• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Сергій Гармаш

Журналіст, член української делегації в Тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі

Сергій Гармаш
Сергій Гармаш / УНІАН
Зміст

Дитинство, освіта

Народився 27 лютого 1974 року в Єнакієвому Донецької області (нині окуповане бойовиками "ДНР").

У 1997 році закінчив Інститут журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченко.

Сергій Гармаш
Сергій Гармаш / Facebook.com

Трудова діяльність

Почав працювати в журналістиці з 17 років. Так, із 1991 по 1993 рр. був кореспондентом Єнакіївської незалежної газети "Панорама".

З 1993 по 1996 рр. працював редактором Єнакіївського міського радіо.

З 1996 по 2004 рр. — кореспондент "Радіо Свобода" в Донецькій області.

З 2001 по 2003 рр. працював кореспондентом агентства "Інтерфакс-Україна" в Донецькій області.

З 2002 року — головний редактор інтернет-видання "ОстроВ", яке до війни базувалося в Донецьку.

Переїхав до Києва в травні 2014 року із початком російсько-української війни на Донбасі.

Сергій Гармаш на Громадському ТБ Донеччини, 2014
Сергій Гармаш на Громадському ТБ Донеччини, 2014 рік / скріншот

Нагороди

Указом п’ятого президента України Петра Порошенка 5 червня 2015 року Гармаша було нагороджено Орденом «За заслуги» III ступеня — за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної журналістики, багаторічну сумлінну працю та високу професійну майстерність.

Робота в ТКГ

У червні 2020 року Гармаша запросили представляти Донецьк у складі української делегації в Тристоронній контактній групі.

"Мені запропонували увійти до складу української делегації у Мінській ТКГ. Сьогодні вже буду брати участь у роботі політичної підгрупи. Як представник ОРДЛО. Звучить страшно. Насправді я вже пʼять років говорю на всіх ефірах: якщо вже вам такі дорогі Мінські угоди, а в них записано зобовʼязання України "консультуватися" і "узгоджувати" деякі законопроєкти з "представниками окремих районів Донецької та Луганської області", то я теж із Донецька, ведіть переговори зі мною!.." — написав він 9 червня 2020 року на своїй сторінці у Facebook.

Гармаш постійно висвітлює хід переговорів у ТКГ на своїй сторінці в соцмережі.

Саме Гармаш у ТКГ звернув увагу на загрозу зараження Донбасу радіоактивними відходами з шахти "Юнком" (район Єнакієвого). Причиною стало не тільки її затоплення, але й відмова окупантів контролювати рівень забруднень. Українська делегація стала вмовляти Росію допустити на окуповану територію спеціалістів МАГАТЕ. Поки безрезультатно.

Під час засідання ТКГ 9 вересня 2020 року було досягнуто домовленості про інспекцію позицій ЗСУ поблизу населеного пункту Шуми Донецької області. Спочатку представники терористів "ДНР" підтвердили цю інформацію, а потім в Офісі президента України заявили, що інспекцію позицій ЗСУ буде проводити ОБСЄ в присутності "представників сторін". Позиція Банкової викликала хвилю громадського обурення.

Гармаш виступив проти інспекції українських позицій бойовиками Донбасу. Він вступив у дискусію з представником Росії на переговорах у ТКГ Борисом Гризловим, котрий намагався видати "ЛДНР" за сторону конфлікту й змусити Київ вести перемовини з терористами.

Пізніше стало відомо, що інспекцію скасовано. Глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук заявив, що спільну поїздку в Шуми було скасовано після того, як російська сторона висунула свої вимоги.

У січні 2021 року бойовики заявили, що хочуть включити в переговори в ТКГ так званих "представників громадськості ЛДНР". Представники терористичної організації "ДНР", яких самих запросила Росія, бо вони не є стороною конфлікту, включають на засідання Тристоронньої контактної групи по мирному врегулюванню на Донбасі під виглядом "експерта" жительку Донецька, блогерку Майю Пирогову, яка була судима за шахрайство.

19 лютого Гармаш пригрозив вийти зі складу ТКГ, якщо керівництво української делегації не вживатиме заходів щодо питання нерегламентної присутності на переговорах "громадських експертів" із "ЛНР" і "ДНР".

Все просто: або я переконую керівництво в правоті своїх аргументів, і ми починаємо дієво реагувати на порушення формату переговорів і режиму конфіденційності … Або потрібно шукати відповіді на запитання: що я роблю на кораблі, який пливе не в той бік? Тобто, — чи не час на вихід?

Сергій Гармаш

Однак українська делегація вирішила домагатися виключення сторонніх осіб з ОРДЛО на засіданнях ТКГ, тож Гармаш залишається в складі Групи.

Сергій Гармаш
Сергій Гармаш / Facebook.com

Цитати

Про Україну: "У всьому світі військові існують для того, щоб захищати державні інтереси, незалежність держави, суверенітет держави. У нас ситуація перевернулася. У нас держава жертвує своїм суверенітетом фактично, своїми інтересами заради захисту військових. Ось тут все ж таки віднайти цей баланс піклування про людей і піклування про інтереси держави. Тому що держава – це трошки більше, ніж українська армія. До неї 40 мільйонів входить, а не 200 тисяч. Тут треба все ж таки нашому керівництву з цим визначитися".

Про главу ОПУ Андрія Єрмака: "Я особисто не думаю, що Єрмак дійсно є агентом ФСБ. Я думаю, що це просто людина, яка займалася бізнесом, і по ньому видно, що він є дуже ефективним бізнесменом – він дуже чітко ставить завдання, чітко вимагає їх виконання. Тобто, це видно, що він є дуже ефективним менеджером. Я думаю, що він як ефективний менеджер виконує поставлене президентом конкретно перед ним завдання – добитися миру на Донбасі".

Про бачення миру на Донбасі: "Я думаю, що моє бачення миру на Донбасі й бачення Зеленського трішки різняться. Тому що я з Донбасу, я хочу туди повернутися. І я бачу, що той мир, який президент бачить для себе, не створює для мене гарантій безпеки мого повернення туди. На жаль".

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua