став членом комітету з питань інформатизації та інформаційних технологій.

Після перемоги Революції Гідності і втечі Януковича в Росію, Тігіпко залишався в Партії регіонів, але на початку квітня 2014 року у нього стався конфлікт з рештою керівництва партії після того, як в ПР не підтримали його кандидатуру на дострокових президентських виборах. 7 квітня політрада Партії регіонів виключила Тігіпка з партії, а наступного дня Тігіпко і ще 13 народних депутатів заявили про вихід з Партії регіонів і фракції ПР у Верховній Раді.

На виборах Тігіпко зайняв 5-е місце, отримавши 5,23% голосів виборців. На позачергових виборах до Верховної Ради того ж року очолювана ним "Сильна Україна", яку встигли відновити, отримала лише 3,11% голосів і не змогла подолати прохідний барʼєр.

У президентських і парламентських виборах в 2019 році Тігіпко і "Сильна Україна" участі не брали.

На початку 2020 року в ЗМІ зʼявилася інформація, що Тігіпко може стати премʼєр-міністром замість Олексія Гончаренка. Президент Володимир Зеленський підтверджував факт таких переговорів, але новим главою уряду Тігіпко не став.

Народні депутати від Партії регіонів Сергій Тігіпко (праворуч) і Вадим Новінський
Народні депутати від Партії регіонів Сергій Тігіпко (праворуч) і Вадим Новінський в залі засідань Верховної Ради України, 2014 р / УНІАН

Карʼєра в бізнесі

Трудову діяльність Тігіпко почав ще під час навчання в інституті — він підробляв у будівельних загонах, був вантажником, електриком і розфасовником курятини на мʼясокомбінаті.

Після розвалу СРСР і ліквідації комсомолу колишній перший секретар обкому Тігіпко зайнявся банківською справою. Карʼєру почав з посади заступника голови ради правління комерційного банку "Дніпро", хоча економічної освіти у нього не було.

У 1992 році Тігіпко очолив правління Приватбанку, який був створений Геннадієм Боголюбовим та Ігорем Коломойським. За деякими відомостями, саме Тігіпко запропонував їм створити власний банк. Згодом була створена велика бізнес-група, що отримала неофіційну назву "Приват" і Тігіпко був одним з ключових партнерів групи, але з часом його частку в "Приваті" викупили. Також Тігіпко створив для групи медіа-консорціум, до якого увійшли інформаційне агентство "УНІАН", "Приват-ТВ", "Нова газета", радіо "Премʼєр" і рекламне агентство "Довіра".

Головою правління Приватбанку Тігіпко працював до 1997 року, коли пішов працювати в уряд України. Остаточно Тігіпко розділив бізнес з іншими власниками Приватбанку в 2000 році, отримавши в якості "своєї частки" банк Київ-Приват.

Сергій Тігіпко

Пішов я "дешево", якщо врахувати вартість усіх активів. Але зіграли роль два моменти. По-перше, я був упевнений, що з цим ресурсом впораюся і зможу створити власну групу. По-друге, я завжди розумів і завжди був вдячний акціонерам за те, що вони мені просто подарували свого часу частку в бізнесі. Занадто нахабніти з цього приводу не хотілося.

У 2001 році Тігіпко разом з дружиною створили на базі Київ-Привата фінансово-промислову групу ТАС, назвавши її за ініціалами своєї дочки Тігіпко Анни Сергіївни. До групи увійшли банки ТАС-Інвестбанк, ТАС-Комерцбанк, ТАС-Бізнесбанк, страхові компанії ТАС і ТАС-Капітал, машинобудівне підприємство Камет-ТАС, заводи "Дніпрометиз", "Теко" і інші компанії. Після тимчасового відходу з політики в 2005 році став головою правління фінансово-промислової групи.

У 2007 році Тігіпко продав ТАС-Комерцбанк шведському Swedbank за $735 мільйонів, після чого йому запропонували посаду голови правління українського відділення Swedbank (АТ Сведбанк).

Сергій Тігіпко та Юлія Тимошенко
голова правління ВАТ "Сведбанк", співголова Ради інвесторів при КМУ Сергій Тігіпко, прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко на засіданні ради інвесторів при Кабінеті Міністрів України, 2008 р / УНІАН

Після повернення в політику в 2009 році пішов зі своїх посад в ТАС і Сведбанку, залишившись лише членом наглядової ради шведського банку.

Починаючи з 2014 року група ТАС активно скуповує різноманітні активи в Україні (нерухомість, торгові центри, заводи, компанії, банки), пояснюючи це їх низькою вартістю і слабким зростанням ВВП. Крім іншого було куплено дочірнє підприємство російського Ощадбанку — ВіЕс банк (VS Банк). Також з 2016 року володіє 99% акцій Universal Bank, за ліцензією якого працює Monobank.

Сергій Тігіпко

Чому ми купуємо? Тому що все дешево. Ринки зійшли з розуму. Те, що потрібно будувати за сотні мільйонів доларів, сьогодні можна купити за $4-5 млн.

Після фактичного завершення політичної карʼєри, в січні 2016 року наглядова рада ТАСкомбанку призначила Тігіпка головою правління. У 2019 він покинув цей пост за власним бажанням.

Сергій Тігіпко та Дмитро Фірташ
Сергій Тігіпко та Дмитро Фірташ / УНІАН

Скандали

У 90-х року в ЗМІ ходили чутки, що Тігіпко пролобіював передачу підприємства "Миколаївцемент" міжнародному консорціуму Lafarge, в правління якого входила дружина президента Франції Жака Ширака Бернадет. Непрямим підтвердженням цих чуток може бути той факт, що в 1997 році Тігіпко отримав від Ширака орден Почесного легіону. Чутки викликали скандал у французьких ЗМІ, які звинуватили Ширака в корупційній угоді. Сам Тігіпко не пояснював, за що був удостоєний високої нагороди Французької республіки.

У 2017 році Тігіпко звинувачували в тому, що він продав свій ТАС-Комерцбанк шведам, провівши операцію через свою кіпрську офшорну компанію і не заплативши податки в бюджет України.

16 січня 2014 року Тігіпко голосував за "диктаторські закони" Януковича, що призвело до загострення протистояння в ході Революції Гідності.

У квітні 2014 року Тігіпко відвідав захоплений бойовиками Луганськ, де проводив переговори з терористами "ЛНР" в будівлі обласного управління СБУ. Згодом він стверджував, що в Луганську нібито немає ні росіян, ні утримуваних заручників.

Сергій Тігіпко

Всі розмови, що там присутні росіяни, це вигадка, там жителі Луганської області.

У 2017 році дружина Тігіпка Вікторія заявила, що на Донбасі йде "громадянська" війна, яка відлякує від України агентів кінозірок.

Вікторія Тігіпко

У нас війна і для всіх це все дуже страшно. Агенти, ніхто нікого досі не хоче везти, бо розмова ж не з зірками. Ви ж розумієте. Це люди, навколо яких величезний бар'єр агентів, і для них — проста річ, тобто, у нас країна, в якій там є всередині громадянська війна, у нас невирішений конфлікт. Тому, на жаль, вони після цього навіть не розмовляють. Тому треба набратися терпіння. І розуміти, що, привозячи 300 іноземців в країну, де громадянська війна, це дуже серйозна перемога всієї команди кінофестивалю — 300 осіб ми як мінімум привозимо, 120 фільмів.

Згодом Вікторія Тігіпко виправдовувалася, що її слова нібито були вирвані з контексту і її позиція полягає в тому, що Україна зазнала агресії з боку Росії.

У 2019 стало відомо, що Скотланд-Ярд розслідує справу, в якій фігурує Тігіпко. Дочка Тігіпко Анна вийшла заміж за англійця в 2012-му, але через три роки він вирішив розійтися з нею. Вони стали жити окремо в Хемпстеді, одному з найдорожчих районів Лондона, популярному серед російськомовних. Колишній чоловік — з новою дружиною, а Анна — з дітьми. Але в 2017-му Анна вийшла заміж в Україні і забрала дітей до Києва, порушивши таким чином угоду з їхнім батьком. Вона продала будинок в Хемпстеді і відмовилася від бізнесу в Англії. У квітні 2018 року Високий суд ухвалив, що вона має повернутися жити в Лондон — але Анна проігнорувала неодноразові постанови суду. При цьому, на думку судді, Сергій Тігіпко був "співучасником" своєї дочки в "викраденні" дітей.

Особисте життя

Сергій Тігіпко був одружений два рази. З першою дружиною, Наталією, яка була старша на два роки, познайомився в інституті. Весілля зіграли в 1981 році, коли Тігіпко ще був студентом. У 1984 році у них народилася дочка Анна, на честь якої і була названа група ТАС (Тігіпко Анна Сергіївна). З першою дружиною Тігіпко розлучився в 2004 році.

Сергій Тігіпко

Розійшлися з першою дружиною 50 на 50. Як наживали разом, так і розділили, розлучаючись. Вона була акціонером, і отримала свою частину акціями.

Друга дружина Тігіпка Вікторія працювала у нього секретарем. Весілля зіграли в 2005 році, при цьому їхня перша дитина, син Тимофій народився в 2002 році. Потім у пари народилася дочка Анастасія (2005 р.н.) і син Леонтій (2008 р.н.). Вікторія згодом стала главою венчурного фонду TA Ventures і президентом Одеського кінофестивалю. Тігіпко розлучився з нею в 2018 році.

Вікторія Тігіпко та Сергій Тігіпко
Вікторія Тігіпко та Сергій Тігіпко / УНІАН
З дочками Анастасією (ліворуч) і Ганною
З дочками Анастасією (ліворуч) і Ганною / УНІАН

Доходи

Тігіпко володіє фінансово-промисловою групою "ТАС", яка входить до числа найбільших груп України. Він є незмінним фігурантом рейтингів найбагатших людей України. Згідно з рейтингом Forbes 2021 року Тігіпко перебуває на 11 позиції з $730 млн. Які ж насправді його статки, достовірно невідомо, тому що значна частина активів перебуває в офшорах.

Тігіпко в соцмережах

У Тігіпка був персональний сайт http://tigipko.com/, але зараз він не працює.

На сторінці Тігіпка в Facebook не було оновлення з 2015 року

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua